şükela:  tümü | bugün
  • almanya'daki bircok universiteye ba$vurmak icin gerekli olan araci kurum.

lisans ve yuksek lisans programlari icin 55 € + ek olarak ba$vuruan her okul icin 15 € oduyorsunuz, butun belgeleri de uni-assiste yolluyorsunuz okula yollamak yerine.

ama halen nasil cali$tigini tam cozemedim, bin tane okul var, hangi belgeler, deadline'lar ne, ula$abilmi$ degilim bu bilgilere.

edit: "bunun nesi gerekli, git kendin ba$vur okula" diyenler oldu da, yazayim. uni-assist bir tercih degil, i$inizi kolayla$tiran bir kurum degil, yani kisacasi ogrenci icin cali$an bir araci degil. freie universitaet ve humboldt zu berlin gibi okullar artik kendileri ba$vuru kabul et-mi-yor-lar, isteseniz de istemeseniz de uni-assist uzerinden ba$vurmak zorundasiniz. konsolosluktan randevu almak icin araya giren kurumlara para odemek gibi, zorunluluk yani, tercih degil.
  • iyhhhh.

yuzdeyuzipek sag olsun, aklimin beynimin almadigi bu site ve i$leyi$i hakkinda epey aydinlatti beni. ben yine de bu kadar i$i yapabilir, bu kadar para bulabilir miyim emin olamiyorum.

$oyle ki, application form'da bazi bilgiler veriyorsunuz ya hani, lisem $udur, $u $u i$lerde cali$tim, $urdan burs aldim. hah onlarin hepsinin belgelendirilmesini, arti noterden onaylanmasini istiyorlar. bu bende inanilmaz bir kufur etme istegine yol acti. ettim. ama rahatlamadim.

osym belgenizin bir ornegini, cevirisini ve noterden onaylanmasini istiyorlar. universiteye gireli alti sene olmu$. ne osym'si lan? nerden bulayim.

bir de en guzeli statement of purpose istemiyorlar (demek ki okullar da istemiyor!). yani osym sonucunuzu gormek isteyen bu arkada$lar, sizin neden o ulkede o okula gitmek istediginizi, akademik planlarinizi filan duymak istemiyorlar. yahu mastera ba$vurucam, sadece notlarima ve osym sonucuna bakarak nasil karar vereceksin? bu kiz ne konularla ilgilenmi$, neler uzerine kafa yormu$, bizim okulda napacakmi$ diye merak etmez mi insan, bu sorularin yanitini almadan neye gore kabul edecek veya etmeyecek ki mastera? aklim beynim durdu, ba$im agridi. sinirliyim.
  • talep ettigi ücret miktarinda ülkeler arasi ayrimciligin dibine vuran para tuzagi, baska bir sey degil. örnegin türkiye cumhuriyeti vatandaslari, cin halk cumhuriyeti vatandaslarindan daha fazla ödemek zorundalar.
  • çok çok başarısız bir web sitesi olan gerizekalı sistem. bildiğin saçmalık.
  • almanyadan ve almanyadaki üniversitelerden nefret etme sebebi.
    dhl ile gönderdiğiniz kargonun takibini yapsanız bile biz evraklarınızı 10 gün sonra aldık bile diyebilirler.
    o derece korkuyorum bu gerizekalı kurumdan ve sistemden.
  • emlakçı gibi bir şey. arada kendisi varken ev sahibiyle direkt temas kuramıyorsunuz. ki kursanız da işe yaramaz. zira ev sahibi "emlakçı beni henüz bilgilendirmedi" diyecektir.

bu kurum bana çok şey yaşattı bugüne kadar. varlığından rahatsız oluşumu bir kenara bırak, halini ve tavrını da hiç beğenmedim. icraatlarının hemen hemen hepsi bana saçma geldi. fakat bunların içinde güneş gibi parlayan, ben buradayım diyen bir örnek var ki, düşmanımın başına gelsin istemem.

düşünün şimdi... master için bir okula başvuruyorsunuz. önce online ortamda hazırladıkları 38073650982 soruya cevap verip, online başvurunuzu tamamlıyorsunuz. sonra gerekli tüm belgeleri başvuru süresi bitiminden 1 hafta önce yolluyorsunuz. uni-assist size "belgeler elimize ulaştı, şimdi başvuru için gerekli ücreti* yatırmanız gerekiyor" diye mail atıyor. gidip o ücreti yatırıyorsunuz. yine bir mail geliyor, "para elimize ulaştı, başvurunuz ile ilgili çalışmayı başlatıyoruz".
    bundan sonra ne düşünürsünüz? her şey tamam, şimdi sonuç beklenecek sadece.

aradan 1 ay geçiyor. başvuru süresi çoktan bitmiş, artık sonuçların açıklanacağı tarih geliyor. o güne kadar zahmet edip size tek bir bilgilendirme mesajı yollamayan uni-assist'ten aldığınız cevap.

--- spoiler ---

başvurunuzu okula iletemiyoruz.

sebep:
    başvuru formunuzda, hangi bölümü istediğiniz ile ilgili veri/veriler eksik ya da yanlış.

--- spoiler ---

bunun olması mümkün değil, zira online başvuru formunu doldururken bir şeyler eksikse diğer adıma geçilmiyor. yanlış olmasının da şöyle ihtimali yok; zaten hiçbir şeyi elle yazmıyorsun, adamların sistemindeki veriler arasından seçiyorsun. hayır zaten ben mal mıyım da, master başvurusu yapacağım ama istediğim bölümün/bölümlerin adını doğru düzgün ifade edemeyeceğim.

hadi diyelim ki yanlış hakikaten. aradan 1 ay geçmiş, bu 1 ayda bir allahın kulu arayıp da "kardeş sen başvuru yapmışsın ama şu eksikmiş, nasıl olacak onun doğrusu" demez mi? pimpirikli gibi ben mi arayıp soracağım her gün?

lan bak yazarken yine sinir geldi ya. bir de dalga geçer gibi akıl veriyorlar. "siz yine de okula bir sorun, belki başvuru süresi bitmiş olmasına rağmen yeni bir form yollamanızı kabul edebilirler."

başka okullardan kabul almış olmasam da işim sadece bunların eline kalmış olsaydı, tavrım daha farklı olurdu muhtemelen. neyse ki oradan kurtardılar.
  • altı yaşındaki çocuğa anlatır gibi anlatmak gerekirse;

ilk iş, hedeflenen üniversite veya üniversitelerin kendi internet sitelerinden başvuru tarihlerine bakmak. bazı okullar için özel başvuru tarihleri veya özel başvuru yöntemleri olabiliyor. bunları kaçırmamak lazım.

ardından dikkat edilmesi gereken husus, almanya'daki her üniversitenin değil, sadece belirli üniversitelerin uni-assist'le ortak çalıştığı. uni-assist'e bağlı olmayan üniversitelere başvurular genellikle doğrudan üniversiteyle irtibata geçerek yapılıyor. bu nedenle, uni-assist üzerinden başvuru yapmaya çalışmadan önce, hedeflediğiniz okulun uni-assist'e bağlı olup olmadığını öğrenin.
    ilaveten; uni-assist'e bağlı olmasına rağmen özel şartlar arayan, başvuru prosedürü açısından uni-assist şablonunun bir miktar dışına çıkan okullar da mevcut.
    tüm bunların kontrolü için; http://www.uni-assist.de/…ni-assist-mitglieder.html (benim başvuru yaptığım dönemde buraya üye okul sayısı daha azdı, artık artmış)

işleyişi bir örnek üzerinden anlatalım;
    frankfurt ve gießen üniversitelerine, siyaset bilimi, yüksek lisans programı okuma amacıyla, uni-assist üzerinden iki başvuru yapacağız.

öncelikle uni-assist'e üye oluyoruz. https://www.uni-assist.de/…tend/registrierung/index
    uni-assist bize bir bewerbernummer veriyor, tüm başvurularımız için sisteme kayıtlı bu başvuru numarası geçerli oluyor.

sisteme giriş yaptıktan sonra "dateien hochladen und verwalten" sekmesine girerek...
    elinizdeki belgeleri (*) sisteme yüklemenizi öneririm. zira başvuru formlarını doldururken, forma bu belgeleri eklemenizi isteyecekler. söz konusu belgeler, genellikle her başvuru için istenen standart belgeler olup; lise diploması, üniversite diploması,transkript, cv, dil belgesi vesairedir.

bu kısmı hallettikten sonra "studienangebot suchen" sekmesinden...
    öğretim programına başlayacağımız dönem, programın türü, okumak istediğimiz üniversite ve bölüm kısımlarını doldurup arama yapıyoruz.
    tavsiye; okumak istediğiniz üniversite kısmını boş bırakın ki, istediğiniz bölüm ve programı veren tüm okullar listelensin, seçenekler arasından tercihte bulunun

açılan sayfada uni frankfurt siyaset bilimi yüksek lisans programını seçiyoruz. böylelikle, online başvuru için doldurmamız gereken başvuru formunun ilk adımına ulaşmış oluyoruz. başvuru sürecinin en sıkıcı aşaması bu aşama. 6 adımdan oluşuyor ve her bir adımda karşımıza çıkan sorular kabir azabı gibi gelebiliyor insana.

antragsdaten bearbeiten
    allgemeine fragen
    fragen zur hochschule
    dateien zuordnen
    antragsformular drucken
    elektronisch abschicken

bu aşamalarda, yeri geldikçe sizden isteyecekleri belgeleri size önerdiğim üzere sisteme yüklemiştiniz. form işleminin "dateien zuordnen" aşamasında bu belgeleri seçin, forma ekleyin. ve gerekli her şeyi eksiksiz doldurduğunuzdan emin olunca, online başvurunuzu tamamlayın.

frankfurt için online başvuruyu yaptıktan sonra aynı işlemleri bir kez de giessen için yapıp, giessen'in de online başvurusunu tamamlıyoruz.

elektronik ortamda doldurduğunuz bu başvuru formunun/formlarının çıktısını alın. unutmayın ki; uni-assist üzerinden yaptığınız başvuru, her türlü belgeyi elektronik olarak forma eklemiş de olsanız, tek başına yeterli değildir. sizden ayrıca tüm bu belgeleri posta yoluyla kendilerine iletmenizi isteyecekler. o safhada, zarfın içine belgelere ilaveten, çıktısını alıp bu başvuru formunu da koymalısınız. başvuru formunu imzalayarak yollamanız gerektiğini unutmayın.

şimdiye kadar olan aşamalar;

- belgeler* düzenlenmiş olsun.
    - uni-assist'e üye ol.
    - online başvurunu yolla. online başvurunuz alınmıştır mesajı ekranda görünsün.
    - başvuru formu (imzalı) ile birlikte belgeleri* posta yoluyla uni-assist'e (üniversiteye değil, berlin'deki uni-assist merkezine) yolla.

*
    almanca yeterlilik belgesi
    cv
    motivasyon mektubu (başvurduğum okulu ve bölümü neden istiyorum, neden kabul edilmeliyim? / 1-2 sayfa almanca veya ingilizce)
    lise diploması (ingilizce veya almanca tercümesi yapılmış, noter onaylı + beglaubigung)
    üniversite diploması veya mezuniyet belgesi (ingilizce hazırlanmışsa sorun yok. değilse, tercüme ettirilmiş, noter onaylı + beglaubigung)
    transkript (ingilizce)
    referans mektubu (mezun olduğunuz okuldan bir hocanızın yazdığı / ingilizce)
    ingilizce yeterlilik belgesi
    pasaport fotokopisi (almanya konsolosluğu'nda beglaubigung (onay) yaptırılmış halde)
    öss sonuç belgesi (ösym'nin sitesinden alınabiliyor ama benim zamanımda sistem hata veriyordu. bu belgenin eksik olması sorun olmadı bende.)

beglaubigung denen şey, başvuruda orijinalini değil de kopyasını yollayacağınız belgeler için geçerli. örneğin ıslak imzalı olduğundan dolayı transkript için beglaubigung gerekli değil.
    işlem; söz konusu belgelerin asıllarını ve kopyalarını herhangi bir alman kurumuna (almanya konsolosluğu) götürerek yaptırılıyor. ben yaptırdığımda belge başına 2 € gibi bir ücret alıyorlardı. konsolosluk görevlileri, fotokopilerin orijinal belgeyle aynı olup olmadığını kontrol ettikten sonra fotokopilere mühür basıyor.

not: bazı okullar bunlara ek olarak başka belgeler isteyebilir yahut bu belgelerin hepsini istemeyebilir (*). fakat genellikle istenen belgeler bunlar. kesin bilgi için, hedeflediğiniz okulun kendi sitesine bakın.

belgeleri postayla yollarken insanın kafasına takılan soruların en önemlisi şu oluyor;
    "birden çok okula başvuruyorum, belgeleri bir arada mı, ayrı ayrı mı yollamalıyım?"

başvurularda dil belgesi, cv, diplomalar, transkript gibi belgeler ortak olsa da, farklı olması gereken belgeler de var. motivasyon mektubu, başvuru formu (*) gibi. bu nedenle; her başvuru için ayrı bir dosya hazırlamanız gerekli. yani aynı belgelerden, başvuru yapacağınız okul sayısı kadar onaylı kopya temin etmelisiniz. tüm başvurularınızı aynı yere (*) yollayacağınız için, gönderim masrafını azaltmak adına tek zarf içinde farklı dosyalar yaparak yollayabilirsiniz.

ups veya ona muadil özel firmalar genellikle paketi teslim ettiğiniz günü takip eden gün emaneti alıcıya ulaştırıyor. fiyat olarak ucuz olmasa da, benim gibi başvuruları son güne sıkıştıran bir insansanız tek çareniz bu.

dördüncü aşamada, uni-assist'ten size, başvurunun ellerine ulaştığına dair mail geliyor.

beşinci aşamada, başvurunuzun işleme konulabilmesi için yatırılması gereken ücreti yatırmanızı istiyorlar. bilgi için; http://www.uni-assist.de/zahlungstransfer.html

para transferi için hesap adresi (07.12.2012 tarihi itibari ile)

begünstigter uni-assist e.v.
    kontonummer 523749001
    bankleitzahl 100 708 48
    bei der berliner bank, niederlassung der deutschen bank
    zweigstelle* firmenkunden 2
    hardenbergstrasse 32
    d-10623 berlin
    iban de10100708480523749001
    bic/swift-code deutdedb110

yurtdışından (yani türkiye'den) iban kodu ile para transferi yapabiliyorsunuz. fakat unutulmaması gereken husus, paranızın nereye gittiğinin takibini yapabilmek için, havale yaparken açıklama kısmına şu formatla gereken bilgileri girmek;

bulunduğunuz ülke,
    gg.aa.yyyy formatında doğum tarihiniz,
    soyadınız adınız,
    başlamak istediğiniz okul dönemi (kış dönemi için ws/yaz dönemi için ss) ve yıl.

örneğin;
    griechenland*, 04.02.1975, thasos athillas, ws 2013

havale yapacağınız ücrete gelince...
    türkiye gibi ab üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarına;

başvurulan ilk üniversite için 68 €
    ilave her başvuru için 15'er €

yani frankfurt ve giessen olmak üzere iki üniversitenin kış dönemi master bölümüne başvu için;

68+15=83 €

kış dönemi için 3 okula başvuru ücreti 68+15+15 olacaktı.

fakat örneğin 2 kış dönemi için, 2 de yaz dönemi için başvuru yapılırsa;

a üniversitesi kış dönemi 68€
    b üniversitesi kış dönemi 15€
    c üniversitesi yaz dönemi 68€
    d üniversitesi yaz dönemi 15€

şeklinde ödenmeli. para uni-assist'in hesabına aktarıldıktan sonra tekrar bir onay maili alacaksınız uni-assist'ten. bu aşamadan sonra sonuçları beklemek dışında yapılacak hiçbir şey kalmıyor.

sürece genel bakış;

- belgelerinin tercümesi yapılmış, onlaylanmış* olsun.
    - uni-assist'e üye ol, belgeleri sisteme yükle.
    - online başvurunu yolla. "online başvurunuz alınmıştır" mesajı ekranda görünsün.
    - başvuru formu* ile birlikte *belgeleri posta yoluyla uni-assist'e (*üniversiteye değil, berlin'deki uni-assist merkezine) yolla.
    - uni-assist'ten "işlem ücretini yatırın" maili gelecek fakat gelmese bile gerekli parayı yolla.
    - "paranız elimize ulaştı" maili gelsin.
    - üniversiteye kapağı atayım, gerisi önemli değil diye düşünme. daha vize işlemleri var önünde. (bkz: almanya vizesi) ayrıca başvuru süreci yorucu ve fazlasıyla stresli olsa da buraya gelince daha fazla efor sarf etmen gerekecek, daha fazla stres sahibi olacaksın.

geçmiş olsun.

not: ben bunların hepsini nasıl yapmışım diye düşünüyor insan. yorucuydu hakikaten. ama gözünüzde büyütmeyin. 40 derece izmir sıcağında, her gün konsolosluk, noter, üniversite arası mekik dokuyarak, günde şehir içi 100 kilometre yol yaparak da olsa hallettim ben. siz de halledersiniz.

not2: ilerleyen safhalarda bölüm sonu canavarı olarak sperrkonto denen bloke hesap ile karşılaşacaksınız. onu da aşarsanız, frankfurt'a gelin bir çay ısmarlayayım size.
  • öncelikle, saçma sapan bir kurum, bunu kabul edelim. sene olmuş 2013, doğru dürüst iletişim dahi sağlayamadığımız bir kuruma havale yapıp postayla belge yolluyoruz. öyle ki, adamlar yoğunluk bahanesiyle mail adreslerini kapatıp sorularınıza cevap vermiyorlar. telefon desen hep meşgul. sitelerinde verilen bilgiler çelişkili. o yüzden başvuru aşamasında çok dikkatli olmak lazım. uni assist'in belgelerinizi okula yönlendirmesini sağlamak, okuldan kabul almaktan daha meşakkatli ve önemli bir aşama.

parayı moneygram vasıtasıyla yollamanızı öneririm. temiz iş. ben iş bankası internet şubesi'nden yolladım, biraz daha ucuz olmasına rağmen bekleme süresiyle filan süründürdü beni. aynı şekilde yollayan arkadaşlarımın paraları 2-3 euro eksik yattı filan... hemen bir bank asya veya kuveyt türk şubesine gidip 12 euro masraf bedeliyle parayı 10 dakika içerisinde karşı tarafa ulaştırmak mümkün.

bir de belgeleri upload etme aşaması var. dikkat edin. her okulun istediği belge ayrı. onu iyice bir öğrenin. zira eksik bir belge varsa, uni assist bunu s.kine bile takmıyor, deadline geçtiktan günleeer sonra "ha evet cnm ya öyle bir eksik vardı yollayamadık belgeleri :)" deyü vurdumduymaz bir cevap atabiliyor. nitekim bu entry'ye gelene kadar yazılanları incelemişseniz, bunu zaten biliyorsunuz.

son olarak, dediğim gibi; her okulun istediği belge ayrı. ben ne cv yükledim, ne motivasyon mektubu, ne referans, ne de öss sonuç belgesi... adamlar istememiş, yapacak bir şey yok. dün akşam "tamam hacı yolluyoruz belgelerini okula" minvalinde bir cevap da attılar. dikkatli olun, belge kalabalığı yapmanıza gerek olup olmadığını öğrenin. soracağınız bir şey olursa mesaj kutumu yakabilirsiniz. kolay gelsin.
  • postayla gönderdiğim belgelerin çevirisini eksik bulmuş kurum. arkadaş okuldan aldığım dekan imzalı, damgalı diplomamı yeminli tercümana çevirttim ve gönderdim, ama yok.

şunu yazmışlar "it is not sufficiently authenticated and does not show original stamp and original signature. therefore this document cannot be accepted in this form." yahu daha ne damgası, ne imzası istiyorsunuz arkadaş.

daha önce başına gelmiş biri varsa lütfen yeşillendirsin, yardıma ihtiyacım var sözlük.

edit: bu mesajı görüp bilgi almak isteyen arkadaşlar adına öğrendiklerimi ekleyeyim. şöyle ki diploma ve transcript belgelerinin "resmi kurumlarca" onaylanmış olması için şunları yapmak gerekiyor.

1. belgemizi yeminli bir tercümana çevirttiriyoruz
    2. yeminli tercümeyi notere onaylatıyoruz.
    3. noter onaylı belgemizi kaymakamlığa götürüyoruz ve orada "apostil" işlemi yapıyorlar.

bu 3 işlemi yapmazsanız şayet uni-assist belgenizi orjinal kabul etmiyor. benim gibi sadece yeminli tercümesini gönderip sıkıntıya düşmeyin.
  • internetteki farklı bilgiler gerçekten kafamı karıştırdı.

şimdi ben farklı üniversitelere uni-assist aracılığı ile başvuru yapmak istiyorum.

transcript, diploma, cv, motivasyon mektubu, referans mektupları ve ielts belgeleri ingilizce olduğu için bunların kopyasını alıp konsolosluğa onaylatmam(beglaubigung) gerekiyor sanırım. fakat sorun şu ki bu belgeler tüm okullar için aynı olacak ancak ben yine de başvuru sayısı kadar mı göndermek zorundayım ?

lise diploması ve ösym sonuç belgesi gibi türkçe ve ıslak imzalı belgelerde durum nasıl?

bilen varsa yeşillendirsin lütfen.