şükela:  tümü | bugün
  • kuzeyli mizahını özleyenler, izlanda’nın buz tutmuş kasabalarından birindeki düşman komşuları konu alan bu kara komediden büyük keyif alacaklar. dünya prömiyerini venedik film festivali’nin ufuklar bölümünde yapan filmin merkezinde bir ağaç var: ınga ile baldvin’in bahçesindeki bu ağaç, konrad ile eybjorg’un bahçesine gölgesini düşürüyor ve bu basit anlaşmazlık önce saçmalığa, oradan da trajediye evriliyor. izlanda’da kendini fazla göstermeyen güneş ve fazla bulunmayan ağaçlar yüzünden birçok kavga çıkmasından esinlenen yönetmen sigurdsson, cephesi ev olan bir savaş filmi çekme niyetiyle yola çıkıyor.

    diye 37. istanbul film festivali gösterimleri için türkiye izleyicisine sunulan karanlık mizah filmi. daha çok gerilim türünde denebilir. neden antidepresan kategorisinde olduğuna hiç anlam veremedim. festival organizatörlerine bu nedenle de ayrıca eseflerimi iletiyorum.

    sinematografisi açısından her kuzey filmi gibi başarılı. yardımcı rollerin oyunculuğa büyük katkısı olmuş, başrollerin önüne geçmiş. senaryo ve kurgu da etkileyici.
  • şu filme komedi diyenin, yaşanan onca şeye gülenin çok afedersiniz ama beynine tüküreyim. film inanılmaz güzel bi film ama komedi falan değil, buz gibi dram.

    şu filme komedi dediklerini gördükten sonra hayat boyu nordik ülkelerde yaşamama kararı aldım. ne biçim insanlarsınız siz nordikler?! *