• altmışların sonunda birmingham eşrafından tony iommi beyzade black sabbath'ı kurduğunda heavy-blues'dan heavy metal'e giden değişimde yaşananlar, akımın sayısız kola ayrılması biliniyor. sonrasında, özellikle de ikibinli yılların başında en baştan bir daha alalım mantığıyla sayısız stoner-oldschool doom grubu peydah olmuştu.

lakin geberik mi geberik ve dahi kenar kasabaların girişinde sadece yazları hareketlenen, onun dışında ıssız duran bakkallar gibi isimli bu grup, bir taraftan coven başta olmak üzere yetmişli yılların saykodelik-horror gruplarına, okült rock gruplarına, öte yandan black sabbath'a selam eylerken, bunu son yılların en özgün üretimiyle yapıyor. 2010 yılındaki vol i sonrasında çıkan blood lust, vokalde beatles gitarda black sabbath, davulda iron butterfly gibi gibi ama daha da fazlası tadıyla öne çıktı.

withered hand of evil isimli şarkısında black sabbath'ın unutulmaz riflerine şık bir hamle yapan grup, sözlerdeki satanist öğelerde kan dökmekten çok, garip bir azınlıkta olma hissiyatıyla sakin sakin, benim ritüelim budur bunu yapan da fazla kalmadı, bir zamanların anomalisi şimdiki zamanın neşe kaynağı olabilir tedirginliğiyle, net cümlelerle anlatıyor meramını.
  • bu herifler için iki ihtimal var. ya 70 lerde albümlerini kaydedip meşhur olamadan overdose dan grupça nalları diktiler sonrada kaydettikleri albümler tesadüfen bodrum katındaki sandukada daha yeni bulundu ve yayınlandı, ya da cryonics şirketlerinden birinde 70 lerde donduruldular ve 2010 da yeniden uyandırıldılar. e uyanınca tabi kaldıkları yerden devam ediyolar.
    tanım: black sabbath ın gayri meşru çocukları.
  • bu ay içerisinde mind control adlı albümü çıkarması vesilesiyle tanıdığım cambridge'li grup. yaptıkları müzik kendilerini 60'larda evin bodrumuna kilitlemiş ve o gün bu gündür dünyada olan bitenden bihaberlermiş gibi tınlıyor. güzel yani. kurumsal zırvalardan değil.
  • bu yıl keşfettiğim için kendime acımama sebep olan grup. sözlük'te de -benim açımdan- hatırı sayılır entry girilmiş olması hem sevindirdi hem şaşırttı. psychedelic, stoner, garage gibi türlerde geziniyorlar. benim bilmediğim tarzların unsurları da vardır mutlaka. neyse, geç olsun güç olmasın diyor ve uçuşa devam ediyoruz.
  • geç keşfettiğime hayıflandığım heavy metalci gencolar. the night creeper dinlemesi çok keyifli bir albüm. melody lane de favori şarkım.
  • spotify haftalik kesif sayesinde keşfettiğim gecmisten zaman yolculugu yaparak gelen harika topluluk.
  • dinlerken sakin ama kararlı bir şekilde headbang yaptıran, dünyayı olduğu gibi gösteren black sabbath'ın mirası olan müthiş abiler.
  • muhteşem ötesi stoner rock doom metal grubu. oturursun black sabbath'ın ozzy'li tüm albümlerini bitirirsin ama doymazsın, sonra açarsın asit amca'yı öyle devam edersin karanlıkta yuvarlanmaya.
  • biraz psychedelic rock, biraz garage rock, biraz stoner rock, biraz lo-fi birleşince ortaya bu abiler çıkmış. geç buldum ama kolay kaybedecek gibi değilim açıkçası. hakikaten çok iyiler.
  • (bkz: death's door)
    (bkz: melody lane)

tek üzen tarafları, mixlerken bassı iyice gömmeleri. bir bassçı olarak esefle kınıyorum. böyle riffler yazıyorsunuz, böyle efektli ince vokal kullanıyorsunuz, altta şöyle geezer baba ayarında bass duyulsa fena mı olurdu ha? bass duyulmuyor değil ama gönül isterdi ki az daha önde olsun.

bu serzenişim dışında pis çalıyor ibneler. hani o black sabbath dinlerken kafayla ritm tutarsın ya, aynısını yaptırırlar farkına bile varmazsın.
hesabın var mı? giriş yap