• yoktur böyle bişi. bütünleme sınavı için para veriliyor mu bilmiyorum ama(zannetmiyorum ama emin değilim) final sınavları için para alıyor hocalar. alınacak para ders saatiyle ölçülüyor. yani yaklaşık 20 lira için hiçbir hocanın öğrencileri bırakacağını zannetmem. kendi yaşadıklarımdan yola çıkarsak benim asistanlığını yaptığım hocanın tavrı şöyle: ne kadar az bütünlemeye kalan öğrenci, o kadar az angarya. yaz okulu için biraz daha mantıklı olabilir bu ihtimaller ama bütünlemeye hiç sanmıyorum.
  • öğrencilerin fantezisidir. üzgünüm, hoca para kazanacak diye bizi bırakıyor tesellinizi elinizden alacağım ama, bütünlemeler için para ödenmez, ve bu üniversiteden üniversiteye değişmez. hocaların para alabilecekleri şeyler bellidir: maaşları, maaş yükü dışındaki ek dersleri, ve final sınav ücretleri (yaz okulu, danışmanlık, proje vb. gibi şeyler ekstraya girer). vizeler ve bütünlemeler için para ödenmez.
  • bizim zamanımızda vardı belki hala vardır. danışmanlık yapılan master öğrencilerinin sayısıyla orantılı para alırlardı. şimdinin dekanlarından bir hoca her dönem "senin masterı biz bir dönem uzatalım derim" derdi. benim de işime gelirdi askerlik erteleniyor diye. şaşırmadım.
  • bu iddiayı kanıtlayana bmw z4'ümün anahtarını koşulsuz vereceğim; şaka lan şaka z4 kim, biz kimiz, bildiğin 302 servisle gidip geliyoruz okula.

    evet, bu iddianın doğruluğu savıyla hareket eden çok fazla malla karşılaştım. sevgili mal, eğer hoca dediğin bütünlemeden para alıyor olsaydı, bütünlemelerin kaldırıldığı üniversitelerde önce hocalar ayaklanırdı, üstelik feryat figan.

    olay şöyle; dönemde bir kez ve sadece final sınavları için ders sorumlularına para ödenir; bunun da bir hiyerarşisi, ek göstergesi, boku püsürü var. örneğin geçen dönem grdiğim 7 dersin final sınavları için 120 türk lirası aldım, çok bulduysan sana göndereyim.