şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gençleri bitiren balondur. bu ülkede ne çocuklar var salınsa çok büyük işlere imza atabilecek, ama aile baskısı, okul baskısı, gelecek kaygısı derken dünyadaki yaşıtlarına göre çok daha zor olacak şekilde hazırlanmış sınavlara giriyorlar.

  ilber ortaylı'nın dediği gibi herkes üniversite okumak zorunda değil. çok genç tanıdım babası ticaretle uğraşan, çoğu babasından ayrı olarak üniversite okuyup babasından ayrı olarak 9'dan 5'e çalışmak istiyordu. sonra bu gençlerin depresyona girişini de gördüm, çünkü aradıkları bu değildi ve bunu farkettiklerinde çok geç olmuştu.

  bu hataları genelde onlardan kaynaklanmıyordu, babaları dayatıyordu, toplum onları zorluyordu, üniversite okumayan adam değildir gibi saçma cümleler söyleniyordu onlara.

  gençlerin yaratıcı yönlerini köreltmek yerine onlara daha fazla özgürlük tanınsa, üniversite ile alakası olmayanlar baştan kaydolmasa o senelerini heba edip kazandıkları yerlere, belki şu an dünyada daha az işsiz veya mutsuz insan olurdu......
 • tek dayanağı ileri matematiğin lisede de okutulması olan iddia. üniversitenin ilk yılında lisede okutulan konuların üzerinden gidiliyorsa üniversite gereksizdir. evet. bu. birader sen okuduysan cidden boşa gitmiş üniversite yılların.

  meraklısına: calculus abd'de de lisede okutulur, adına ap calculus denir. herkese zorunlu değildir. ama eli yüzü düzgün bir okulda mühendislik okumak isteyen ite ite alır. üniversitenin ilk yılında okutulan calculus, ap calculus'ten daha derin ve geniştir. taylor dizileri, seriler, laplace çarpanları gibi konular üniversitede öğretilir.

  ha tabi abd ortalama lise eğitimi kalitesi açısından ancak orta halli bir ülkedir. varın kore'de, japonya'da, çin'de, rusya'da, finlandiya'da bu işlerin nasıl olduğunu siz tahmin edin.
 • universite balon degil, resim okumasi gereken ogrencinin muhendislik okumasi vb durumlar ariza memlekette. tiyatro, muzik, resim hatta besyo'nun yetenekle aldigi bolumlerin oldugu memlekette hic matematik sorularina dokunmadan matematik bolumu dahil bir cok sayisal bolume girebilirsin, hic fizik yapmadan fizik bolumu ve fizik temali bolume girebilirsin, sosyofobik duzeyde bile olsan ogretmenlik vb bolume girebilirsin, kan tutuyor olsa bile medikal bolumlere girebilirsin, hayvanlara dokunamadigi halde veteriner fakultesine girip bitirmis hoca gormustum veteriner fakultesinde, o derece enteresan bir universiteye giris sartlarimiz var.

  memlekette bolume girisi ciddiye alinanlar sadece tiyatro, muzik, resim ve spor bolumleri. gerisinde ise teknik kader kısmet tamamen.