şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istanbul film festivali kapsamında gösterilecek, hafsteinn gunnar sigur?sson filmi.

  ''kuzeyli mizahını özleyenler, izlanda’nın buz tutmuş kasabalarından birindeki düşman komşuları konu alan bu kara komediden büyük keyif alacaklar. dünya prömiyerini venedik film festivali’nin ufuklar bölümünde yapan filmin merkezinde bir ağaç var: ınga ile baldvin’in bahçesindeki bu ağaç, konrad ile eybjorg’un bahçesine gölgesini düşürüyor ve bu basit anlaşmazlık önce saçmalığa, oradan da trajediye evriliyor. izlanda’da kendini fazla göstermeyen güneş ve fazla bulunmayan ağaçlar yüzünden birçok kavga çıkmasından esinlenen yönetmen sigurdsson, cephesi ev olan bir savaş filmi çekme niyetiyle yola çıkıyor.''
 • (bkz: undır trénu)

  yönetmenliğini hafsteinn gunnar sigurdsson‘un yaptığı bir izlanda filmi.

  bugün istanbul film festivali kapsamında izlediğim ilk dark komedi idi..

  izlerken bazen tebessüm edecek olsanızda, çoğunlukla ağır işleyen depresif bir film ama izlemesi asla sıkmadı ve salondan ayrılırken de bizden tam not aldı.

  --- spoiler ---

  ilişkiniz kötü gidiyor yada bir yakınınızı kaybetmiş olabilirsiniz.. bunların hepsi hayatta malesef dönem dönem karşımıza çıkan zorluklar. bu film, bu tarz virajları dönerken hislerinizi içe atmanın neticelerine odaklanıyor.. mutsuzlukları biriktirdikçe karşılarına çıkan sonuçların ağırlığı altında ezilen karakterler bizi zaman zaman tebessüm ettirsede, aslında izleyiciye bas bas “ne hissediyorsan hisset, yeterki hissetmekten vazgeçme, mutsuzluğu biriktirme” diye bağırıyor.
  özellikle son sahnesiyle de önyargının ne kadar tehlikeli birşey olduğunun tokadını da yüzümüze vuruyor..
  --- spoiler ---

  iskandinav sinemasına ait değil ama izlanda sinemasına ait ilk tecrübemdi.. vurucu, etkileyici bir drama

  7.8/10