şükela:  tümü | bugün soru sor
 • herkese "ne kadar bu sene?" diye sorulan fakat çoğunluğun "ben kredi alıyorum olm haberim bile yok.." şeklinde delirtici bir cevap verdiği; üniversiteye her sene/dönem ödenmesi gereken para..
  (bkz: harç)
 • (bkz: harac)
 • kayıt esnasında 144 milyon olduğunu öğrendiğimiz ve oha dediğimiz para.
  arkadaş dayanamayıp sordu:
  -2 taksit halinde yatırabilir miyiz bunu?
  -bu zaten ilk taksit.
 • (bkz: burslu okumak)
 • özel lise mezunlarına göre komik, memur vb. ailelerinin çocuğu olanlara göre ise acı gerçek... eğitim bedava olmalı ve okumak isteyen herkes okumalı ve diplomalı işsiz olmalı sorunsalını akıllara getiren para miktarı...bu sene edebiyat fakülteleri için 66milyondan 2 taksit... ingilizce bölümler, türkçelerine göre 2 katı fazla, 2. öğretimler ise 1.öğretimin 3 katı...
 • içinde "kırtasiye giderleri" gibi bir başlık olmasına rağmen, her kayıt esnasında, bir tükenmez kalemin bile parasını ekstradan aldıklarında, daha da kazıklandığımızı hissettiğim bedel.
 • eger ödeme zamanini kacirir da gerekli görülen miktari gerekli görülen yere ödemezseniz okul döneminizin sayilmama ihtimalini doguran ödentidir.
  yabanci dil ile ögretim verilen egitim yuvalarinda bu miktar kat be kat artar.
  üniversiteyi gerekli görülen sürec icinde bitiremezseniz bu miktar yine artar. ben bunu "besinci seneye uzatsam ne cikar ki" diyen üniversiteli arkadaslara cevaben hep derim.
  bir de marmara üniversitesinin harcini ödemekle hükümlüyseniz her dönem damgalatmaniz gereken bir harc karneniz olmalidir elinizde. bu karne her sene mutlaka kaybedilir, yenisini almak icin ögrenci islerine yalvarilir.. (bkz: harc karnesi)
  bu harc olayinin en zalim yani da; damgalatma sirasini bahcelievler kampüsünde aglaya aglaya beklemek bir nevi sabrini zorlamak ve ömrünü tüketmektir.
  (bkz: ceken bilir)
 • efendim misal ben bu bahsi geçen harcı türkiye'nin en dağınık, başına buyruk ve savruk üniversitesi için yatırırım -ki marmara üniversitesidir orası- ne için yatırırım peki?
  dünyanın en sıkıcı kampüsünde okumak için (bkz: marmara universitesi anadoluhisari kampusu)
  dünyanın en kasvetli kampüsünde harç karnesi denen sscb döneminden kalma uygulamaya ayakta dört saat sıra bekleyerek muhatap olmak için (bkz: marmara universitesi bahcelievler kampusu)
  yabancı dille okuyup da çok afedersiniz götüme girmesi için (bkz: enformatik)
  garanti bankasını yılda en az iki kez sırf bu nedenle ziyaret etmek için ...

  daha uzar tabi..ha bir de yatırdığı harca "helali hoş olsun, ne de güzel üniversitede okuyorum" diyenleri kıskanmak için...!
 • universty of allahta zekat ve fitre olarak karsiligi bulunan har(a)c .
 • ikinci ogretimde kat kat artan para. i¢inde bulundugumuz donem mühendislik ikinci ogretim harci 1.120ytl dir.