şükela:  tümü | bugün
 • tıp fakültelerinde devlet hastanelerine göre daha kurallı bir çalışma sistemi vardır .

  12 saatlik mesaine gelirsin , ancak 13 saatten erken çıkamazsın. hastanın ateşi mi yükseldi, tansiyonu mu fırladı , doktora mı ulaşamadın , herhangi bir müdahalede bulunmak kesinlikle yasaktır.

  bir de, özel pixess sistemine sahip hastaneler vardır . bu sistem , ilaçların özel kilitli dolaplarda tutulduğu , sadece doktor ve hemşirelerin parmak iziyle açabildiği, aldığı her ilacın hesabını , parmak iziyle sistemi açan kişinin üstüne kayıt altında tutup , daha sonra gerekli gereksiz , neden bu ilacı fazla çekmişsin diye tutanak tutturmaya kadar götüren , kimine göre yararlı , kimine göre zararlı bir sistemdir .
  hastanın ateşi mi yükseldi , doktora ulaşıp bunu iletmen,ateş düşürücü ilaç için order verdirmen gerekir , ki o hastaya , o ilacı verebilesin.yoksa hastalara kafasına göre ilaç yapan hemşire pozisyonuna düşürülürsün . bu da bir hemşirenin başını binbir belaya sokabilecek bir durumdur. "doktor bana sözel order verdi" dersin sorumlu hemşireye "neden bunu filan doktor beye danışılmıştır diye kaydetmedin" diye zılgıt yersin.

  12 saatlik mesainin , 3. saatinde acil servise giren hastalara müdahale etmekten , sırtından şerit şerit terler akarken , öte yandan intern doktorlara damar yolu açmayı , kan şekeri ölçmeyi, sonda takmayı hatta arteriyel kan gazı almayı dahi öğretirsin. çünkü bu intern arkadaşlar da asistanlara ulaşamazlar, çünkü üniversite hastaneleri yoğundur. çünkü üniversite hastanelerinde sirkülasyon fazladır. çünkü hacettepe üniversitesi acil servise gelen ambulansların haddi hesabı yoktur. daha önce çalıştığımdan biliyorum ben burayı.

  burada günlük ortalama 200 hasta bakılır ve şiftte 5 hemşire , 10 intern çalışır. hemşirelerle internler aynı işi yaparlar , çünkü hacettepe üniversitesi internlerin pratiklerini , el manüplasyonlarını geliştirmesi için böyle bir politika uygulamaktadır. iyi de etmektedir. buradan mezun olan doktor arkadaşlar atandıklarında , endotrakeal entübasyonu, damar yolu açmayı, cpr yapmayı bilir ve sudan çıkmış balık olmazlar.

  hemşirelerin buralarda , hastayla ilgili insiyatif alması söz konusu olamaz.hastanın tansiyonu mu düştü yapması gereken doktor odasını aramak, iletmek, ne yapalım diye sorup, gerekli ilacı order ettirmek, bilgisayardan verdiği orderı kabul edip, pixess'tan ilacı alıp, hastaya uygulamak, hastanın tansiyonunu yükseltip yükseltmediğini gözlemlemek ve yükselmezse tekrar doktor odasını aramaktır.

  yani hiç miss bir iş değildir, bildiğim bütün üniversite hastanelerinde böyle.