şükela:  tümü | bugün
 • fiat'ın 1993 yılında geliştirdiği dünyanın ilk common rail dizel enjeksiyon sistemi. bugüne kadar fiat, alfa romeo, lancia, maserati, opel, vauxhall, saab, ford, ısuzu, chrysler ve jeep'lerin kaputu altında kullanılmış olan ve bugün multijet ve multijet 2 isimleri ile bilinen motorların ve bu motorlarda kullanılan enjeksiyon sisteminin atasıdır.

  aynı zamanda bu sistemin geliştirilmesi için fiat spa bünyesindeki 4 ar-ge ve teknoloji birimi (elasis, centro recherche fiat, fiat powertrain technologies ve magneti marelli) tarafından 1990'ların başında yürütülmüş olan projenin adıdır.

  daha önemlisi;

  geçmişi boyunca zaten tasarruflu ve uzun ömürlü olan dizel motorları tüm zayıf noktalarından (düşük performans, düşük verim, keyifsiz sürüş özellikleri, titreşim ve gürültü) kurtararak benzinlilere rakip haline getiren ve 1998 yılında dizel devrimini başlatan yakıt besleme sistemidir. bugünün modern dizel motorlarının ilk örneğidir.

  fiat geliştirdiği bu sistemi bosch'a sattı ve bosch da mercedes ile başlayarak sistemi tüm üreticilerin kullanımına sundu.

  ilk kez 1997 yılında bir alfa romeo 156 1.9 jtd'nin kaputu altına yerleştirilmiştir. ardından 1998 yılında artık bagaj kapağında cdi yazmaya başlayan w202 mercedes c serisi'nde ve w210 mercedes e serisi'nde kullanılmıştır.

  alfa romeo'nun dizel modellerinde kullandığı jtd kısaltması da unijet'ten gelir: unijet turbo diesel

  yorum olarak: almanlar'ın italyan fiat'ın elindeki geleceğe yön verecek bu teknolojinin farkına varması, sistemin bosch tarafından satın alınması ve hemen ardından sistemi taşıyan ilk otomobillerin daimler ag tarafından üretilmesi dikkate değerdir.

  daha fazlası için ve unijet'in dizel enjeksiyon sistemlerine getirdiği radikal yenilikler için (bkz: #64739237)