şükela:  tümü | bugün
 • united nations educational, scientific and cultural organization (birleşmiş milletler eğitim, bilim ve kültür teşkilatı)
 • en son genel sekreterliğini federico mayor yapıyordu.
 • dünya barışı için yaptığı çalışmalardan dolayı mahsun kırmızıgül'e ödül veren kuruluş
 • dünya ülkelerinin kültür politikalarıyla ilgilenmesini sağlamış olan kültür örgütü.
 • merkezi paris'tedir.
 • sigara icen calisani bulunmayan örgütmüs
 • paso bir şeyler yıl ilan ediliyormuş. bir yılı 5-6'ya bölüp bir kaç kesimin aynı anda gönlünü alıyor sanırım. internette 2008'in katip çelebi yahut kaşgarlı mahmut yılı ilan edildiğine dair yabancı bir kaynak göremedim. üstelik 2007'nin mevlana yılı olduğuna dair international observance'da da herhangi bir kayıt yok.

  2008'i ise, http://yearofplanetearth.org/ dan görülebileceği gibi "dünya yılı" ilan etmiştir.

  bunun dışında

  # 2008 - international year of languages
  # 2008 - international year of the potato
  # 2008 - international year of sanitation

  diye de geçiyor. ama türkiye'ye bakarsanız başka bişey, iran haber ajansına bakarsanız başka bir şeyi ilan etmiş. kendi ülkelerinin tavsiyelerini sanırım unesco deklarasyonu gibi haber yapıyorlar.

  ilan edilen tüm yıllara şuradan bakabilirsiniz : http://en.wikipedia.org/…rnational_observance#years

  ben de avrupa filmleri yılı ilan ettim bu yılı. hadi bakalım.
 • 1981 dünya'da atatürk yılını şöyle duyurmuş:.(ne acıdırki ara rejimdedir türkiye o yıllarda)

  "“unesco genel konferansı; uluslararası anlayış işbirliği ve barış yolunda çalışmış üstün kişilerin gelecek kuşaklar için örnek olacakları inancıyla, türkiye cumhuriyeti’nin kurucusu mustafa kemal atatürk’ün doğumunun 100. yıldönümü’nde, 1981 yılında anılacağını hatırlatarak, unesco’nun ilgilendiği tüm alanlarda olağanüstü bir reformcu olduğunu göz önünde tutarak, özellikle sömürgecilik ve emperyalizme karşı en önce açılan savaşların ilk liderlerinden biri olduğunu kabul ederek, dünya ulusları arasında karşılıklı anlayışın, sürekli barışın kurulması için çalışmalarının olağanüstü bir örnek olduğunu ve tüm yaşamı boyunca insanlar arasında hiçbir renk, din ve ırk ayrımını gözetmeden, bir uyum ve işbirliği çağının doğacağına olan inancını anımsatarak, eylemlerini her zaman barış uluslar arası anlayış ve insan haklarına saygı yönünden yapmış olan türkiye cumhuriyeti’nin kurucusu atatürk’ün kişiliğini ve eserinin çeşitli yönlerini ortaya çıkarmak üzere, 1980 yılında yapılacak sempozyum hazırlıkları için türk hükümeti ile unesco’nun işbirliği yapmasına karar verilmiştir.”"
 • tarihe not düşmek adına kendisi hakkındaki kafamdaki bir takım tanımları vermek isterim. birleşmiş milletler gibi çok uluslu ve geniş kapsamlı örgütler içerisinde üzerinde yoğunlaştığı konu gereği aktif bir örgüt olduğu söylenebilir ancak hala ülkeler ülkeler üstü bir etkinlik mekanizmasına sahip olmadığından iyi niyetle iş yaptırmacalık gibi bir arayışın peşinde diyebiliriz. merkezinin paris'te olması, paris'in üç beş sene geçirmek ve alabildiğine kültür tüketmek için şahane bir yer olması, ücretleri gayet cep doyuran olması ve benim gibi hala idealist olma telaşındaki insanları bir ihtimal tatmin eder düşüncesiyle aylar önce yaptığım başvuruyu öyle kabaca reddetmişler ki yıllar sonra fakir ama gururlu genç olarak seminere davet ettiklerinde ortalık yerde yazdıklarını söylesem kim bilir nasıl utanırlar, herhalde o zamana olgunlaşıp hahay size kalmadım ya unesco diyecek hali çoktan aşarım tabi ama yine de gönül ister ki kanım yerde kalmasın. hani sırf unesco olsun diye kapasitemin ziyadesiyle altında bir pozisyona başvurduğum gerçeği ile kendimi avutadururken hala attığım e-postalara yanıt vermeyen türkiye unesco milli komite başkanını da sözlük nezdinde kınamayı borç biliyorum. bir dahakine çince'yle fransızca'yı da tokatlayıp sizden teklif gelinceye kadar süründürmez miyim be..alacağın olsun unesco!

  kombine konser-sergi biletlerine bile bakmıştım hem zaten çok pahalıydı. ben neyleyeyim unesco'yu koca sezonu çalışanına kapatmadıkça. *
 • bu sene bal filmine ödül vermiş kültür örgütüdür.