şükela:  tümü | bugün
  • başlık karater sınırından dolayı bu şekilde açıldı, olması gereken "üniversite mezunu işsiz sayısının 1 milyonu geçmesi" idi.

    görsel kaynak (kaynağın kaynağı)

    tüik'in yukarıda verdiğim adresinden sizin de kolayca girip kontrol edebileceğiniz 2014 yılından bugüne üniversite mezunu işsiz sayılarını ele alalım;

    2014 yılında 606 bin
    2015 yılında 692 bin
    2016 yılında 828 bin
    2017 yılında 930 bin
    2018 yılında 951 bin
    2019 yılında 1 milyon 123 bin üniversiteli işsiz.

    peki biz bu kadar mezuna iş yaratamazken naptık? hemen söyleyelim; cumhuriyetin kuruluşundan akp dönemine kadar 79, akp döneminde ise 129 üniversite açıldı. hepsi ihtiyaç fazlası, rant yaratma uğruna açılan, insanlara boş umut vaadedip ceplerindeki 3-5 kuruşu almayı hedefleyen üniversiteler.

    2020 yılında ise;

    - 120 bin genç bankacılık, sigortacılık, muhasebe, reklamcılık, işletme gibi iş ve yönetim alanlarının lisans bölümlerinden mezun olacak.
    - en az 17 bin hukuk mezunu aramıza katılacak. hukuk mezunu gençler asgari ücretin dahi altında hukuk bürolarından çalıştırılıyor.
    - ekonomi, psikoloji, sosyoloji ve siyaset bilimi gibi sosyal ve davranış bilimleri alanında en az 60 bin gencimiz mezun olacak.
    - inşaat ve mimarlıkta 20 bin mezun,
    - eğitim bilimlerinden 60 bin mezun,
    - mühendislik alanında ise 75 bin mezun.

    bu gençlerin nasıl bir kariyer yolu olacak, dahası gelirlerini nasıl elde edecekler?

    haber kaynak
  • içinde işsiz olduğu için; master yapan gençlerin olmadığı sayı. onları da koysak, 3 milyon olur.
  • kimse kusura bakmasın ama her köşeye bir üniversite açılırsa olacağı budur. her geçen gün artış olacak, bir zaman sonra da hukuk gibi, tıp gibi alanların bile işsiz kalacağı günlerin geleceğine işarettir.
  • master yaptığım için dahil olmadığım liste.
  • bu düzenden millet memnun sanırım ya. biz kendi kendimize sorun ediyoruz bu durumu. 1 milyon işsiz demek ortalama 3-4 milyon oy demek. e bunun diğer memnun olmaması gerekenler de var. oy vermemeleri gerek. adamlar sorun etmeyip oy veriyorsa ben mi üzüleyim şimdi.
  • türkiye'de 208 tane üniversite olmasının en olağan sonucudur.ben bunu yazarken bir yenisi daha açılıyor olabilir hatta.
  • bu üniversiteleri açanlar sizinle alay ediyor, umurlarında bile değilsiniz, meslek öğrenin kurtarın kendinizi
  • akp’den her a101’in yanına bir üniversite projesi bekliyorum. 2 milyonu çok kısa sürede bulmalıyız. bu hain partiyi gençler bitirecek. atatürk boşuna demedi “tüm umudum gençliktedir” diye.
  • her koye universite acilmasinin yaninda su ebeveynlerin oglum kizim doktor, muhendis, avukat olacak egosundan kurtulmali.