şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: forma)
 • işadami için kravatli temiz bir gömlek
  rockçı gençler için ise kirli siyah bir t-shirt...
 • uni=tek ve form=bicim sozcuklerinin birlesiminden olusan, birbirinden farksizligi ifade eden kavram.
 • tekstil alanında tek tip beslenmek.
  (bkz: rejim)
 • yunanca da stoli kelimesinin karsiligidir.
 • pek rengine aldanma felek eski felektir,
  zira feleğin meşreb-i nâsazı dönektir,
  ya bister-i kemhâda ya viranede can ver,
  çün bay-û gedâ hâke beraber girecektir!

  allah'a sığın şahs-i halîmin gazabından,
  zirâ yumuşak huylu atın çiftesi pektir,
  yaktı nice canlar o nezaketle tebessüm,
  şirin dahi kasdetmesi cana, gülerektir!

  bed-asla necâbet mi verir hiç üniforma...
  zerdûz palan ursan eşşek yine eşşektir!

  ruhun şâd olsun ziya paşa
 • genellikle ordu ya da polis teşkilatı ya da benzeri oluşum ( zabıta, güvenlik görevlisi ) mensuplarının giydiği birbirinin aynı olan, günlük hayatta kullanılmayan özel giysilerdir.. bununla birlikte okullarda ve daha esnek olarak iş yerlerinde giyilen kravat, gömlek, takım elbise kombinasyonu da üniforma niteliği kazanabilmektedir.. bu tarz kurumlarda üniformanın tercih edilmesinin nedeni insanların kurumun ortak hedefine yönlendirilmesini kolaylaştırmaktır.. aynı ya da benzer giysiler içindeki insanların düşünce sistemleri de törpülenerek aynılaşır.. otoriteye boyun eğiş eğilimi artarken anarşist ve kaotik eğilimler azalır.. üniformada tercih edilen renkler genelde koyu renklerdir.. lacivert gibi.. siyah gibi.. bu da bilinçli bir tercihtir.. böylece sarı ve kırmızı gibi insanın coşkusunu artırıp çiçeği, böceği, kuşları, ağaçları düşünerek özgürlük kavramına yaklaşması engellenir karamsarlığa ve kabullenmeye itilir.... * üniformanın etkisi kurum bilinci teraneleri, reklam sloganları, marşlarla vs desteklenir..

  (bkz: tektip)
  (bkz: moda/74)
 • uniformanin amaci hiyerarsiyi gorunur kilmak ve akabinde de ozgurluklerin sinirlandigini belli etmektir. uniforma giyilen her ortamda farkli uniformali 'ust' bir kesim de mutlaka bulunur: okulda giyilen formalarin ust duzeyi takim elbiseli ogretmenler ve muduriyettir, kolluk kuvvetlerinde rutbeyle belirginlesen bu yapilanma is yerlerinde de patronlarin calisanlardan daha luks kiyafetler giyerek kendilerini belli etmeleriyle ortaya cikar. cizgi roman kahramanlarinin uniforma giymelerinin en onemli sebebi gucler arasinda var olan hiyararsiyi belirgin kilmaktir.

  gunluk hayatta da uniforma modunda ,kendi sectikleri dahi olsa, ayni kiyafetlerle dolasan insanlar vardir ki bu tarzin secilmesinde en buyuk etken ozgur olmayan ruhun durumunun belli edilmesi ve bu sekilde cekilen acinin azaltilmasidir. ogrenciler, tutuklular, alt konumdaki kolluk kuvvetleri, calisanlar ozgur degildir belki ama kendilerini ust duzey olarak konumlandiranlarin da ozgur olma sansi yoktur. uniforma sirf varligiyla bile ozgurlukleri elden almaya yeterlidir.
 • okul icin yapilanlari icin degil ama diger amaclilarin cogunda yogun bir erkek egemen vaziyet hissettiren, son derece anlamli giysi.

  ornegin bir polis kadin, erkek uniformalarinin neredeyse bire bir aynisini giymekte; guvenlik gorevlisi kadinlar pantolonlu-gomlekli-kravatli donguden asla cikamamaktadirlar.
  hani biyik(!) altindan bu gibi islerin erkek isi oldugu, elinin hamuruyla bu alanlarda sekmeye kalkan kadinlarin, kadinliklarindan mumkun oldugunca siyrilmalari gerektigi, erkek isi yapmak icin erkek uniformasi giymeyeri gerektigini soyler gibi...
  hatta gibisi fazla!
 • başka "yuniforma"lardan beslenirler.
hesabın var mı? giriş yap