şükela:  tümü | bugün soru sor
  • eskiden universiteler prestijli ve luks sayilabilecek bir dunyanin parcasiydi ve herkes bu serefe nail olamazdı. universiteli olmak bir ayricalikti. simdi ise, bir olmazsa olmaza donustu donuseli, yeni ihtiyaclar dogrultusunda meslek liselerinden bir gomlek daha iyi meslek universiteleri haline geldiler. uretim iliskilerinin 'fonksiyon' rayina oturdular. kisacasi ayaga dustuler. master bile standart oldu. yeni prestij seviyesi doktora... o bile eskisinden cok uzak... akademi endustrilesti, kalan saglar bizimdir. geriye kalan her neyse artik...

edit: bu entry sadece turkiye'deki üniversite eğitimine dair değil, dünyada akademinin bugünkü haline ithafen yazılmıştır...
  • tamamen vakit kaybı. 4 yıllık bir eğitimin ardından yurt dışında devlet bursuyla yüksek lisans bile yapsanız yetersiz kalabilmekte. yıllarca eğitim alıp iş bulamamak yerine kuaförlük, mahalle fotoğrafçılığı filan yapsanız 10 kat daha iyi. zira gelin başı 300 düğün fotoğrafı 800 lira.
    (bkz: ben bugün bunu gördüm)
  • özellikle batı ülkelerinde ve abd'de gerçekten herkesin alması gereken bir eğitim olup olmadığı konusunda tartışma olan konu. hatta peter schiff bu konuda ilginç bir program yapmış. bence herkesin izlemesi gerek.

http://www.youtube.com/watch?v=kxpwaohjsxg
  • üniversite eğitimi kişiye hayat görüşü kazandırır. neyin nasıl olup bittiğini, olayın mantığını gösterir. okuduğun bölüm hakkında uzmanlaşırsın. burdan yola çıkarak kendine ve dünyaya bir şeyler katmaya çalışırsın. aldığın diploma altın bilezik gibidir. sen üniversitedeyken bazı yetiler kazanmışsındır. ve bunları kullanabileceğin alanlarda gösterebilirsin. bunların yanında mezun olduğun bölümle ilgili spesifik çalışmalar yapabileceğin bilgiyle de donatılmışsındır.
  • üniversite okumak için gerekli iq seviyesi hakkında ; (bkz: #85401705)

gereğinden fazla kişi üniversite okumakta mıdır? https://steemit.com/…-tells-us-why-this-is-the-case linkin altındaki yorumları atlamayınız.

--- spoiler ---

ı think that murray’s statement that too many people are going to college is very reasonable. ıf ‘higher education’ becomes more accessible for people with lower mental capabilities, then the term ‘higher education’ becomes more of an oxymoron.
    --- spoiler ---

din eğitiminin üniversite eğitimine katılanlar üzerinde negatif etkisi; (bkz: #86349054)

üniversite nasıl okunmalı ; http://v.cx/2010/04/feynman-brazil-education

kişiliğin kişiyi üniversite eğitimine elverişsiz kılması external locus of control ; (bkz: nicolai sennels)

türk usulü çocuk yetiştirmenin kırılgan çocuk/yetişkinler yetiştirmesi. (bkz: turk cocugu aglamasi) (bkz: #84262043)

çocuğa okumayı kavramlardan kopararak sesler çıkararak öğretmenin pisa sonuçlarında okuduğunu anlama puanlarının düşüşü üzerindeki etkisi. (bkz: #82800839) (bkz: 13 senedir cocuklarin okumaktan nefret etmesi)

mevcut high context culture'ümüzün gerek açık iletişimi etkilemesi yolu ile sorunların açıkca ortaya konamaması, gerekse otoriteye saygı yönü ile sorgulayıcı bir tutum alınamaması yolu ile açık ve yapıcı bir tartışma ortamı sağlanamaması.

üniversitede eğitim görenlerin sayısının artması ekonominin hizmet ekonomisine dönüştüğünün bir kanıtıdır.