şükela:  tümü | bugün
  • bünyesinde öğrenci olmayanların, eserleri, materyalleri yalnızca kütüphanede bulunduğu sürece kullanabileceği kütüphane türü.

öğrenci iseniz ise, ilişiğinizin kesilmesi gibi bir durumda, kütüphaneye olan borcunuzun ödenmesi gerekir.
  • böyle bir başlığın şimdiye kadar açılmamış olmasına şaşmamak lazım. zira üniversite kütüphanesi dediğimizde, memlekette sayısı çok çok çok az olan bir kurumdan söz ediyoruz. öğrencisi, akademisyeni, yök'ü ve boku püsürüyle okumaktan başka hemen her şeyi yapan binlerce insanın bazı binalarda toplaşarak kendilerini ve birbirlerini kandırdığı ve toplu halde vakit öldürdüğü bir zihniyet dünyasında ikamet ediyoruz. hep beraber.
  • bunların 24 saat açık olmayanına da üniversite kütüphanesi deniyor. denmemeli.
  • biz birçoğunun oraya kesişmek için gittiğini (bkz: çok iyi biliriz)
  • istanbul üniversitesi merkez kütüphanesi bunlardan biridir. sınav vakitleri yer bulmak için sabahın köründe gitmek gerekirdi, masayı bırakıp bi çay içip geleyim diye gidip geldiğinizde sandalyenizi yerinde bulamamak da olasıydı gayet. bildiğim kadarıyla kendisi sınav dönemleri 24 saat açık kalmakta.
  • güzel yurdumuzda vârolmayan bir mefhûma dâir başlığın açılmamış olması da vaka-î âdiyedendir.
  • sınav haftaları öğrencilerin hücum etmesiyle beraber dolup taşan, normal zamanlarda ise çoğu öğrencinin uğramadığı ıssız mekan.
  • açıkçası okulumdan hiç beklemezdim internet üzerinden kitap sorgulayabileceğim bir index yaratmasını.

bir de aradığım 2 kitabı da bulundurmasıyla beni dumura uğrattı.

http://www.idari.adu.edu.tr/db/kutuphane/

ders çalışmak dışında da işe yarayan bir mekanmış, ben bugün bunu öğrendim.
  • dünyayla yarışmasalarda yine de candır :)
  • son dönemlerde kızlarımız tarafından podyum olarak kullanılan germiyanoğulları döneminden kalma kitapların bulunup da 5 sene öncesine ait olan kitapların bulunamadığı ilim irfan yuvasının eklentisi