şükela:  tümü | bugün
 • uner tan sendromunu bulan kisi *
  ozetle adana'da elleri ve ayaklari uzerinde yuruyen bi grup insan vardir, ki evrimde bir basamak geri gittikleri ileri surulmustur. ama bundan sonra isler biraz karismistir, tayfun ozcelik birilerine cok kizmistir
 • gene hatay/çukurova bölgesinde doğduktan bir saat sonra ölen ve başı maymuna benzeyen bebeğin hemen gömülmesine tepki gösteren bilim adamı. tepkisinde elbette haklıdır çünkü eğer incelenseydi konuyla ilgili tüm bilim ve din çevrelerinin gözü türkiye'ye dönecekti ve muhtemelen pek çok soru işareti giderilecekti...

  http://www.milliyet.com.tr/…/11/17/son/sontur06.asp
 • maymun gorunumlu bebegin gomulmesine karsi cikmakta, arastirmak istemekte sonuna kadar haklidir ama asagida radikalden alintiladigim cumleleri sarfettiyse evrim hakkinda en iyi ihtimalle yuzeysel bilgisi olan bir tip adamidir:

  yine kırıkhan'da yaşayan reşit ve hatice ulaş çiftinin elleri ve ayakları üzerinde yürüdükleri için maymuna benzetilen dördü kız altı çocuğunu inceledikten sonra tıp literatürüne geçen 'üner tan sendromu'nu ortaya koyan prof. dr. tan şöyle konuştu:
  "10 kasım'da doğduktan bir saat sonra hayatını kaybeden maymun görünümlü bebek 'gerisingeri evrim teorisi' olarak da adlandırılan sendromu destekliyor. bebek bugünkü insandan bir önceki insanı gösteriyor. insanın, doğmadan önce geçirdiği bütün aşamaları anne karnından büyüyene kadar devam eder. bu gelişme bu aşamalardan birinde takılırsa bir önceki insan olan maymunlara benzer. doğduktan sonra da bu gelişme takılı kalabilir. bu bebeğinki anne karnında takılı kaldığı içi gerisingeri bir gelişme olmuş. modern insana benzeyeceği yerde atalarımız olan maymunlara benzemiş. bu bebek tıp dünyası için çok güzel bir örnek. araştırıp tezime kanıt olarak yayımlamak istiyorum.
  prof. dr. tan'ın amacı evrimde kayıp geni bulmak: "hayvanlarda maymun şempanze orangutanlarda burun kısmı öne çıkıktır, insanda düzdür. bu bebekdeki çıkık tıpkı maymunlara benziyor. gözler büyük, kulaklar şekilsiz, kollar bacaklardan uzun. en yakın akrabalarımız şempanzelerde de bu özellikler var. bu bebekte büyük ihtimal gen bozukluğu söz konusu. insansılardan insana geçişi sağlayan gendeki bir bozukluk olabilir. o geni bulursak insansılardan insana geçişi sağlayan geni bulmuş oluruz. aile müsaade ederse bebekten bir parça alınıp dna analizi yapılır. bu da bilime çok büyük katkı sağlar. maymundan insana geçişi fosillere dayanarak inceleyebiliyoruz. ama onlar da binlerce yıl öncesinden kalma, kemik yapısı zedelenmiştir. ama bu canlı model olarak incelenirse bilim dünyasına ışık tutar."

  kaynak: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=204800

  insansilardan insana gecis geni ne demek be? 3 milyar yillik evrim tarihinde bir fenotipten digerine gecis bir gen ile mi oluyor? bakteriden insana evrimi tanimlayacak bir gen dizisi mi var...bir tip adamindan beklenmeyecek olcude sacma sapan bir laf acikcasi. demek tip doktoru olmak embriyoloji ve evrim hakkinda derinlikli bilgi sahibi olmayi gerektirmiyormus.

  su cumlelere bakaklim:

  "bebek bugünkü insandan bir önceki insanı gösteriyor" yani bebegin butun kromozomlari, butun genleri ayni anda oyle bir simultane mutasyon gecirdi ki iki milyon sene onceki, simdi yokolmus bir turu tekrar yaratti. simdi olaya genetik bilimi acisindan yaklasinca bu iddianin ne denli sacma oldugu ortada. olasiliktan, o denli buyuk bir mutasyonun 2 milyon sene once yokolmus bir turu tekrar yaratmasi olasiliginin neredeyse hesaplanamayacak kadar kucuk bir kesirle ifade edileceginden falan bahsetsem mi? ama oyle bir mutasyon olsa bile bu maymundan insana gecis gibi bir sacmaliga kanit degil, sadece yeryuzunun en buyuk tesaduflerinden birine sahitlik etmek olurdu.

  ikincisi evrim oyle dun maymundun bu gun insan oldun diye ilerlemiyor. su anda kendimizi atamiz olan diger turlerden ayirmamizi saglayan tek sey ara turlerin soyunun tukenmis olmasi. hominidler sempanzeler ile ortak atalarindan 6 milyon yil kadar once ayrildilar. 6 milyon yil once ne simdinin sempanzeleri olacak tur sempanzeye benziyordu ne de simdinin homo sapiens sapiensi olacak tur insana benziyordu. ve son kanitlar gosteriyor ki bu ortak atanin, yani alti milyon yil once soyunun bir kismi sempanzelere bir kismi hominidlere evrilecek olan turun bu gunun sempanzesinden cok bu gunun insanina benziyor olma olasiligi hic de kucuk degil. hatta oyle ki bu ortak ata dik yurumus, bu gunun insanindan daha killi ama sempanzeye nazaran az killi olmus olabilir. genis cayirliklara ve savana benzeri iklime dogru kayan hominidler dik yurumeye devam etmisler daha cok ormanlik alanlara kayan sempanzeler ise dik yurume kabiliyetini kaybederek agaclara uyum saglamislar. elbette kesin kanit yok.

  uner tan farkinda olmadan sunu diyor aslinda: bir insanlik geni var. o gen eger baskilanirsa gersin geri evrim olur ve insanlar maymun dogurur. bu ifadeyi neresinden tutsam bilemedim ama gercekten adini tasiyan bir sendrom olan, tip dunyasinda saygi duyulan profesor tan insallah ayni fikri bilimsel camianin daha rahat duyacagi bir ortamda tekrarlamaz. tekrarlarsa butun ciddi embriyologlar ve evrimsel biyologlar gulerler kendisine.

  peki ya embriyo gelisimini tamamlarken bir yerde takilirsa maymuna benzer fikrine ne demeli? o halde bir kadin iki haftalik fetusunu dusurdugunde embriyonun sekline bakip aaa balik cocuk mu diyecek profesor tan? her turun kendine has embriyolojik ozellikleri var. ancak eninde sonunda butun canlilar ortak bir atadan geldikleri icin embriyo gelisiminin cesitli safhalarinda benzerlikler gosteriyorlar. mesela butun omurgalilarin embryolari hamileligin (ya da kuluckanin) ilk safhasindan birbirinden ayrid edilemeyecek kadar benzerler. sonradan ayrisma basliyor, ture ozel genler ture ozel kimyasal uyaricilar ile su ya da bu amino asidin sentezlenmesini tetikliyorlar vs. genler bir yapi semasi, blueprint degil; daha ziyade, dawkins amacinin ornegini kullanirsak, bir yemek tarifi gibi. embriyonun gelisimi sirasindaki her adimi tarif ediyorlar, son urunun kucuk bir kopyasini ihtiva etmiyorlar. iste bu yuzden tek bir gen arizali diye bir turden digerine donusum diye bir sey de soz konusu degil. peki ben bunu ne biyolog ne de doktor olmamama ragmen bilirken tip profesoru uner tan neden bilmez gozukuyor?

  sonra yaratiliscilara, akilli tasarimcilara karsi evrimi savunacaz diye bir tarafimizdan ter damliyor. kelli felli tip profesorleri bu denli sacmalamayi kendilerine hak gordukce de isin daha da zorlasitigini gorup uzulmemek elde degil. ben evrim konusunda bilgisi olmayan bir insan olsam uner tan'in maymun bebek hakkindaki sozlerinden sonra evrim diye bir seyin olmadigina kesin inanirdim!
 • geçen sene kışın boğaziçi üniversitesinde yapılan beyin ve bilgisayar konferansında dinlediğim şahıs.taa geçen yıl kendisi üner tan sendromundan bahsetmişti ve dün akşam tv de gösterilen görüntüleri izlettirmişti bize.pek kaale almamıştım o zaman kendisini ama dün doğan maymun bebek ten sonra bir kez daha düşünüyorum ki gayet enterasan gelişmekte olaylar.
 • verdiği konferansta gördüğü her kadına iltifat edip "öhöm tekrar evrime dönelim" tavırlarıyla bugün berlusconi yi aklıma getiren adamdır.
 • arastirdigi genetik defektin adını ulas sendromu falan koysa daha alcakgonullu bir hareket olmaz miydi diye dusundugum.
 • http://www.milliyet.com.tr/…ciklama-gundem-1647800/
  komplike olayları sığ gerekçelerle açıklamaya çalışan sözde bilim insanı. siirt'te evlerinde 4 ayda 300 kere yangın çıkan ailenin bu durumunu ailenin pis olmasına dayandırarak yüzeysellikte çığır açmıştır.