şükela:  tümü | bugün
  • öss zırvalığı ve lisede yapılan salaklık yüzünden en çok istenilen bölümün 0,2 katsayıyla çarpılması sonucunda yapılması için istenilmeyen bir bölüme girilip, hazırlık bitirilip, üstüne üstlük birde bir sene kasılıp not ortalaması tutturulup yapılmasi gereken olay.
    (bkz: kolay gelsin)
    ayrıca her okulda da olmayan bir olay.
    (bkz: anadolu üniversitesi)
  • disiplin gerektiren bir iş. itü'de okuyup bu olayı gerçekleştirmek isteyen kişilere verebileceğim en önemli tavsiye şudur; irregular olun. 1 yıl yerine 1 dönem hazırlık okursanız daha fazla şansı olur. 1 yıl hazırlık okuyan öğrencinin 1. sınıf derslerini bitirebilmesi için 2 normal dönem + 1 yaz okulu var iken 1 dönem hazırlık okumuş bir öğrenci için 3 normal dönem + 2 yaz okulu bulunmaktadır.

itü çevre mühendisliğinden itü makina mühendisliğine geçmiş biri olarak nasıl geçtiğimi anlatmak isterim. öss'de itü inşaatı bir 1 puanla kaçırmış biri olarak bu bölüme yatay geçiş amacıyla girdim. ocakta hazırlığı atladım ve maceraya başladım. ilk iki dönemi 2.72 ve 2.86 ile kapattım. baktım bu iş böyle olmuyor biraz dişimi sıktım ve son dönemde aldığım 8 dersin 7 tanesini aa bir tanesini de ba getirerek ortalamamı 3.48 yapıp makina mühendisliğine geçtim. seneye de bir terslik olmazsa mezun olacağım.

hakikaten olayın psikolojik yönü çok zor, sevmediğin bir bölümde okumak insana çok zor geliyor. öss'ye yeniden girmek daha da zor geliyor. ama bir de şu var, işi biraz ciddiye alınca da çok kolay yapıyorsunuz bu işi. son dönem her derse aynı defterle gidip akşamları da en fazla 2 saatimi ayırıp her dersi ayrı ayrı defterlere geçirdim ve inanın sınavdan önce çalışacak konular bulamıyordum. bu olayı gerçekleştirdikten sonra da felaket bir rahatlama geliyor insana. 1.28 ile bitirdiğim dönemler de oldu.

kesinlikle yatay geçiş amacı ile tercih yapılmamalı, eğer ben çok disiplinliyim sabırlıyım diyorsanız o ayrı tabi. başarısızlık durumunda pişmanlık, okulu bırakma, yeniden öss'ye girme insanı yiyip bitiriyor.
  • double major öğrencilerinin hemen hemen yarısını bir sonraki safhada ikinci dala geçiş şeklinde bekleyen kader. çevremdekiler ve kendim bazında gördüğüm budur.
  • yapanlara, başarmış olanlara bazı sorular sormak istediğim yatay geçiş türü.
  • odtü mühendislik/temel bilimler için bilgi almak istediğim yatay geçiş türü.