şükela:  tümü | bugün soru sor
 • üniter devlet.

  bir merkeze bağlı tek bir hukukun yürürlükte olduğu idari yapılanma. bu tür devletlerin temel hukuk kurallarını koyan meclis (yasama), bunları uygulayan hükümet ve devlet başkanı (yürütme) ve hukuk kurallarına uymayanların yaptırımlara çarptırıldığı ya da hukuki uyuşmazlıkların çözüme kavuşturulduğu mahkeme (yargı) gibi organları tek bir merkeze bağlıdır.
 • bazi uniter yapili ulkelerde uniter devlet denince kimin neyi idare ettigi karisir. ornegin disisleri veya icisleri, hatta ulusal egitim politikasi siviller tarafindan mi askerler tarafindan mi idare edilir? sehir hizmetleri, trafik, asayis secilmis belediyelerin mi, yoksa atanmis valilerin sorumlulugundadir? bircok kurumun yetki alaninin birbiriyle cakistigi bu durumlara uniter devlet sistemi denmesi elbette dogru olamaz. ama bu federal bir yapi da degildir.
 • fransa'nin kendini bilmez elitlerinin, sadece fransa'ya has bir tur zannetigi devlet yapilanma $ekli.
 • üniter sözcüğü batı dillerinde tek devlet, tekil ya tekçi devlet anlamında kullanılmaktadır. tek bir siyasal yapıya dayanan genel olarak bir siyasal bütünü temsil eden devlet modellerine üniter devlet adı verilmektedir. latince kökeninden gelen bu kavram daha sonraki dönemlerde özellikle batı ülkelerindeki tekçi ve bütüncül devlet yapılarını açıklarken ya da bir hukuki yapı üzerine oturturken kullanılmaktadır.
  alıntı:anıl çeçen makalesi
 • 3 ayda bir ordu tarafından korunup kollanmazsa bölünecek olan devlettir..

  böyle jenga falan gibi bişey olsa gerek..
 • üniter olmayan devlet için, (bkz: federal devlet)
 • konu hakkında diyaloğa girdiğim insanların yüzdeeeeee........ %84'ü tarafından ulus devletle karıştırıldığı gözlenmiştir. aslında ulus devlet üniter devletle karıştırılır desek daha doğru olur. ulus devlet kadar esasa ilişkin değildir. daha çok biçime ilişkin olduğu söylenebilir.
 • şaşırtıcı gelebilir ama ingiltere (united kingdom) bir üniter devlettir. zannedildiğinin aksine yerel yönetimlerin güçlenmesi üniter devlet olamya halel getirmez (üniter devlet olunmasa ne olur o da başka ya) mesela iskoçya'nın yerel parlementosu bile vardır. çok dillilik filan almış yürümüştür ama ingiltere hala üniter bir devlettir. üniter devletin en büyük ayırdedici farkı merkezi hükümetin yerel hükümete başat olmasıdır. bütün yetkiler yerel hükümette bile olsa merkezi hükümet bunu overrule edebiliyorsa o devlet üniterdir. (mesela iskoç parlementosunun koyacağı bir vergiyi ingilterenin parlamentosu kaldırabilir)

  türkiye de hem iki (3-4-5) dilli olabilir, hem yerel yöneticilere geniş yetki verebilir, hem de halen üniter devlet olmaya devam edebilir. üniter devlet olmasa ne olur onu da bilmiyorum.
 • konu hakkında dört yazı için bkz:

  (1) siyaset bilimi 105: üniter devlet / serdar kaya / taraf / 21 ağustos 2011
  (2) federasyon ve bölünen türkiye / serdar kaya / taraf / 28 ağustos 2011
  (3) türkler, kürtler ve teksaslılar / serdar kaya / taraf / 4 eylül 2011
  (4) ben kürt olsaydım... / serdar kaya / taraf / 11 eylül 2011

  "üniter devlet" kavramını "federasyon" kavramı ile karşılaştırmalı olarak incelemek gerekir. (bkz: federasyon/@derinsular)

  tema:
  (bkz: kürt sorunu/@derinsular)

  ana tema:
  (bkz: türkiye politikaları/@derinsular)