şükela:  tümü | bugün
 • aracın hızlı girilen virajlarda merkezkaç kuvvetinin de etkisiyle on tarafından yani tabiri caiz ise kafadan kaymasına gavurların verdiği ad.
 • understeerin en canlı ornegini sozlukcu ve clubber uur kardeşimiz bir bayerişe motoren verke ile pendik semalarında yaşamıştır olay milli servetimizden 20 milyar civarında bir paranın eksilmesiyle son bulsa da kendisini sevgiyle, bayerişe yi rahmetle anmaktayız.
  halbuki soz konusu şahıs :) kontrayı bilse idi, her ikisini de sevgiyle anacak idik :))
 • giden mekanizmanin on tarafinda yeterince yol tutus ve downforce olmamasi durumunda, on tarafin kontrol zorlugu ve virajin disina dogru kaymasi durumu.
 • virajda savrulurken ön tekerleklerinizin virajın içine bakıyor olmasına rağmen sizin dışa doğru kaymaya devam etme durumunuz. direksiyonu aksi yöne çevirip gazdan ayak çekilerek arabanın ön tekerlerine tekrardan yön verecek kıvama gelmesini sağlamak gerekir. ama söylemesi kolay uygulaması anlıktır, iş işten geçmiş olabilir :)
 • genellikle önden çekişli otomobillerde görülen durum...
 • genellikle önden çekerli araçlarda görülmesinin sebebi bütün motorun, vites kutusunun ve aktarma donanımının önde olmasıdır. böyle olunca aracın önü arkasına göre çok daha ağır olur. sonuç olarak direksiyon çevrilse de ön tekerlekler gel dönelim dese de, bütün bu ağırlığın karşı konulmaz ataleti otur oturduğun yerde düz gitçez biz der, sonuç genelde hüsran olur.

  understeer'dan sanıldığının aksine kontra ile kurtulunmaz. araç understeer'a girdiği zaman direksiyonla fazla oynamamak, sadece ön tekerleklerin tekrar yere düzgün basıp aracın ataletine söz geçirebilmeleri için ayağı gazdan çekmek, yetmezse fren yapmak gerekir.

  understeer'ı kontrol etmek oversteer'a göre daha zordur ve dolaysıyla understeer hem daha can sıkıcı hem de daha tehlikelidir.
 • türkçede tam karşılığı önden kopma olan ingilizce otomobil terimi.
  (bkz: oversteer)
 • önden çekişli bir araçla, hızlı girilen bir viraj ortasında, paniğe kapılıp ayağı tamamen gazdan kaldırmak power off understeerolayına yol açar, dikkatli olmak ve gazı aniden kesmemek gerekir. daha da iyisi önden çekişli bir arabayla asla limitleri zorlamamaktır.
  power on udersteer durumunda ise ayağı hafifçe gazdan kaldırıp (tamamen değil sadece gerektiği kadar) direksiyonla oynamamk gerekir. çok mecbur kalırsanız ve tacrübeliyseniz virj dışına doğru küçük ve hızlı bir düzeltme yapabilirsiniz, ısrarla viraj içine doğru kırmak durumu daha da kötüşleştirecektir.
 • michael schumacherin oversteera tercih ettiği kontrolsüzlük durumu.
 • ani bir direksiyon hareketi ile olusan understeeri duzeltmek icin icguduyle ayni yonde daha fazla cevirirseniz durum vahimlesir, zira cok fazla cevirdiginiz lastiklerin aracin hizi yeterince dusunce yeri kavramasiyla aniden biraz once donmek istediginiz yone sertce yonlenir ve aracin arkasinin savrulmasi ile oversteere girersiniz. her iki problemin de cok cabuk (hatta daha tam olarak olusmadan) duzeltilmeye baslanmasi gerektiginden ardarda olusan bu iki zit tedavili durumdan sag salim kurtulmaniz gayet zor olacaktir. herkesin en iyi ben kullaniyorum valla dedigi bir ulkede aptallar ordusuna katilmayip internetten bol bol drift videosu indirin, yazilanlari okuyun ve uygun yollarda kar - yagmur ve kuru zemin siralamasi ile zaman icinde bu tehlikeli durumlari kontrollu sekilde olusturup yonlendirebilir hale gelin.