şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • samimiyetsiz arkadaşlıklar hayatın her evresinde olur mutlaka ama hiçbirinin üniversitedeki arkadaşlıklar kadar çıkara dayalı olduğunu düşünmüyorum. üniversitedeki 3.yılım ve bir sürü iğrençliğe şahit oldum. insanların ne kadar çıkarcı, iki yüzlü olduğunu ve midelerinin ne kadar genişleyebildiğini gördüm. kendimi bir tiyatro oyununda gibi hissediyorum ve bu durum beni çok rahatsız ediyor be sözlük. bazen ben bile kendimi tanıyamaz oluyorum.
  • (bkz: bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.)
  • bu tespiti bu aralar tüm arkadaşlık kavramı için düşünüyorum açıkçası.
  • insan büyüdükçe arkadaş olmakta zorlanıyor zaten. çocukken saf duygularla kurduğun arkadaşlık bağını , büyüyünce kuramıyor olmak normal. muhtemelen iş yeri arkadaşlığı da üniversite arkadaşlığına göre daha samimiyetsiz.
  • istisnalar haricinde doğru bir tespittir. üniversite arkadaşlıklarının çoğu tamamen çıkar ilişkisine dayalıdır. yan yanayken sürekli "canım, bebeğim" diyen ama arkalarından birbirlerine demediğini bırakmayan insanlara üniversite okuyan her insan mutlaka rastlamıştır.
  • şimdi şunu anlamak gerek, samimiyetsizlikten kasıt arkadan iş çevirmek mi yoksa yeterince samimi olmamak ve üniversite odaklı bir arkadaşlık mı? arkadan iş çevirip yüze gülen kişi samimiyetsiz değil ancak orospu çocuğudur.

üniversitede ister istemez aşırı samimi arkadaşlık kuramadım. arkadaşlarım var mı var. samimiyiz de. ancak yaşımın küçük olduğu yıllarda edşndiğim arkadaşlar gibi bir samimiyet kimseyle kuramam. gelmişsin 20 küsur yaşına, kazık kadar adam ne kadar derin bir samimiyet oluşturabilir? 10 senelik arkadaşın gibi olamaz ki zaten.
  • ya ne kadar kolay genelleme yapıyorsunuz bazen cidden şaşıyorum. 'üniversite arkadaşlıkları çıkar ilişkisine dayanır'. cümleye bak cümleye. sanarsın hayatın sillesini yemiş, çemberinden geçmiş ve şimdi de bilgi birikimini genç nesillere aktarıyor beyimiz.
    nasıl bi üniversite hayati yasadiniz bilmiyorum. ama sahsen hukuk fakültesi gibi not için can alıp can verilen bölümde zerre çıkar ilişkisine dayanmayan arkadaşlıklarım oldu. ki bu arkadaşlıklarım üniversiteden sonra da halen devam ettiğine göre gerçekten çıkar ilişkisinden bahsetmek saçma olacaktır. yani sözün özü size yaklaşan insanın amacının sizden faydalanmak mı yoksa salt arkadaşlık mı olduğunu bi zahmet anlayıverin.
  • çoğu durumda doğru bir tespittir ancak samimi olanlarla gerçekten aile gibi olursunuz

10 yıldır eskimedi-eksilmedi
  • kabul etmediğim genelleme. en iyi arkadaşlarımdan biri üniversite arkadaşımdır. hala görüşürüz kendisiyle.
  • network ve arkadaşlık ayrı şeylerdir. network her zaman daha önemlidir. kimden not alınır, kimle nasıl nerede flört edilir, kim analcıdır kim oralcıdır bunları kurduğunuz network ile anlarsınız. arkadaşlarınızla anca halı saha maçına falan gidebilirsiniz. bunu uzun yıllar üniversite okumuş yüksek lisans için okula geri dönmüş 30luk abi olarak söylüyorum.