*

şükela:  tümü | bugün
 • jacques attali'nin şahane kitabı, gelecek ile ilgili tahminlerini bir kahin ya da falcıdan ziyade bugünün ve dünün işleyiş mantığının üzerine oturtuyor. bariz bir şekilde ufkunuzu genişletiyor.

  yalnız çevirisi rezalet. okudukça imge kitabevi ve turhan ılgaz isimli şahsa sevgilerimi gönderiyorum.

  kitabı kasmadan anlayabilmek için bir çeviriye daha ihtiyacı var kesinlikle

  şu nedir şimdi !?

  " rekabet hep aşamalarla, erkleri piyasalarda ve -herkes için aynı şekilde erişilebilir olduğu varsayılan- demokrasiyi de yeni eşitsizlikler yaratarak, sermayenin ve bilmenin efendileri olan yeni devingen seçkinlerde yoğunlaşmaya zorladı."

  adam kitabının başında "önsöz" yerine "öndeyi" diye çevirmiş ve kitap hep bu modda gidiyor.

  çok çok afedersiniz, çok özür dilerek söylüyorum ama kitabın anasınız sikmişsiniz. tebrik ederim.

  not: yeri gelmişken "tecimsel" kelimesinin yasaklanması konusunda bir kampanya başlattığımı hatırlatmak isterim. tecimsel ne lan ?
 • "tarih, ancak, kendi özgürlüklerini kurtarma ve kendi değerlerini savunma kaygısındaki serüvenci yaratıklar -genellikle en büyük felaketlerini hazırlayarak- insanların davasını ileriye götürdükleri zaman yön değiştirir."

  tarih nedir?

  tarih sadece geçmişi mi anlatır?

  geleceğin tarihi olur mu? olmuş.

  2006 yılında geleceğin tarihini yazan adam jacques attail, 2015 yılı itibariyle amerika'nın yaşayacağı mortgage krizi, iskoçya'nın bağımsızlık için adım atması ve türkiye'nin nükleer enerji konusundaki tutumu gibi öngörüleri gerçekleşti. 2030'a kadar dünya ölçeğinde neler olacağını hep beraber göreceğiz.

  gezegenin geleceği hususunda endişeli attail, kaygılarının tamamında da haklı. dünyanın en sonunda kendi dengesini bulacağını savunuyor ancak, bu denge yakalanana kadar ödeyeceğimiz bütün bedelleri şimdiden azaltabileceğimizin altını çiziyor. dünyada güç, din ve piyasa paylaşımlarının sonuçlarını tarihsel ölçekte değerlendirip, sonuçlardan yola çıkarak kendine yeni bir tarih yaratmış; geleceğin tarihi. distopik bir yanı var, okuduğumuz belli başlı korkutucu distopik romanlara benziyor. tek fark, tamamen halihazırdaki gerçeklerden yola çıkılarak yazılmış.

  okuyup etkilenmemek, kaygılanmamak elde değil. çocuk sahibi olmak konusunda kararsız beyinleri büyük bir handikapa sürüklemesi de cabası. ama tüm bunlara rağmen umutlu. o'na göre geleceği geçmişten yola çıkarak okumak zor değil ve yapılması gerekenler belli. insanlık olarak doğruyu bulabiliriz.

  sonsözünü türkiye'ye ayırmış. türkiye'nin tarihsel ve stratejik önemine rağmen neden asya'ya avrupa arasında gerçek anlamda bir köprü kuramadığını sorguluyor; henüz türkiye için ümidini yitirmemiş.

  yalnız, böylesi bir kitaba dair sözlükte sadece 5 entry bulunması iç acıtıcı, büyük hayal kırıklığı. keşke bu tür kitaplar daha fazla kişiye ulaşabilse, daha fazla insan gelecekteki tehlikelerin farkına varsa..
 • tr. ula bre tarih de nedir?