şükela:  tümü | bugün
 • orjinal adi une fantasie du docteur ox olan nefis jules verne yapiti. 130 sayfa civarinda 2, 3 saatlik bir okuma da bitirilebilior.

  deneysel çalışma uğruna herşey feda diyen doktör oks'un pek saf ve gereginden pek fazla sakin bir kasabanin insanlarina saf oksijen vermek suretiyle nasil ajite olduklarini, kasabada kaosun oluşmaya başladığını pek ironik ve pek keyifli bir dille anlatiyor bize jül vern.

  kitap ithaki yayinlari tarafindan piyasaya sürülmüş**.
 • ithaki yayınları'nın "jules verne kitaplığı"nın ilk kitabı. kurgularının içeriğine ansiklopedik bilgisini pek güzel harmanlayan jules verne bu kitabında tiyatro, müzik vb. konularda da döktürmüş. kitaptan/kıssadan hisse: "aydınlanma" adına da olsa eksantrik bilim adamlarının karşılıksız yardımlarını-projelerini kabul etmeden önce bir düşünmeli demek ki. maazallah!

  yazarın bu kısa kurgusu vaktizamanında opereya da uyarlanmış. bir de ithaki bu kitabı çevirip basarken orijinal baskıdaki resimleri de eklemiş sayfalara, keşke devamında diğer kitapların tümünde de böyle yapsalarmış.
 • başlığını görüp tek link mi acaba diye tıkladığım jules verne yapıtı.

  (bkz: serbest çağrışım)

  yoksa jules verne abimizi severiz. her kitabını olmasa da bir iki tanesini okumuşluğumuz vardır.
 • mizahi edebiyatın en iyisi olmasa da en iyilerine göz kırpar nitelikteki * novellası. quiquendone* halkının ilk hallerini şöyle bir tahayyül edince insan gülmeden edemiyor. köpeğin adının lento olması gibi ince espriler de jules verne'in çok yönlülüğünün, rönesans aydını olmasının da ipuçlarını veriyor okura. ortalama bir uzun metraj film seansı süresinde bitirilip üzerine bol oksijen almak için kapı önüne çıkılabilir.
 • 90 sayfa olmasına rağmen bitmeyen kitap. bitiremiyorum. olmuyor.

  edit: bitti. ne anlatmak istedi ne anlattı ne bir dinleyen oluur ne bir şey.
 • okuduğum en kötü jules verne kitabı olarak raftaki yerini aldı.

  çok sakin bir kente bir gaz veren doktor ox kentteki herkesin dengesini bozar, hepsini sinirli ve savaşçı yapar. tırt bir kitap.
 • gayet mülayim bir halkı kobay olarak kullanıp, halkın her bireyini delirten, çıldırtan ve koca bir kentin kaosa sürüklenmesini konu alan jules verne kitabı.

  - "nabız ortalaması kaç olarak saptandı?"
  - "dakikada elli bile değil. anlayın artık: bir yüzyıldır arabacıların küfretmediği, birbirlerine sövüp saymadığı, atların kaçıp gitmediği, köpeklerin ısırmadığı, kedilerin tırmalamadığı, kısacası tartışmanın gölgesine bile rastlanmayan bir kent bu!"
 • bilim kurgudan ziyade hiciv içeren bir kitap. çıldırtacak kadar sakin, elle tutulur hiçbir olayın olmadığı, insanın olaysızlıktan kafayı yiyebileceği bir kasabanın aydınlatma işlerini hiçbir mali yardım talep etmeden yapabileceğini söyleyen doktor ox ve kasabalarının bu deney sonucunda çıldırmalarını konu alan bir kitap. suya sabuna bulaşmayan, paragöz, karar veremeyen hatta karar verebilme yetisinden çok uzakta olan başkan karakterinin anlatımını gerçekten beğendim.

  yabancı dillerdeki kitapların kapaklarına da baktım da türkiye'de basılan kapaklar gibi çok çirkin.