şükela:  tümü | bugün soru sor
 • arjantin’in buenos aires eyaletine bağlı la plata şehrinde, joaquín víctor gonzález tarafından 1889 yılında kurulan, 1905 yılında resmen eğitim vermeye başlayan ve 2016 yılında mezun olduğum köklü üniversite.

  öğrencilerine tanıdığı imkanlarla ün salan, sessiz ve derinden en büyük rakibi olan universidad de buenos aires’i sollamaya çalışan ve gün geçtikçe popülerleşen ilim irfan yuvası.

  üniversite, tüm öğrencilerine okula rahat gidip gelebilmeleri için zimmetleme şartıyla bisiklet veriyor. uzak bölgelerde yaşayan öğrencilere yol parası yardımında bulunuyor. yemekhanesinde nerdeyse bedavaya yemek çıkarıyor. fakülteler içinde bulunan kantinlerde fiyatlar piyasanın yarısından daha ucuz. maddi durumu iyi olmayan öğrencilere okulda iş verip maddi destekte bulunuyor. okula ait iki adet devasa spor tesisi var ve bu tesislerde tüm imkanlar mevcut. öğrenciler istedikleri bölümde eğitim görme hakkına sahip. harç parası kesinlikle yok ve eğitimi kapsayan tüm hizmetler bedava. öğrencilerin dışarıda tam zamanlı bir işte çalışabilmeleri için günün her ikişer saatlik zaman diliminde ders programları mevcut. tüm fakültelerde ücretsiz wi-fi, termosta sıcak su (mate içmek için), bilgisayar odası, rehberlik servisi, e-kütüphane, revir, kadın-erkek ayrımı olmayan ortak tuvaletler, fotokopi odası, baskı merkezi, bebek bakım-çocuk oyun odaları (eğitim hakkı kutsal olduğundan genç anneler okula bebekleri ile gelebiliyorlar), la plata tren istasyonundan başlayıp tüm fakülteleri tek tek dolaşan (tren universitario) tramvay mevcut ve bu tramvay ücretsiz. fakültelere polisin giriş izni yok. rahatsızlık vermemek şartı ile öğrencilere her türlü serbestlik tanınmış, öyle ki bahçede üçlü sarıp dönenler görürseniz şaşırmayın (özellikle güzel sanatlar fakültesine girdiğiniz anda suratınıza leş gibi marihuana kokusu çarpıyor). üniversitenin tıp fakültesinde cannabis araştırmaları yapılan bölüm mevcut. amfide olan dersler sıkıcı geçse de anual dersler zevkli geçer, bu derslere iki hoca aynı anda girer ve yanlarında da en az ikişer tane yardımcıları olur. öğrenciler hocalara isimleri ile hitap eder ya da profesörün kısaltması olan profe şeklinde hitap ederler. matias adında bi hocam vardı ve adama mati diye hitap ediyorlardı. burs imkanları mevcut, bunun için ekstra birşey yapmaya gerek yok fakat çok düşük bir meblağ ödeniyor burs olarak. dilediğiniz kadar kayıt dondurma hakkınız var, kimse eğitim hakkınızı elinizden alamıyor. herhangi bir ayrım asla söz konusu değil, sadece bizim sınıfta gay ve lezbiyenler dışında üç tane transseksüel arkadaş mevcuttu ve hiç sıkıntı çekmiyorlardı. her fakültede sene başlarında seçimler yapılır ve seçimin galibi olan öğrenci grupları (hepsi siyasi idi) okulun kantin, baskı merkezi, mutfak, yemekhane vesaire yerlerini işletme hakkına sahip olur. her ne sebeple olursa olsun okuldan atılmak söz konusu değil, eğitim hakkının kutsallığı bunu gerektirdiğinden okul yönetimi bu konuda çok hassas. arjantin’de bedava sağlık hizmeti almak anayasal hak olduğundan devlet hastanelerinde ücret ödenmiyor, üniversite hastanelerinde ise öğrencilere ayrıcalık var.

  siyasi hareketler her fakültede mevcut. siyasi öğrenci gruplarının temsilcileri istedikleri derse girip duyuru, toplantı, propaganda tarzı şeyler yapıyorlar ve bir süre sonra bu rahatsızlık yaratıyor. peronistler okulda hakim durumda ve bazen bu durum adaletsizliği doğurabiliyor. eğitim kaliteli, fakat ağır. özellikle yabancı öğrencilere asla tolerans gösterilmiyor. çok sağlam ispanyolcanız yok ise okul zaten kabul etmiyor. buenos aires türk büyükelçiliğinde eğitim müşavirliği olmadığından direk denklik yok fakat başvurulduğu takdirde alınıyor. yabancı öğrenciler 2 sene hazırlık okumak zorunda ( 1 sene ispanyolca hazırlık, 1 sene üniversite hazırlık) bu iki aşamayı başarı ile bitiremeyen okula giremiyor. sadece bununla kalsa yine iyi, bunların dışında lisede görmediğiniz derslerin sınavlarına girip vermeniz gerekiyor. ( arjantin tarihi, arjantin coğrafyası, vatandaşlık, matematik, edebiyat v.s) bütün bu aşamaları başarı ile geçebilirseniz okula kayıt yaptırabiliyorsunuz. residencia adını verdikleri öğrenci yurtları mevcut, çok cüzi rakamlara bu yurtlarda kalabiliyorsunuz. yeni yapılan yurtlar hariç diğerleri genelde bakımsız ve hijyenik değil. tüm fakültelerin duvarları siyasi posterlerden, siyasi duyurulardan, siyasi propagandalardan geçilmiyor. herhangi bir siyasi görüşünüz olmasa dahi mutlaka aklınızı çelmeye çalışanlar oluyor. arjantin’de kürtaj yasak olduğundan çok sayıda hamile öğrenciye rastlayabiliyorsunuz asla okuldan atılma gibi bir durumları yok. mate hayatın bir parçası, en ön sıradan başlayıp elden ele tüm sınıfı dolaştırıyorlar. devamsızlık konusunda çok katılar, limit aşımı yapıldığında hangi derste devamsızlık yapılmışsa o dersten direk bırakıyorlar.

  hocalar ciddi anlamda öğrencileri zorluyorlar, kesinlikle not konusunda pazarlığa girmiyorlar ve mümkün olmadıkça muhattap olmuyorlar. ama önyargıları yok ve hiçbir şekilde müdahalede bulunmuyorlar.

  okulda herşey serbest gibi birşey, asla karışan eden yok. ister git bahçede bira iç, ister üçlü sar ot iç. öğrenci gruplarının saçma boykotları arada bıktırsa da kimseyi rahatsız etmedikten sonra herşeyin serbest olduğu, okumaktan ve üniversite hayatından zevk alanlar için tüm özgürlükleri içinde barındıran köklü arjantin üniversitesi.

  la plata şehri : https://i.hizliresim.com/2a2p4j.jpg