• hepi topu 50 yıllık bir din. geçenlerde kaybettiğimiz bir tanıdığımızın anma töreni bunlara ait bir kilisede yapıldı, vesileyle görmüş oldum. kiliselerinde podyumun arkasında haç, hilal gibi bir sembol yerine bir tane ağaç dalı vardı. merak edip araştırdığımda ise bir din için oldukça modern göründü. ancak gerçekte olay o kadar da toz pembe değilmiş. üyelerinin çoğunun ağırlıklı beyaz olması ve başkanlarının uzun süre beyaz erkek kalması, sloganı "herkese kapımız açık" olan bu tarz bir din için çelişkili bulunmuş ve bu yüzden de sıkça eleştirilmişler. ayrıca her inançtan insanı kucaklama yaklaşımlarından dolayı bir kimlik problemi de doğmuş, o yüzden dini terk edenler olmuş.

  https://www.washingtonpost.com/…_term=.ad6e21ee54f4
 • 1961 yılında, unitarianism ve universalism'in birleşmesiyle ortaya çıkmış bir öğretidir.

  unitarian universalism'de herkes dilediği inanca bağlanmakta serbesttir. bu öğretide aslolan "insan"ın değeridir. bu değer, her konuda bireysel özgürlük, yaratıcılık ve toplumsal eşitlikle ölçülür. inanç bazlı olarak bu özgürlük her insanın kendi "tanrı"sını aramasıyla ilgilidir. her birey; kendi tanrısını, kendi inanç ve ahlâk sistemini, kendi özgürlüklerini seçmekte serbesttir, ve kendini bunları aramakla yükümlü hisseder. bu arayış yükümlülüğünden ötürü, üyeler genellikle kendini agnostik* olarak tanımlamaktadır.

  şu an 1000 kadar unitarian universalist topluluk mevcuttur ve toplam üye sayısı 217000'in üzerindedir. sembolleri ucu yanmakta olan bir şamdandır (flaming chalice).
 • 2.dünya savaşı sonunda ortaya çıkan bağımsız arap devletlerine ziyaret etmek isteyenlere dinleri sorularak vize veriliyordu. yahudilerde bu durumdan çok mağdur oluyor çare aramaya başlıyorlardı. imdatlarına bu din yetişti. pek bilinmemesi, yeni olması onlar için avantajdı.
  arap ülkelerine girerken yahudilerin söylediği bir din olarak anlamlandırmak ironik.
 • --- spoiler ---

  üniteryenizm olarak da adlandırılan, dünya genelinde yaklaşık 800.000 kişinin inandığı, hakikat ve anlam için özgür ve sorumlu arama anlayışı üzerine kurulu, teolojik özgürlükçü bir dindir.

  bu dine inananlar kendilerini hümanist, agnostik, deist, ateist, pagan, hristiyan, monoteist, panteist ya da politeist veya "hiçbiri" olarak tanımlayabilmektedir.

  ilkeleri arasında; içsel değerlere ve her kişinin onuruna saygı, ruhsal gelişim için teşvik, adalet, eşitlik ve insan ilişkilerinde şefkat, hakikat ve anlam için özgür ve sorumlu arama, barış, özgürlük, dünya toplumu ve bunun gibi fikirlerle inançlar vardır.
  --- spoiler ---

  viki
 • bazen tanrıyı unuttuğum noktalarda bundan şüphe duyduğum içinse arada kalmamı hır gür savaş halinde insancıl olmayı hele bu suphe duydugum seyden cıktıysa bi maddeye gerek kalmayacağını soyleyen nerede olduğumu bilmememi sağlayan akım.
 • abd'de boston'da ortaya çıkmış bir din.
 • uniteryenler bir tür evrensel değerler etrafında tanrı kavramına anlam yükleyenlerden oluşuyor. hristiyanlığın temel öğretilerini merkeze koymuyorlar sadece spirulity ve yardımseverlik etrafında bir araya gelme vurgusu yapıyorlar. kendileri genellikle yardımsever kişilerdir ve sıcaktırlar. rahatlıkla gidip gelinebilecek bir kilise olduğu izlenimi uyandırıyor. tanrıya inanmanız veya hristiyan olmanız gerekmiyor.
 • six feet under 3.sezon 6.bölümünde anılan teolojik özgürlükçü bir inanış.
 • üçlü tanrı anlayışını (baba, oğul, kutsal ruh) reddeden dini düşünce
hesabın var mı? giriş yap