şükela:  tümü | bugün
 • isviçrede bulunan türkiye'de pek bilinmesede kıta avrupasının en iyi okuması zor işletme okullarından.

  yüksek lisansda üniversitenin kendisininde belirttiği gibi flagship bölümü olarak tanımlanabileceği strategy and international management(sim) kendi klasmanında dünyada ilkler arasında ve oldukça seçicidir. başvuru yapabilmek için gmat puanınız en az 650 toefl sonucunuz 120 üzerinden 100 ya da ielts sonucunuz 7 olmalıdır. bölüme girenlerin gmat puan ortalamasının 730 olduğu düşünülünce okuyan öğrenci profilinin nasıl olduğu aklınızda şekillenecektir.
  bunun yanında diğer bölümleri oldukça iyidir. mezun olduğunuzda isviçre'de işsiz kalma ihtimaliniz yok denecek kadar azdır.

  st. gallen üniversitesinde okumak isteyen arkadaşlara önerim okuduğu okulun isminden ve eğitiminden tam olarak faydalanmak için kariyerlerine yurt dışında ve özellikle alman kültürünün hakim olduğu ülkelerde devam etmesini öneririm. çünkü sadece isminin size birçok kapı açacağını daha okurken farkedeceksinizdir.
 • cems mim programı ile bir dönemimi değişim öğrencisi olarak geçirdiğim üniversite.

  isveçrenin almanca konuşulan kantonlarından, yetmiş bin nüfuslu, bir ucundan diğer ucuna yarım saatte yürünebilen, saat akşam 9'da ana yollarının trafik ışıklarının sarı yanıp sönmeye başladığı, ufak st. gallen şehrinde yer alır.

  dünyanın en iyi ve en zor işletme fakültelerinden birine sahiptir. avrupada itibarı büyüktür. her profesör ilk dersinde "st. gallen öğrencisi olduğunuza göre ilerde iş aramak gibi bi derdiniz olmayacak, iş verenler sizi arayacak." tarzı cümleler ile götünüzü güzelce kaldırır.

  avrupada genelde ivy league okulları olan ile yakın ilişkileri ile tanınır. her dönem bir sürü harvard'lı, yale'li değişim öğrencisi bulunur. onun dışında okul, iş geçmişlerinin tek açılaması yaz stajlarına ilk okuldan başlamak olabilicek, sürekli takım elbiseli takılan, yarı alman yarı isviçreli tiplerle doludur. zaten okulun zorluğu derslerin zorluğundan değil, öğrencilerin seviyesinden kaynaklanır. öğretmen tarafından 1'lik bir proje isternir, bu tiplerin hepsi 3'lük proje hazırlarlar. sizin özene bezene, gurur duyarak hazıladığınız 2'lik proje anca c alabilir. oda değişim öğrencisi olduğunuz için kıyak geçildiğindendir.

  eğer benim gibi sınıfın en iyisi olmayı umursamayan, bana b yeter kardeşim diyen biri iseniz uzak durulması gerekilen okuldur. isminin cazibesine kapılmayın exchange döneminize, not ortalamanıza yazık.