şükela:  tümü | bugün
 • overvolting teriminin tam karşıt bir işlevi olan bu yöntem ile mevcut cpu'yu daha düşük bir voltajda çalıştırarak daha az ısı üretmesini ve daha sessiz/ufak bir fan ile soğutmasını gerçekleştirebilirsiniz.

  bilgi için: http://www.silentpcreview.com/…icle&artid=37&page=1
 • undervolting, daha az isi ve daha az ses uretimi ozellikleriyle beraber batarya omrunu 1 saate kadar uzatabilen bir yontemdir.
 • hakkında yapılan tartışmaların bir kısmına şurdan ulaşılabilir

  http://forum.donanimhaber.com/m_3784123/tm.htm
 • t6400 mobil işlemci için yaptığım ayarlar:

  çarpan - varsayılan - benim ayarım
  6.0x ----- 0.925 ------- 0.925 v
  7.0x ----------------------0.925 v
  8.0x --------------------- 0.925 v
  9.0x --------------------- 0.925 v
  10.0x ---- 1.150 ------- 0.925 v

  undervolting öncesinde, orthos ile 101 dereceyi gören işlemci undervolting sonrasında 78 derecede sabitlendi. 23 derecelik bir fark söz konusu.

  undervolting öncesinde idle konumda 67 derece olan işlemci, undervolting sonrasında idle konumda 37 derecede sabitlendi. 30 derecelik bir fark söz konusu.

  not: fan 3 yıldır temizlenmedi. termal macun da yenilenmedi. yalnızca kasanın arkasındaki ızgaralardan 5-6 defa kuveetlice üfledim bugün. sıcaklık azalmasında bunun etkisi de hesaba katılmalı.

  bilgisayar 1 haftadır saattir gayet stabil. neredeyse günün tamamında 100% işlemcide boinc çalışıyor.

  şuradan da işlemlerin nasıl yapıldığını görebilirsiniz:

  http://forum.notebookreview.com/…volting-guide.html
 • lanet olası anakart cpu nun değerini yanlış hesaplayınca ve yüksek verince üstüne de undervolting seçeneği olmayınca baya bir çıldırtır...

  ekran kartları bazen volt vermeden undervoltta core overclocklu çalışırlar ancak artifact verebilirler
 • özellikle yeni nesil güçlü işlemcili android işletim sistemi ile çalışan bir çok telefonda gerek gerek cpu, gerek gpu!'nun her saat hızında kullandığı elektrik gücünün azaltılarak pil ömrünü uzatmayı amaçlayan işleme verilen addır.

  önceleri sadece cpu için overclocking ve undervolting desteklenirken artık yeni kernellerde gpu için de bu işlem desteklenmektedir. zararı var mı derseniz yok, çünkü overclock yaptığınızda fazla akım yüzünden cpu ya da gpu'ya zarar verme riski varken uv işleminde en fazla akım yeterli gelmediği için sistem kararsızlığı, reboot ya da kapanma ile karşılaşırsınız. o zaman da telefonu tekrar açıp voltajı yükseltirsiniz ve sorun düzelir.

  bu işlere meraklı birisi iseniz tavsiye ederim.

  örnek olarak uv destekleyen note 2 için bir kernel; ayrıca s3'ler için siyah kernel de destekliyor zannediyorum: http://forum.xda-developers.com/…read.php?t=1975938

  edit: ayrıca şu kernel'i de tavsiye ediyorum, rahatlıkla deneyebilirsiniz: http://forum.xda-developers.com/…read.php?t=1927852
 • hani silikon barbutunda iyi zar attıysanız voltaj arttırmadan birkaç yüz mhz üste çıkabilirsiniz ya, onun tersini düşünün. voltajı daha aşağılara indirerek de aynı performansı almak pekala mümkün.

  ilk aşamada, işlemci ile sıkı bir pazarlığa girmek, koyun satan muhatabın elini iki yandan kavrayarak kıvrak bir devinime girmişcesine delete tuşuna abanmak gerekmekte.

  sonraki adımı ise anayın babayın yüzünden çok bios ekranını görmek oluşturuyor. malum menüye girerek yavaş yavaş aşağılara iniyoruz. sonra ise windowsa giriş yapmaya çabalıyoruz. nehirse nehir, ördekse ördek; artık duvar kağıdımız neyse onu görünce rahatlıyoruz ve laheyt ben bilgisayardan anlıyorum galiba, yarın bürodayken kapıya "format atılır" minvalinde bir yazı asayım da üç beş sakal da oradan gelsin deyip övünüyoruz.

  komponent, bize gelişi bu kadar dediğinde mavi ekran verecektir. bu safhada; kısmet terennümüyle tekrar biosa girerek bir önceki voltajı seçmek, buna da şükür, bugün de kafamıza meteor düşmedi yahut iffetimize zeval gelmedi diyerek bünyeyi sakinleştirmek uygun olacaktır.

  her şeye rağmen, (gökhan zan'ın üzerine ekmek attığı işlemcilerden birisini almadığınızı varsayıyorum) belli bir miktarda voltaj düşürebileceksiniz. tebrikler, artık siz de bir undervoltçusunuz. ancak arkaya yaslanmak için henüz erken.

  yüze gülüp arkadan donma gibi durum da söz konusu olabilir. kararlı performans alındığından emin olana değin, stres testini açarak işlemcinin ciğerini soldurmak ve gözü üzerinde tutmak faydanıza olacaktır.

  her şey yolunda gittiyse fanlarınızdan hoş bir sada gelecektir.
 • oyunlardaki ani fps düşüşlerime çare olan özellikle çoğu notebook için önerdiğim işlem.

  yeni nesil işlemci ve ekran kartları oldukça düşük güç tüketimine sahip bu sebeple aldıkları voltaj gereğinden fazla olabiliyor. intel extreme utility ve msi afterburner ile işlemci (i5 7300hq -150mv) ve ekran kartı voltajlarımı düzenleyerek ciddi bir fark gözlemledim. işlemci 80 dereceye ulaştığında throttling'e giriyordu ve fps kayıpları başlıyordu şimdi ise 75 80 arası sıcaklıklarda geziyor.
 • aşırı ısınma ve fan sesinden muzdarip modern ultrabookların kurtarıcısı. ıntel xtu veya throttlestop isimli yazılımlar ile gerçekleştirilebilir. i5 8265u'da -125 mv değer almayı başardım stabil olarak. tabi voltajı düşürdükten sonra hem pilde hem de bataryada en az 1 saat stress test yapmak gerekiyor.
 • eğer intel işlemcili bir bilgisayar kullanıyorsanız, bios ekranı ile uğraşmadan, intel xtu ile de rahatlıkla voltaj düşürebilir ve bunu test edebilirsiniz
  indirme linki
  dave2d güzelce anlatmış