şükela:  tümü | bugün soru sor
 • amerika’nın federal desktekli coin’i. universal coin‘in kısaltılmışı.

  bir nevi yeni dolar.

  amerika vatandaşlarının ne idüğü belirsiz yerlere para yatırıp ülkeden para çıkışına engel olmak, elektronik para transferlerini daha güvenli ve kontrollü bir hale getirmek için böyle bir olay başlatmış.

  coin-to-coin transferi de sadece ülkelerin devlet destekli coinleri arasında olacakmış. tabi özel brokerlar bunu kendileri destekleyebilir istedikleri alım satım fiyatından.

  önümüzde çok renkli günler bekliyor bizi bu ortaya çıkınca.
  - bir anda herkes diğer coin lerden kaçabilir, bir anda milyonlarca insan batabilir.
  - bu coin in açıklanmasından hemen önce büyük abiler bütün paralarını çekip hem herkesi batırabilirler hem de kendilerini güvene alabilirler (şu anda bitcoin’in %40’ı sadece 1000 kişi tarafından sahiplenmiş durumda; bu adamların toplu bir hamlesi hali hazırda bu etkiyi yaratmaya yeterli)
  - adam gibi güvenilecek bir elektronik para birimi olur
 • kripto paraların en önemli özellikleri aslında devletten, yetkiden, otoriteden, vb bağımsız olmaları. herkesin söylediği gibi şu anda hayvan gibi transferler yapılıyor ve bunlar track edilebilir değil. federal destekli bir coin çıkarsa ne kadar rağbet görür bilemedim. ama mevcut pazara güvenmeyip de hiç bu işe bulaşmamış olanları kendine çekebilme potansiyeli olur.
 • haberleri yavaştan çıkmaya başlamış: http://mashable.com/…ocurrency-bitcoin-governments/