şükela:  tümü | bugün
  • koca koca kızlar oğlanlar bakıyorsun babalarıyla gelmişler kayda. sanki kayıt yaptırmakta bir bok varmış gibi. kendi işini hala daha kendi yapamayan korumacı kabilesici zihniyetimizin eseridir. kızım eşek kadar olmuşsun daha ne babanı sürüklersin peşinde. oğlum aynısı senin için de geçerli.

edit. yine başlamış gariban edebiyatı. neymiş mutlu günlerinde yanında olacaklarmış pıtırcıkların. ortada olan koskoca patolojik bir duruma dair güzel bir veri. anne babanın çocuklarından başka ilgilenecek bir hayatları olmaması, dolayısıyla korumacı yaklaşımı buna karşın çocuğun ailesine olan bağımlılığı hani bebekken kesilen o göbek bağı aslında tam olarak kopmamıştır bir türlü. 18 yaşında alem feleğin çemberinden geçiyor sen şehir dışına anasız çıkamıyorsun. kavanozda yaşadığına üzülmek yerine bir de savunmaya geçiyor.

edit. bir de şöyle şeyler yaşanıyor, o an sırada kıza bir şey soruyorsun babası gözünün içine bakıyor. sanki yedik kızını. amcacım sen bugün varsın yarın memlekete gideceksin hani bize gözdağı vermekse maksadın biz en az dört yıl o kampüste olacağız. anlık ilkel reflekslerin bir anlam ifade etmiyor.

edit. görüyorum ki hemen tüm entryler beni destekleyen argümanlarla bana karşı çıkıyor. diyor ki mutlu oluyorlar mutluluğu paylaşıyorlar. e yukarıda ben de aksini söylemiyorum zaten. sıradan bir şeyin, okul kaydının mutluluk kaynağı olmasının altındaki problemi eşeliyorum. el alem şortu çekip safariye gidiyor 50'sinden sonra. çocuklarının haricinde de bir hayatları var. çocukla kayda gitmek mutluluksa orada bir sorun var demektir. aslında problem şu, haydi sosyolojik analiz de benden gelsin, türk toplumu sanıldığının aksine kaderci falan değildir. bunun en büyük kanıtlarından biri de çocukların okuması için ailelerin, akrabaların hatta komşuların seferber olmasıdır. kaderci bir toplum eğitime bu kadar ehemmiyet vermez zira kaderini kabul eder çekilir kenara. işte bu durum aynı zamanda bir problemi işaret eder. ebeveynler tüm hayatlarının odağına çocuklarını yerleştirmek suretiyle aşırı korumacı bir tavır sergiler. e bu da koca koca insanların aile dayanağına bağımlı kılar.
  • bizim gençlerde ileri derecede özgüvensizlik sorunu var. avrupalı gençler ise daha lise yıllarında komşu ülkere geziye çıkarlar ingilizceleri yarım yamalak olmasına rağmen. bu arada bazı kişileri ailesi şahsi arabayla okula bırakıyor bu sebeple onları bu grubun dışında tutuyorum.
  • kazandığı yıl itibariyle ve kayıt gününde 18 yaşını doldurmamış tiplerdir ve gayet normaldir. 5 kere sınava girip burssuz kazananlara (!) dert olurlar.

edit: anlatım bozukluğu
  • özgüven yoksunu yitik, sünepe tiplerdir. ileride çok ezilir bunlar, gerek iş hayatında gerekse sosyal hayatında.

edit: çoğunluğu da çocukken pirens, piremses gibi yetiştirilmiştir. aman çocuğum uf olmasın aman hiç bir sorumluluğu olmasın ahhahah. böyle böyle bu çocuk ilerde tek kaldığı zaman, hayatın acı taraflarını bir tokat gibi suratında bulur. karısı/kocası tarafından domine ve manipüle edilir.
  • ya cidden aklim almiyor. bunu sen kendine dert edip nasil baslik actin? sanane lan sanane? ısterse apartman gorevlisiyle gelir. sana mi soracak kimle gelecegini sanane?
  • ne kadar vahşi ortamlarda büyüdünüz acaba ?

çocuğum üniversiteyi kazandığında biz de yanında olacağız ilk gün. her zaman yanında olmak için uğraşacağız. başarısıyla gurur duyacağız. arkasından mutluluk göz yaşları dökeceğiz. bazı mutluluklar paylaştıkça güzeldir.

insan olun biraz, her şeyi hor görüp, eleştirmeyin. çocuklar sizin bu aptalca aşağılamalarınız yüzünden aileleriyle birlikte görünmek bile istemiyor.

bir aile için ne kadar acı verici düşünebiliyor musun ?
  • gariban insanlardır lan bari bunları karıştırmayın mk.
  • benim. 12 yıl evvel annemle gitmiştim. annem bir de güzelim bounu beğenmemişti. burası basık gibi demişti ve ben mavi ekran.
  • dersanelerde yüksek lisans yapıp, milletin doçent olduğu yaşta okul kazanan, olgun ve baba parası ile özgür bireylere dert olmuş gencecik kardeşlerimdir. yurdum gencidir, tabi ki ailecidir biraz ama okurken zaten öğrenci sefaletiyle yalnız ayakta kalmayı öğreneceklerdir. tabi yine böyle kaygısız, sülalesi rahat, emeksizlerin diline pelesenk olacaktır haremden, kavacıktan, esenlerden getirdikleri gıda kolileri.
    edit:imla