şükela:  tümü | bugün
 • uk independence party. ingiltere'nin avrupa birliği'nden çıkışını savunuyorlar. hatırladığım kadarıyla ırkçıya yakın bir milliyetçilikleri ve nazarlık olsun diye de bir türk üyeleri var ki kendisi göçmen düşmanı. ne diyelim?
 • bi ara robert kilroy silk in verdigi gazla baya yuksek oy alan (avrupa parlementosu secimlerinde 3. olmuslardi) anti-avrupa birligi partisi
 • türkçe'ye birleşik krallık bağımsızlık partisi olarak çevrilebilecek ingiltere'de siyasi bir parti. en önemli özelliği eurosceptic diğer bir deyişle, avrupa birliği karşıtı olmasıdır. sağ görüşlü olan bu parti, muhafazakar partinin ab politikalarını fazla uzlaşmacı bulan kitle tarafından desteklenmektedir. partinin halihazırdaki lideri nigel farage'dir.

  adalılar, avrupa birliğinden fazla haz etmediklerinden ötürü ilgili partinin oyu mütemadiyen artmaktadır. bu oy artışın en önemli sonucu, kendi tabanını kaybetmek istemeyen başbakan david cameron'ın daha ab karşıtı bir politika sergilemesidir ki, 2015 seçimleri sonrasında ingiltere'nin avrupa birliğinden ayrılmak için referanduma gitmesi muhtemeldir.
 • eastleigh'de yapılan ara seçimde neredeyse önde bitireceklerdi. 2015 seçiminde bu adamlar 2. parti olabilir ve destek aldıkları kesim de sadece sağ eğilimlilerden oluşmuyor.

  ilgiyle izliyorum.
 • son yerel seçimlerde bir kez daha oyunu artıran siyasi parti. yalnız paradoksal bir şekilde kendilerinin kazandıkları her oy siyasi yelpazede kendilerine en zıt olan parti olan labour party'e (işçi partisine) yarıyor.

  http://tr.euronews.com/…e-zafer-ab-karsiti-ukip-in/

  zira ingiltere'de dar bölge var, 650 milletvekili kendi dar bölgesinden meclise gidiyor. tabii, iş toplam alınan oydan ziyade dar bölgeyi kazanmaya bakıyor. ukip, doğal olarak conservative party'den (muhafazakarlar) oy tırtıkladığından, dar bölgelerde işçi partisi, muhafazakar partiyi geçiyor. üstelik, ukip hiçbir yerde çoğunluk oluşturacak bir parti olmadığından %10 hatta %12 oy bile alsa çıkaracağı milletvekili toplamda 5'i geçmeyecektir.

  peki bunu ukipliler bilmiyor mu biliyorlar elbet. ama amaçları iktidar olmaktan ziyade, muhafazakar partiye bir seçim yenilgisi yaşatmak ve oylarını kurtarmak korkusu ile muhafazakar partiyi avrupa birliği karşıtı bir noktaya getirmek. nitekim, yerel seçimlerden sonra david cameron'un ab için referandum sözü vermesi de, ukip'in kendi misyonunda başarılı olduğunu gösteriyor. zira, britanya toplumu da genel olarak avrupa birliği'ni sevmiyor.
 • (bkz: nigel farage)
 • - zamanında kimse sallamıyordu. çok küçümsendi, dalga geçildi.
  - akabinde marjinal, aşırılıkçı ve tehlikeli bir parti olarak görülmeye başlandı. epey bir aşağılandılar.
  - destekçileri genelde yoksul, eğitim durumları düşük.
  - son birkaç onyıldır fakirleşen, dışlanan, burjuvanın ihanetine uğradığını hisseden bu kitleden sürekli artan bir destek topluyorlar.
  - burjuva azınlık bu partinin tabanını demokratik sisteme karşı bir tehdit olarak görüyor, önlerini kesmek istiyor.
  - "biz aslında hiç de öyle aşırı değiliz, tarihteki benzeri vakalarla alakamız yok." savunması yapıyorlar. medyadan falan gelen telkinlerin etkisiyle kendilerine hep şüpheyle bakmış kitleler artık fikir değiştiriyor. mevcut büyük partiler arasında fark görmüyorlar. artık bu adamlara bir şans vermek istiyorlar.
  - büyük ekonomik vaatleri var. halbuki biraz inceleyince mevcut düzeni iyice şişirmekten, aslında çalışan nüfusu koruyan önlemleri kaldırmaktan, devlet varlıklarını ve ülke kaynaklarını peşkeş çekmekten, kısa vadeli ve geçici balon zenginlikler yaratmaktan başka bir planları olmadığı görülüyor.
  - yine bu sebeple "başa gelirlerse bizi ihya ederler" diye düşünen para babalarından ciddi destek görüyorlar.
  - devletin eski şaşalı zamanlarını hatırlatarak geleneksel ve tarihi değerleri yüceltiyorlar.
  - azınlıklara ve yabancılara düşman değilmiş gibi yaptıkları halde epeycene düşmanlar.
  - bu ötekileştirici tavırlarıyla toplumdan dışlanmış hisseden tabanlarını iyice ateşliyorlar.
  - muhafazakar bir anlayışları var. eşcinsel evliliğine falan karşılar.
  - faturayı zamanında uzun yıllar baştacı ettikleri muhafazakar iktidarlara kesmek yerine her bok için avrupa'yı suçlama kolaycılığına düşen, kendi geçmiş hatalarını ve sorumluluklarını reddeden bir kitleleri var.
  - karizmatik, hitabeti güçlü, kibirli ve patavatsız bir liderleri var.
  - şu an ülkenin başındaki mevcut büyük partiler her daim dev aynasına bakıyorlar. yüz yıl daha ülkeyi yöneteceklerine eminler. halka ne kadar uzak kaldıklarının, halkın kendilerinden ne kadar bıktığının farkında bile değiller. bu partiyi çok küçümsüyorlar, ciddi bir tehdit olarak görmüyorlar.
  - oyları sürekli ve şaşırtıcı bir hızla artıyor. kimse kabul etmese de derinden ve gümbür gümbür geliyorlar. iktidara bir ekonomik kriz kadar yakınlar.

  özetle geleceğin akp'si.
 • son kamuoyu yoklamalarında %15'e yaklaşan bir oranla üçüncü parti olarak görünüyorlar. not düşülsün.