şükela:  tümü | bugün
 • ismail kılıçarslan 2014 tarihli bir köşe yazısında bundan şöyle bahsetmiştir;

  //

  dün, bu kahrolası soykırımın 19. yıldönümü idi. boşnaklar "son veda" adını verdikleri törenleriyle 175 evlatlarını daha koydular mezara. kuştan hafif tabutlarda, insanlarından geriye kalan kemikleri toprağa verdiler.

  birlikte hatırlayalım. birleşmiş milletler tarafından "güvenli bölge" ilan edilmişti srebrenitsa. şehrin güvenliğini hollandalı bir askeri birlik sağlıyordu. sırp kasabı ratko mladiç şehri sıkıştırmaya başladığında boşnaklar "bizden topladığınız silahları geri verin" dedilerse de hollandalı aşağılık komutan karremans bu isteği reddetti. sonra, bu 400 hollandalı aşağılık asker, şehirdeki 25 bin insanı silahsız şekilde sırplara teslim ederek şehri terk etti. ardından da sırplar, 5 gün içerisinde 8.500"e yakın insanı katletti.

  merak etmeyin. olaydan hemen sonra lahey adalet divanı denilen haysiyetsizlik oluşumu toplanıp srebrenitsa"da yaşananın bir soykırım olduğuna karar verdi. kararda "bu her ne kadar soykırımsa da sırbistan bu soykırımdan sorumlu tutulamaz" maddesi de vardı lakin. yani soykırım vardı, tamam. fakat bunu sırplar yapmamıştı. bu durumda bu kurban olduğumun boşnakları kendi kendilerinin soyunu kırmışlardı. tabii bir de hollanda hükümetinin daha sonra srebrenitsa"yı sırplara veren aşağılık askerlerine "şeref madalyası" vermesi meselesi var. biz gene de edebimizi koruyalım ve "bunların şerefleri buysa şerefsizlikleri nedir acaba" diye sormayalım.

  boşnakların meşhur fotoğrafçısı tarık samarah"ın fotoğrafladığı meşhur bir grafiti vardır. hollandalı askerlerin kaldığı eski akü fabrikasının duvarına, hollandalı bir asker şöyle yazmıştır: "un: united nothing"

  united nothing. yani "birleşmiş hiçbir şey", yani tastamam bir türkçe çeviriyle "birleşmiş hiçler."

  //
 • iki entry ile kalmış bir başlık...

  (bkz: bosna savaşı)
  (bkz: srebrenica soykırımı)

  hala birleşmiş, hala milletler. evet. haklısınız. oturun. on puan!
 • sivil halkı güvenli bölge vaadi ile silahsız şekilde toplayıp işler kızışınca arkasına bakmadan kaçıp giden, her fırsatta hümanizm nağmeleri çalan ama iş gerçeğe gelince tarihin en utanılası katliamına seyirci kalan united nations denen gereksiz yapının hak ettiği gerçek isimdir.

  (bkz: srebrenica soykırımı)

  srebrenica soykırım sanal müzesi