şükela:  tümü | bugün
1426 entry daha
  • ekonomi kısmından düşünürsek ortalama bir üniversite eğitimine harcanan paralar ve zaman hesaplanırsa büyük zarar , örneğin 18 yaşında üniversiteye giden bir öğrenciyi düşünelim aylık ortalama 1000 tl harcasa hazırlık +4 yılı uzatmadan bitirse ortalama 5 yıl ,bu süre boyunca çalışmadığı için ortalama aylık 1603 lira(asgari ücret) kazanmayacak (1603+1000)x(5x12)=156180 tl eğitime harcanan ortalama masraf üniversite yi kazanmak için harcanan eğitim giderleri hesaplanmadı , bunun yerine mesleki lise ,önlisans veya lise mezunu olarak iş bulunsa zamanla maaş artabilir hatta kendi işini kurabilir.
    not: bazı bölüm ve fakültelerden mezun olunca iş bulma şansınız lise mezunlarına göre dahada azalıyor , şans eseri iş bulsanızda çoğunda maaşlar asgari ücret civarı
  • bu oran ne kadar çok artarsa toplumdaki sınıfsal ayrışma da o derece artacaktır. mezun olan kişi zengin ve çevre sahibiyse zaten iş bulmakta zorlanmayacaktır fakat ya değilse?

    işte o zaman sahip olduğu bilgi ve becerilerinin dışında işe girebilmesi için feda etmesi gereken şeyler belirleyici olacak, para, zaman, sağlık, itibar gibi şeyler.

    işsizliğe en büyük sebebiyet veren üniversitelerin mezun ettiği insan sayısı ile iş talebi arasında uyumsuzluğun iyice analiz edilip, yüksek öğretimin kalitesini arttırıp, ara elaman ihtiyacını karşılayacak eğitime de aynı oranda önem vererek itibar kazandırmak çok büyük önem arz etmektedir.
194 entry daha