şükela:  tümü | bugün soru sor
 • united nations high commissioner for refugees
 • yüksek komiseri eski portekiz başbakanı antonio guterres olan cenevre merkezli bm örgütü. örgütün türkiye temsilcisi ise amerikalı carol batchelordur.

  suriye'deki iç savaş nedeniyle türkiye'ye geçen binlerce mülteciyle ilgilenmesinin yanı sıra bmmyk* ankara ofisi çoğunlukla ırak, iran, somali ve afganistan'dan gelen mültecilerin yeniden yerleştirilmesiyle ilgilenir. bununla birlikte hükümete iltica hukuku, ab'nin iltica ile ilgili müktesebatı vs. gibi konularda teknik destek sağlar.

  edit:imla
 • türkiye'ye ait suriyeli mülteciler ile ilgili resmi rakamları barındıran sitesi:
  http://data.unhcr.org/…nrefugees/country.php?id=224
 • ırk, din, politik düşünce ve cinsiyet ayrımı yapmaksızın ve tarafsız bir şekilde mültecilere ve diğer insanlara ihtiyaçları doğrultusunda koruma ve yardım sağlamaktadır. unhcr, bütün faaliyetleri arasında en çok çocukların ihtiyaçlarını karşılama ve kadın haklarını yükseltme çabası içindedir.

  türkiye'de neler oluyor bakmak için

  gündemle ilgili;
  "avrupa’daki suriyeli mülteciler: avrupa, koruma ve dayanışmayı sağlamak için ne yapabilir"
  merak edenler için

  ...
 • lisansın 2. yılında staj için başvurmuştum, 6 yıl sonra yüksek lisans tezimi yazarken olumsuz yanıtlarını göndermişlerdi. gerisini siz düşünün.
 • ayrıca (bkz: iom)
 • dünyadaki mülteci sorununa çözüm bulabilmek ve mültecilerin yaşam standartlarının yükseltilmesi için 14 aralık 1950 tarihinde birleşmiş milletler örgütüne bağlı olarak kurulan alt kuruluş unhcr (birleşmiş milletler mülteciler yüksek komiserliği)dir. bu kuruluşun asıl amacı mültecilerin haklarını korumak ve savunmaktır. kurulduğu günden bu yana 50 milyondan fazla insanın sığınmacı talebine ve hayat mücadelesine yardım etmiştir.
 • türkçesi birleşmiş milletler mülteciler yüksek komiserliği olan , 14 aralık 1950'de birleşmiş milletler genel meclisi tarafından kurulan bm organı. mültecileri korumak amacıyla yapılan uluslararası hareketleri düzenlemek, onlara liderlik etmek ve dünya çapındaki mülteci sorunlarını çözmekle yetkilendirilmiştir.

  sahada ne kadar başarılılar bilmiyorum ama kurumlarımız arasındaki ortaklık gereği yaptığımız çalışmada işlerini çok profesyonel yaptıklarını gördüm. un core values dedikleri temel prensiplerinden biri zaten profesyonellik. ayrıca maddi kaynaklarının çok sağlam olduğunu düşünüyorum. basit bir eğitim için bile daha önce g-20 zirvesinde barrack obama'nın kaldığı oteli ayarlamaları, herkes için suit oda ayırtmaları ve hiç bir masraftan kaçınmamaları oluşturdu bu kanıyı bende.
 • 10 eylül 2018 itibariyle türkiye'de uluslararası koruma statüsü (mülteci statüsü) belirleme işlemlerinin tamamını türkiye cumhuriyeti göç idaresi genel müdürlüğüne(gigm - dgmm) devretmiş birleşmiş milletlerin yüksek komiserlik statüsünde, direkt kendi kurumu, türkiye'de uluslararası koruma statüsü belirleme işlemlerinde sadece danışmanlık hizmeti vermeye başlayacak. bu devir teslim işlemlerinin sonuçlarını ilerleyen günlerde göreceğiz.