şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir bakımdan hayata hazırlıktır, tam 18-19 yaşlara denk geldiği için ufkun genişlediği,yıl bitiminde ise kişisel yapının neredeyse oturduğu yıldır. ilk defa ciddi ve çakal dolu olan bir eğitim yerine ayak basan öğrenci için her günün ayrı bir tecrübesi vardır ve her türlü büyük çılgınlıklar,arkadaşlıklar,ayrılıklar,pişmanlıklar,dengesizlikler bu yılda denenmeye başlar. malum ortam rahattır ve sizin hiçbir şeyinize karışan yoktur ilk kez üniversiteye girdiyseniz ve hazırlık okuyorsanız. son olarak, bu yılın size kattığını başka hiçbir şey katamaz aynı yılda.
  • açık konuşmak gerekirse bi sik katmaz öğrenciye.
  • bogazici veya cok iyi ozellerde degilse harcanan bir yildir. hele ki bolum turkceyse manasizdir. o azcik egitimide unutacaksindir . git kursa adam gibi ogren hazirlikta bi seneni yakma kardesim.

edit: bunun neresi yanlış biri mesaj atabilir mi açıklasın bana kötüleyenlerden.
    sınava çok çalıştım bir senede yatayım ve yeni geldiğim şehri gezeyim mantığıyla işleyen bir hazırlık sistemi var ülkede bu da mı yalan?

eğer bu da yanlış ise hazırlığı bitiren arkadaşlar yds ,ielts , toefl falan bir denesinler kendilerini de bana hak vereceklerdir.
  • gönlünüzce gezip tozmanıza yarar, fakat bölüme başladığınızda o alıştığınız hayatı sürdürmeniz durumunda bir yerde bir şekilde patlayacak demektir okul başarısı.
  • üniversite sınavına çalışmaktan ebesi ksilen yurdum gençliğine 1 yıllık tatil piyangosudur. seviniz, sevişiniz.
  • hazırlık sınava girilirek atlanabilecek yıldır.

eğer ingilizce bir bölümde okumayacaksanız , tamamıyla kayıp bir yıldır.
  • false beginner seviyesindeyseniz-ki muhtemelen vardır böyleleri- okumanızı tavsiye edebilirim. fakat biliyorsunuz ki artık ingilizce ya da başka bir dil öğrenebilmek için 1 yılınızı harcamanıza gerek yok. zira kaliteli eğitim veren bir sürü dil okulu var. bu okullar yazın da kışın da açık olduğu için bir yandan 1. sınıfı okurken, diğer yandan ingilizce kursuna gidebilirsiniz. ha yok ben öyle sıkıya gelemem, ikisini bir arada yürütemem, kurs olduğu için pek sallamam falan diyorsanız ya da etrafınızda iyi eğitim veren bir dil okulu yoksa mutlaka hazırlık okuyun derim.

dipnot: eğer bölümünüz yabancı dille eğitim veriyorsa, yani bütün dersleriniz yabancı dille anlatılacaksa kesinlikle hazırlık okumalısınız.
  • maddi olarak çok da sorunu olmayan bir ailenin mensubuysanız ve bir yıl kaybım olsa da benim için büyük bir sorun teşkil etmez diyorsanız kesinlikle feda etmenizi tavsiye edeceğim yıldır. üniversite sınavı gibi insanın hayata küsmesine neden olan bir sınavdan sonra hazırlık yılı bünyeye ilaç gibi gelecektir. zaten bu yılı ciddiye alan kimse olmayacaktır.*arkadaşlarınız arasında bir rekabet olmayacağı için daha samimi dostluklar kurulacaktır* *her bölümden arkadaş edinilebilecek bir ortam olacaktır. hocalarla bile gerçekten arkadaş gibi olabilirsiniz. not derdi de olmadığından rahat rahat gezip tozabilirsiniz. kısaca hazırlık yılı candır, okuyunuz, okutunuz. yalnız şunu da belirteyim, bu yıldan ingilizce öğrenmek gibi bir beklentiniz olmasın. ingilizce adına pek katkısı olmaz, tüm katkısı sosyalleşmek adına olur.
  • üniversiteye alışma yılıdır. anaokulu gibidir adeta. hocalar fazla kasmaz(bu her yerde böyle olmayabilir). heleki sadece hazırlık öğrencilerinin bulunduğu bir binada ders görüyorsanız ciklik dönemi denilen mallık dönemini atlatmak için çok güzel bir fırsat vardır. bir nevi oryantasyon dönemi gibi bişeydir.
  • en az 2 en fazla (?) yılını daha geçireceğin şehir tanımak için, insanları tanımak için, tek başına yaşamanın nasıl bir şey olacağını anlamak için (bu yazdıklarım ailesiyle yaşadığı şehrin dışında okuyanları kapsıyor), ingilizce bilgin kötüyse geliştirmek için, iyiyse daha çok geliştirmek için kesinlikle okuman gereken ingilizce hazırlık yılıdır.

eğer ingilizce bilgin iyiyse bu yılı gezmeye tozmaya harcarsın. çok gezen gerçekten de çok bilir. eğer eve çıkacak arkadaşı ya da tek başına eve çıkacak kadar parayı bulamadıysan, bulup da aileyi ikna edemediysen bu yıl içerisinde yurt yaşamını öğrenir, sinir hastası olabilirsin. semtindeki yurtları öğrenir, gelecek seneye bodoslama hiçbir yere atlamazsın.

bu yıl gerçekten üniversite hazırlık değil, üniversiteye ve üniversite hayatına hazırlıktır. ilk seneki toyluğu biraz da olsa üstünden atmaya yarar. kendince bir çevre edinirsin, iyiyi kötüyü ayırt eder, insan elersin. bir sene sonra birinci sınıfa başlayacağın zaman yanında kimlerin olacağını, nerelere gidip yemek yiyeceğini, nerelere gidip eğleneceğini bilirsin. kalacağın-kalmayacağın yurdu bilirsin. eve çıkacaksan kimle, nasıl hangi mahallede çıkılacağını bilirsin. okula giden kestirme yolları bilirsin.

ama hepsinden önemlisi kendinin neleri tek başına yapabileceğini, başarabileceğini bilirsin. az biraz da olsa özgüven gelir. herkesin o veya bu şekilde okuması gereken yıldır.

edit: imla.