şükela:  tümü | bugün
  • kafadan not: daha önce trek askimin neden deprestigini star trek enterprise basligina yazmistim. bu konuda taa üniversiteden en yakin arkadasimla muhabbet ederken convention'a gitme karari aldik ve sosyeteye rezil olmamak icin tos'tan, tas'tan baslayarak ne var ne yok bastan izledik, bir dolu kitap okuduk. beni de sasirtan bir sekilde eskiden cok begendigim bir cok isi hic takdir etmedim ya da tam tersi. bunlar iste o sürecten kalanlar.

-----

star trek enterprise kitaplarinin rise of the federation serisinden cikma 2015 tarihli, yine mini fontlu, 384 sayfalik christopher l. bennett imzali yeni oyun kurucu romani.

dördüncü sezonun mikemmel vulcan üclemesi the forge/ awakening / kir'shara ve ikinci sezonun hani replikatörle tanistigimiz dead stop bölümününden el alip bizi yeni yeni fenomenlerle yeni eski kötü adamlarla karsilastirmakla yetinmiyor bennett, dünyanin siyasi gündemine göndermelerle, polisiyeyle, askla, cinsellikle- hayir flu bir erotigin ötesine gecen sahne yok ama scifi canlilarinda cinsellik olayina bir kafa yorma var. hem de hani spock ve romulan komutan arasinda enterprise incident'teki gibi cidden insan merkezli olmadan. anlatabildim mi, bilmiyorum - her tür okura hem tadimlik hem doyumluk bir seyler sunuyor. gercekten bennett'in bu kadar underrated bir scifi yazari olmasina, cok acaip bir yoklukta yasamasina bir kez daha hayiflandim. ha bir de bir sey daha var da söylemem :p

--- spoiler ---

ask var, cinsellik var dedik, amiral jonathan archer'dan, malcolm reed'in ikinci kaptani travis mayweather'a kadar, star trek the motion picture'dan tanidigimiz deltanlara, orion seks kölesi deevna'ya herkes doyuyor, hatta doymaktan carpiliyor da, galaksinin en kara talihli asiklari t'pol'la trip the charles tucker'imiz haric. hatta bunlar bu sefer de bound' bölümünde aralarinda krulduguna emin oldugumuz telepatik bagi kaybediyorlar. ya hu yazari, yönetmeni, yapimcisi bunlari dertten derde salmaya doymadi, nedir anlamadim ki? vallahi christophcugum sana bu konuda ben de kirginim.

oyun kurucu dedik, daha sonraki kitaplarda da önemli rol oynayacak ve bilakis prime directive'in konulmasina yol acacak isler, dead stop'ta tanistigimiz the ware denilen teknolojinin pesine düsülmesiyle basliyor. cünkü bu the ware isi gezegenleri, uygarliklari yok etmeye kadar götürüyor, federasyon üyelerini, komsularini tehdit eder hale geliyor. ise, artik yöneticilige yükselmis ve gerektiginde isinin geregi gaddarlasmaktan cekinmeyen trip'in section 31'i de karisiyor, sagi solu belli olmayan yeni karizmatik villain, dahi vabion da. bu dügümü cözme yükü malcolm reed, travis mayweather ve gemilerine bambaska bir kimlik ve fizikle dönen trip'in omuzlarina biniyor.

ancak romanin a hikayesi adinda da anlasilacagi gibi, vulcan etrafinda dönüyor, dizide archer, t'pol ve t'pau'nun buldugu kir'shara'nin sahte oldugu kanitlaniyor ve olan biten bu ücünün üstüne yikilip, hedef gösteriliyorlar. vulcan toplumu da yeni bir sinavdan geciyor, federasyon ve yabanci karsitligi giderek ic savas potansiyeline dönüsüyor. bennett'in bir abdli olarak avrupa birligi'nin icinden gectigi dönemi cok iyi gözlemleyip, tahlil ettigini söylemek mümkün. kahramanlarimiz ise sadece kendi onurlari icin degil, federasyon'un gelecegi icin cok kayipli bir savasa girmek zorunda kaliyorlar. hoshi sato da aliyor payini bundan.

--- spoiler ---

bu kitapla birlikte bennett'in tam anlamiyla seriyi eline aldigini, okurunu ödüllendirmenin citasini biraz daha yükselttigini söylemeliyim. kitap ayrica, diziyi tanimayanlar icin de yazildigindan tüm sci-fi alemine tavsiye ederim.

önceki kitap (bkz: tower of babel)
    sonraki kitap (bkz: live by code)