şükela:  tümü | bugün soru sor
 • israil askeri istihbaratı'nın sigint'ten sorumlu olan biriminin kod adı.

  palo alto networks'ün (ve başka pek çok israil kökenli it şirketinin) kurucuları, bu birimden yetişmedir.
 • sozlukte başlığı aratıldığında sonuç çıkmayan israil istihbarat birimi. zero days isimli belgeselde bolca ismi geçiyor ve yine aynı belgeselde söylendiğine göre nsa'in israil'deki eşdeğeriymiş.
 • israil askeri istihbarat birimi aman'ın sadece siber saldırı faaliyetlerinde hizmet veren alt birimlerinden biridir.

  amerika tarafından iran'ın nükleer santraline yapılan saldırıda kullanılan virüslerden birçoğu da unit 8200 tarafından geliştirilmiştir.

  yakın zamanda israil, suriye'deki silah fabrikalarını bombalamıştı. bunun rus hava sistemi tarafından engellenememesinin sebebi de unit 8200'ün radar sistemini hack'lemesiydi.

  edit: popoya popo uyardı. mossad'a değil, aman'a bağlıymış.
 • 2015 yılında iran nükleer programının güvenliğini üstlendiği gerekçesiyle kaspersky'e çok fena dalmışlar ve kaspersky'nin, tüm müşterilerinin verilerini doğrudan rus hükümeti desteğiyle dev veri bankalarında yedeklediği ortaya dökülmüştür.

  unit 8200, kaspersky'nin veri bankalarında nsa çalışanlarının verilerini bulup çıkarmıştır. bazı nsa çalışanları, kendi kişisel bilgisayarlarında kaspersky kullanmışlar ve ruslar bunları özel olarak yedeklemiş. böylece abd kongresi ve avrupa parlamentosu, şirketi tüm kurumlardan yasaklamış, şirket hem imaj hem de ekonomik anlamda çok ağır darbe almıştır.

  kaspersky'e bugüne kadar yaratılmış en gelişmiş virüs olarak gösterilen duqu 2.0 ile saldırılmış ve virüs kaspersky sisteminin içinde farkedilmeden aylarca kalmıştır.

  unit 8200 tamamen yazılım odaklı olduğu için, unit 81 isminde hakkında hemen hemen hiçbir şey bilinmeyen çok gizli bir birimden destek alır.

  unit 81 , unit 8200'ün ihtiyaç duyduğu yeni donanım ve yarıiletken teknolojilerinin geliştirilmesinden sorumludur.