şükela:  tümü | bugün
 • uk independence party. ingiltere'nin avrupa birliği'nden çıkışını savunuyorlar. hatırladığım kadarıyla ırkçıya yakın bir milliyetçilikleri ve nazarlık olsun diye de bir türk üyeleri var ki kendisi göçmen düşmanı. ne diyelim?
 • bi ara robert kilroy silk in verdigi gazla baya yuksek oy alan (avrupa parlementosu secimlerinde 3. olmuslardi) anti-avrupa birligi partisi
 • eastleigh'de yapılan ara seçimde neredeyse önde bitireceklerdi. 2015 seçiminde bu adamlar 2. parti olabilir ve destek aldıkları kesim de sadece sağ eğilimlilerden oluşmuyor.

  ilgiyle izliyorum.
 • (bkz: nigel farage)
 • - zamanında kimse sallamıyordu. çok küçümsendi, dalga geçildi.
  - akabinde marjinal, aşırılıkçı ve tehlikeli bir parti olarak görülmeye başlandı. epey bir aşağılandılar.
  - destekçileri genelde yoksul, eğitim durumları düşük.
  - son birkaç onyıldır fakirleşen, dışlanan, burjuvanın ihanetine uğradığını hisseden bu kitleden sürekli artan bir destek topluyorlar.
  - burjuva azınlık bu partinin tabanını demokratik sisteme karşı bir tehdit olarak görüyor, önlerini kesmek istiyor.
  - "biz aslında hiç de öyle aşırı değiliz, tarihteki benzeri vakalarla alakamız yok." savunması yapıyorlar. medyadan falan gelen telkinlerin etkisiyle kendilerine hep şüpheyle bakmış kitleler artık fikir değiştiriyor. mevcut büyük partiler arasında fark görmüyorlar. artık bu adamlara bir şans vermek istiyorlar.
  - büyük ekonomik vaatleri var. halbuki biraz inceleyince mevcut düzeni iyice şişirmekten, aslında çalışan nüfusu koruyan önlemleri kaldırmaktan, devlet varlıklarını ve ülke kaynaklarını peşkeş çekmekten, kısa vadeli ve geçici balon zenginlikler yaratmaktan başka bir planları olmadığı görülüyor.
  - yine bu sebeple "başa gelirlerse bizi ihya ederler" diye düşünen para babalarından ciddi destek görüyorlar.
  - devletin eski şaşalı zamanlarını hatırlatarak geleneksel ve tarihi değerleri yüceltiyorlar.
  - azınlıklara ve yabancılara düşman değilmiş gibi yaptıkları halde epeycene düşmanlar.
  - bu ötekileştirici tavırlarıyla toplumdan dışlanmış hisseden tabanlarını iyice ateşliyorlar.
  - muhafazakar bir anlayışları var. eşcinsel evliliğine falan karşılar.
  - faturayı zamanında uzun yıllar baştacı ettikleri muhafazakar iktidarlara kesmek yerine her bok için avrupa'yı suçlama kolaycılığına düşen, kendi geçmiş hatalarını ve sorumluluklarını reddeden bir kitleleri var.
  - karizmatik, hitabeti güçlü, kibirli ve patavatsız bir liderleri var.
  - şu an ülkenin başındaki mevcut büyük partiler her daim dev aynasına bakıyorlar. yüz yıl daha ülkeyi yöneteceklerine eminler. halka ne kadar uzak kaldıklarının, halkın kendilerinden ne kadar bıktığının farkında bile değiller. bu partiyi çok küçümsüyorlar, ciddi bir tehdit olarak görmüyorlar.
  - oyları sürekli ve şaşırtıcı bir hızla artıyor. kimse kabul etmese de derinden ve gümbür gümbür geliyorlar. iktidara bir ekonomik kriz kadar yakınlar.

  özetle geleceğin akp'si.
 • son kamuoyu yoklamalarında %15'e yaklaşan bir oranla üçüncü parti olarak görünüyorlar. not düşülsün.
 • ingiltere'nin milliyetçi hareket partisi. aynı ülkenin büyük birlik partisi için:

  (bkz: british national party)

  ayrıca;
  (bkz: aynı bokun laciverti)
 • ıngiltere'nin mhp'si ya da bbp'sinden ziyade liberal demokrat parti'nin populist olani demek daha dogru olur. ingiltere'nin mhp'si icin (bkz: british national party). onumuzdeki ap secimlerinde sosyal demokrat iliklari urkuttugu icin hic olmadik seylerle itham edilmektedirler. 2009'da %15 aldiklari secimde 2014'te %30 alacaklar ki bunlarin buyuk bir kismini populist gocmen karsitligina bagliyorum ben. gocmen karsitliginin ise pek milliyetcilikle ilgisi oldugu da soylenemez. avrupa ozelinde bu tip sorunlarin pek cok kentsel, sosyal ve ekonomik temelleri varken salt milliyetcilik gibi samar oglani yapilan bir buzzword'e yuklenilmesini sacma buluyorum. secimlerde koyacaklarinin resmi icin tiklayiniz.
 • bütün parsayı göçmen karşıtlığından yiyen parti.

  beraber çalıştığım ingiliz gönülden destekliyor. her tartışmamız hangi başlık olursa olsun ab ve dolaylı olarak serbest dolaşıma bağlanıyor. bu arada bu ingiliz arkadaşlar romanyalılardan araplardan daha fazla nefret ediyor.