şükela:  tümü | bugün
 • bir kere başlangıcı yanlış: herkes en parlak ve güzel etiketleriyle amfiye salınıyor. kendine en yakın parıltıdan insanların yanına gidiyor. bu şartlanmış "kendime en yakınını bulmalıyım" düşünceleri içerisinde, insanlar en sık şunu göremiyor: zorlamamak gerek, olmayınca olmaz.

  üniversitede yaptığınız her hareket, söylediğiniz her söz, okuduğunuz her kitap, dinlediğiniz her grup, saçınızdaki her renkli saç teli "ilgi çekme çabası" veya "etiket" olarak görünüyor. çünkü insanlar sizin lise döneminize denk gelen "gelişme sürecinizi" göremediklerinden, sahip olduğunuz-benimsediğiniz-doğal her hareketi yapay sanıyor. lisedeki arkadaşlarımın hiçbirinin yapmadığı şey buydu. ve yapay sanılmaya çok açık olan bir doğal-saf-kendi dünyam varmış, bunu fark ettim.

  çevrenizdeki insanlar o kadar zalim olabiliyor ki tüm bunların karşısında şaşkınlıkla duruyorum. gülümsemem kırılıyor önce. küfür eder gibi seviyorlar. yok, aslında sevmiyorlar. seven insan, seven arkadaş gerçekten bunu yapmaz. farkında değiller, ama sevmiyorlar. sevmeleri gerekiyormuş gibi bir vicdani sesleri var. ve o sesin dışında da gerçek hisleri ortaya çıkıyor. insanların kötülükleri ta şurama batıyor. bunları hak etmiyorum ki. bu oyundan nasıl çıkabilirim. birisi kapağı açabilir mi. acil çıkış yapmam lazım bu uzay mekiğinden.
 • eğer söz konusu okul itü denizcilik fakültesi* ise bambaşkadır. kardeşliktir.
 • eğer üniversite deneyimini iç anadolunun herhangi yerinde bir yüksekokulda yaşayacaksanız böyle tiplerle karşılaşmanız olasıdır:

  http://www.youtube.com/…1k9ettmj2-w&feature=related
  http://www.youtube.com/…mokleujc2mq&feature=related
  http://www.youtube.com/…aeqsdmpndj4&feature=related
 • eğer söz konusu okul khas bilgisayar mühendisliği ise küçük gruplar arası arkadaşlıktan öteye geçmemektedir.
 • az olanlardir oz olanlardir, bal olanlardir, can olanlardir, cok ozlenenlerdir... universite ogrencisi olmanin rahatligi ile en cok gezilenlerdir. gece gunduz rahatlikla kapisini, telefonunu caldirabildiklerindir. duzgun bir grubun icindeysen asla vazgecemeyeceklerindir. her gun arayanlardir her gun arananlardir. evet sozluk cok ozledim ben onlari yaa...
 • çoğunlukla kimsenin birbirine geleceğe dair umut vermediği ve bu durumu kimsenin umursamadığı ilişki türü.
 • düğününüze gelen her bir arkadaşın ayrı ayrı çeyrek altın takacağı kesin olan arkadaşlık çeşidi.
 • lise arkadaşlıkları kadar temiz duygularla bezeli ve karşılıksız olmayan arkadaşlık türüdür.

  lisede "hadi lan kantıra gidelim, aslında ayşeden değil fatmadan hoşlanıyorum" şeklinde olan muhabbetler, üniversitede bir anda "bilmemne dersinin notunu aldın mı, var mı sende, ayşe verir mi lan" şekline dönüşür. bir kere akılda her kıza verici gözüyle bakma vardır. özgürlüğe adım atar atmaz ilk istenen her gece başka bir kızla sevişmektir. not istediğin sana not verirse adamdır.
 • kişiye 4 senede 40 senelik tecrübe katan, size kattıklarını başka hiçbir şekilde elde edemeyeceğiniz en oportünistinden, en mülayimine çeşit çeşidinin rahatlıkla görülebileceği arkadaşlık türü. üniversite arkadaşlıklarında, birinin size kazık atma potansiyelini önceden sezdiyseniz ve haklı çıktıysanız, ileride muhtemelen çok zengin olacaksınız demektir. zira herkesin, herkese otomatik olarak güvendiği, herkesi kendi gibi bildiği bir ortamda insanlara şüpheyle bakabilmek maharet ister.

  eğer burayı okuyan liseli varsa şu lafımı unutmasın; allah'ın 1 lira'sı için bile bükülen adam göreceksiniz, insanların uğruna küçüldükleri şeyleri gördükçe ufkunuz genişleyecek, insanların ne kadar mahluklaşabildiğine bizzat şahit olacaksınız; hayal gücünüz genişleyecek. bir hiç için arkanızdan iş çevirenleri göreceksiniz. ve daha nicesi...

  ama bunların içinden bir kemik kadronuz olacak, muhtemelen bir elin parmağını ya geçer ya geçmez. işte bu kişilerle de ömür boyu kopmayacaksınız. "bi abi vardı, forum gibi bi yerde okuduydum, böyle şeyler yazmıştı" dersiniz bir gün.
 • insanlarin dusunce sistemini degistirebilen arkadasliklardir. kimileri kafa yapilarina gore arkadas secer, kimisi de arkadasina gore kafa yapisi. genelde nedense ikinci secenegin oldugunu gordum, yazik.