• üniter devlet.

  bir merkeze bağlı tek bir hukukun yürürlükte olduğu idari yapılanma. bu tür devletlerin temel hukuk kurallarını koyan meclis (yasama), bunları uygulayan hükümet ve devlet başkanı (yürütme) ve hukuk kurallarına uymayanların yaptırımlara çarptırıldığı ya da hukuki uyuşmazlıkların çözüme kavuşturulduğu mahkeme (yargı) gibi organları tek bir merkeze bağlıdır.
 • bazi uniter yapili ulkelerde uniter devlet denince kimin neyi idare ettigi karisir. ornegin disisleri veya icisleri, hatta ulusal egitim politikasi siviller tarafindan mi askerler tarafindan mi idare edilir? sehir hizmetleri, trafik, asayis secilmis belediyelerin mi, yoksa atanmis valilerin sorumlulugundadir? bircok kurumun yetki alaninin birbiriyle cakistigi bu durumlara uniter devlet sistemi denmesi elbette dogru olamaz. ama bu federal bir yapi da degildir.
 • türkiyede gerek ayrılıkçı etnik milliyetçilerin gerekse dini yönetim peşinde koşanların tartışma konusu yapmaya başladığı yönetim yapısı.

  ayrılıkçı etnik milliyetçiler, anayasadaki vatandaşlık bağı ile bağlanan herkesin türk kabul edilmesi maddesine karşı olup etnik kimlik ile temsil hakkı istemekte.
  dine dayalı devlet isteyenler ise ulus veya millet yerine ümmet olmayı istemekte ve özellikle laiklik kavramını kendilerince yorumlamaya çalışmakta.

  iş bu görüş sahiplerine, demokrasi, insan hakları ve vatandaşlık kavramları okutula, eşitlik ve özgürlük dengesi nedir kafalarına sokula, global güçlerin maşası oldukları anlatıla, anlamazlarsa anayasa ne emrederse işletile, bari genç nesiller kurtarıla, yoksa sonumuz hayrola.
 • fransa'nin kendini bilmez elitlerinin, sadece fransa'ya has bir tur zannetigi devlet yapilanma $ekli.
 • ne kadar "iyi" ya da "kötü" olduğu şeklinde bir etiketçi yaklaşımla tartışılmasından ziyade bir ülkenin ihtiyaçlarını ne kadar karşılayıp karşılamadığı üzerinde düşünülmesi gereken devlet yapılanması. tıpkı her türlü devlet yapılanmasına olduğu gibi. tabii gönül ister ki hiçbir türlü devlet yapılanması olmasın, o başka bir şey.

  hiçbir sistem mükemmel değildir ve hiçbir şey "tartışılamaz" değildir. önemli olan tartışmasını bilmek. üniter devletin eksikliklerini ve yapamadıklarını söyleyenleri vatan haini ilan etmek gibi hastalıklı bir yaklaşım ise apayrı bir inceleme konusu.
 • üniter sözcüğü batı dillerinde tek devlet, tekil ya tekçi devlet anlamında kullanılmaktadır. tek bir siyasal yapıya dayanan genel olarak bir siyasal bütünü temsil eden devlet modellerine üniter devlet adı verilmektedir. latince kökeninden gelen bu kavram daha sonraki dönemlerde özellikle batı ülkelerindeki tekçi ve bütüncül devlet yapılarını açıklarken ya da bir hukuki yapı üzerine oturturken kullanılmaktadır.
  alıntı:anıl çeçen makalesi
 • 3 ayda bir ordu tarafından korunup kollanmazsa bölünecek olan devlettir..

  böyle jenga falan gibi bişey olsa gerek..
 • üniter olmayan devlet için, (bkz: federal devlet)