• urla'ya gidip de, içine peynir konulmuş,kızarmış hamur yemeye 15 lira vermek istiyorsanız,koşa koşa gidin derim..
    ciddiyim biraz yağlı,kızarmış peynirli börek ve ayran kişi başı 17 lira..
    aynı gün urla 'da çok güzel bir lokantada kuzu şişi 15 liraya yemiş biri olarak, bünyeme acayip gelmiş saloon.
    zaten adamlar öyle para kırmışlar ki hamurdan, o sırayı komple kapatmışlar, yok ü.k. balık, yok ü.k. et..
    mutlaka urla'da düzgün katmer yapan ve fiyatı makul olan bir yer vardır, adı duyuldu diye kazıklanmaya gerek yok.
  • urla halkının, yolu urla'ya düşenlerin ya da sırf bu çıtır gözlemeyi* yemeyi alışkanlık haline getirip her defasında soluğu burada alanların vazgeçilmezidir katmer. ister urla'nın yerlisi olsun ister yakın çevrelerden gelen müdavimleri* yahut buraya bir şekilde yolu düşenler olsun, urla iskele'de deniz kenarında oturup adaları seyrederek yenilen katmerin lezzeti asla unutulmaz. ünal kardeşler'in katmerini yemek urla'ya özgü bir keyiftir.

daha önceleri sadece üç çeşit olarak* sunulan katmerin şimdilerde bir çok çeşidini* yemek mümkün. ayrıca kendilerinin hazırladığı ve cam sürahilerde sundukları yoğun kıvamlı ve buz gibi ayran ise katmerin yanında olmazsa olmaz bir lezzet.

ünal kardeşler 1978 yılından bu yana hizmetini sürdürüyor. elde açılan hamuru* ve özel pişirme tekniği ile zeytin yağında nar gibi saçta kızarmış, çıtır gevrek tadıyla ün yapmış urla katmeri.

(bkz: http://www.eksibition.org/show.php?id=29192&t=user)

http://www.lezzetduragi.net/…salonu-katmer-r88.html
  • çiğ börek yemeye eskişehire gitmeye üşenenler için güzel bir alternatif ki inanın var böyleleri, kınım kınım kınıyorum ben bu insanları. çok gürültülü olması ve deniz kıyısında bulunması özellikleri de birbirini dengeleyebilir gibi.
  • fiyat-kalite dengesini ucundan kıyısından yakalayamamış, gezi bloglarında ne bokuma övdüklerini anlamadığım mekan.bunun yanında tanıdığım tüm urlalı insanların nasıl olup bu yağlı* kızartılmış gözlemeyi öve öve bitiremediklerini de anlamadım. özellikle önüme gelen 36 liralık hesaptan sonra bunu çok ciddi olarak sorguladım.

evet sözlük, alt tarafı içinde peynir dahi olmayan iğrenç bir yağın içinde kızartılmış 2 katmere ve yanında verilen şişe ayrana* 36 lira hesap ödedik bu katmercide. normalde yemek seçmeyen midesi geniş bir insanım, milletin pis ve çok baharatlı diye bok attığı hindistan restaurantlarında bile afiyetle yemek yedim. üstelik bunu yaparken hastalanmadım, midem ağrımadı hatta gayet keyif aldım fakat ünal kardeşlerin katmerini yedikten sonra tüm gün mide bulantısından duramadım, o kadar ki bir balık bile yiyemeden dönmek zorunda kaldım. *

diyebilirsiniz ki kardeşim yazmıyor mu fiyatı, madem öyle niye yedin? maalesef menüleri falan da yok, bir hamur parçası ne kadar olabilir ki diyip sipariş ediyorsunuz sonra da önünüze gelen hesapla şok oluyorsunuz. tüm bunlar yetmiyormuş gibi garsonları da çok suratsız ve hizmet çok kötü. yani demem o ki, siz siz olun ünal kardeşler de katmer yemeyin, belki urla katmeri de sevilebilir bir şeydir başka yerlerde şansınızı deneyin.
  • bir tabağın yetmediği mutlaka ikinciyi istediğiniz katmerci. çok güzel yahu çıtır çıtır...
  • katmerle aram pek iyi olmadığından lezzeti konusunda yorum yapamayacağım, iki senedir uğramadığım için de fiyatı konusunda yorum yapamayacağım mekan. e, o zaman niye bu başlığa geldin amına koyayım diyenlere, bu katmerlerin uçtuğunu söylemeye geldim. hamuru incecik katmerler. yemin ederim, rüzgarlı havada tabaklardan uçuyorlar.
  • yıllardır duyarım bu mekanı. nasip bu güneymiş. gözleme, katmer olayı burada da abartılmış bir balon işte. 2 katmer (28 tl) 1 büyük ayran (10 tl) 38 tl. lezzet 5/10. servis yavaş.

mekan kalabalık diye son çatalı aldım anında garson afiyet olsun dedi ve servisi toplamaya başladı.

illa gidip rezil olmanıza gerek yok. bak burada olmuşu var..
  • urla da kahvalti yapalim istedik, aklima direk burasi geldi (ne sikime geldi onu bilmiyorum). gittik 3 kisi oturduk. aa bi baktim ciborek de var. oglumla birer ciborek istedik, esim katmer istedi. birer tane de cay. yedik ictik. gittim hesabi odeyim diye. kasadaki amca 53 tl dedi. kuzu cevirme yiyen biz degildik dedim. sizin hesap 53 tl dedi. yutkundum, odedim hesabi.
    sonra menuye baktim. ciborek 12 tl. kiymali pide 9 tl. katmer 13 tl kuzu sis 16 tl.
    ha yedim ciboregi de sabahtan beri midem agzimda. sanirim mideyi de bozdum.
    gitmeyin arkadaslar. vermeyin o meshur ancak lezzetsiz seye 13 tl. alin bi gevrek bi de ucgen peynir veya izmir tulumu. oturun iskelede yiyin. uzerine de bi cay icin. yemin ederim damaginiz daha uzun sure bayram eder.
  • arada sırada pazar sabahları ailecek arabaya doluşup urlada katmer yediğimiz bir yer.hiç bir zaman bir porsiyon yetmez o yüzden en az 1.5 porsiyon almaya dikkat edin,ayranını da pek sevmiyorum kıvamlı ve ekşi ayran seviyorsanız tam size göre ama ...

son 1 senedir porsiyonları azalmaya başladı sanki ...
  • aman şazeliye gittim geçen haftalarda. 10 köfte, 1 kola, 1 salata 220 lira ödedim çıktım. salataya yağ sirke limon istedim gelmedi. kola gelmedi. hesapta kola da vardı ama bize gelmedi. vale de 25 lira aldı. ne o köfte yedik. menüde porsiyon fiyatı da yazmıyor, kilo fiyatı yazıyor. garsona soruyorum bir kilo kaç tane eder söylemiyor. ben porsiyon istiyorum diyorum porsiyon yok diyor. hayatta gitmem bir daha.
hesabın var mı? giriş yap