şükela:  tümü | bugün
 • alsace bölgesinin önemli kentlerinden biri olan strasbourg'un 1631 yılında kurulmuş olan üniversitesidir.
 • erasmus'ta b1 dil isteyerek , erasmusun mantığı olan uluslararasılığı ihlal ettiğini düşündüğüm fransız üniversitesi. anladık milliyetçisiniz ama sadece fransızca bilenler mi gelsin, e nerde ingilizce?
 • ingilizce eğitimi pek olmayan üniversite. benim gittiğim bölümde (iktisat) sadece master 2'de iktisat ile pek alakasız derslerden 2 tane filan ingilizce idi. geri kalan her şey çok fransızca eğer işletme okuluna (ecole de management) gitmiyorsanız. o bakımdan fransızca bilmeyenin erasmusla gitmesi çok da önerilmez, hele de dönünce ders geçmiş bulunmanız gerekiyorsa ders saydırmak için. bürokratik düzeyde de (en azından benim bölümümde) minimal düzeyde ingilizce konuşuluyor.

  o bakımdan b1 belgesi istemek mantıklı bir karar olmuş bence okul açısından çünkü tüm yabancı öğrencilerin "yaa biz ingilizce ders istiyoruz"larıyla uğraşmak istemiyorlar, herkes ingilizce ders hayaliyle gidiyor sonuçta.

  neyse fena değildir ama. 3.15'e hiç fena olmayan yemekli kafeteryası filan vardır. çarşambaları tarte flambée çıkar hatta bir tanesinde. kantinlerinde de ucuz bira bulunur, her kantinin ayrı happy hour'u var takip eden kazanır.
 • sinav donemlerinde okulun kafeteryasini kapatip sinavlar bittikten sonra acan garip bir mantiga sahip universitedir.
 • fakir ve ogrencilerine bu fakirligi basarili bir sekilde hissettiren bir universite.
 • sistemiyle kavga etmekten vazgeçip her ne derse yaptığım ama son aşamada gönderdiği ön kayıt formu ile beni sinir krizlerine sokmuş üniversitedir. tam 1 saattir form dolduruyorum; bitmiyor. hayır eğer bu aşamadan sonra bir de gerçek kayıt işlemleri varsa kafamı duvarlara vuracağım. formu sinirden tamamlamadım. kabul alması ayrı bir dert, kayıt olması ayrı bir dert, sistemi bambaşka dert.

  neyse. canımsın.
 • sanırım her yıl düzenli olarak strasbourg üniversitesi'nin kayıt zımbırtısı ile kafayı yemem gerekiyor. neyse ki uzatmadan master 2'yi bitirip şu lanet sistem ile aramızdaki ilişkiyi bitireyim. hayır öyle kontrolden çıktı ki şimdi sekreterliğe gideceğim.
 • fransa'nın alsace bölgesindeki strasbourg şehrinde bulunan üniversitedir. 1631 yılında kurulmuş olup, 1970'li yıllarda üç ayrı enstitüye ayrılmıştır. 2007 yılı itibarıyla toplam öğrenci sayısı 48.500 civarındadır. kurum, fransa'nın 2. büyük üniversitesidir. üniversiteyi oluşturan üç ayrı okul (enstitü) şu şekildedir:

  - strasbourg i - université louis pasteur (fen ve teknoloji)
  - strasbourg ii - université marc bloch (tarih)
  - strasbourg iii - université robert schuman (hukuk/siyaset/ekonomi)

  bu okullardan strasbourg i, leru olarak adlandırılan "avrupa araştırma üniversiteleri birliği" üyesidir. ayrıca üniversite, yakında türkoloji bölümü başkanı prof. dr. paul dumont şerefine la turquie moderne adlı bir organizasyon düzenleyecektir. ayrıca (bkz: samim akgönül).

  web sitesi - https://en.unistra.fr/

  vikipedi - https://tr.wikipedia.org/…i/strasbourg_üniversitesi