şükela:  tümü | bugün
  • universiteye gidip gelmenin, is bulmaya yeterli olmayacaginin farkina varamayip, kendini gelistirmeyi ikinci plana atmis bahtsizlar toplulugu
  • git gide efsaneleştirilen durum.özellikle üniversite sınavına girip de tercih yapmak için çırpınan gençleri korkutmak için genellikle sallanan hikayeler.tabi ki her üniversite mezunu iş bulacak diye bir kaide yok ancak''bak yavrum bizim tanıdığımızın amcasının oğlu odtü bilgisayarı bitirdi şimdi inşaatta boyacılık yapacak''şeklindeki açıklamalar yalandır.kanmayınız.
    edit:aslında iş tamamen kişide bitmektedir.
    (bkz: tahsilat cahilliği alır eşeklik baki kalır)
  • üniversite mezunu olmak için üniversite okuyanların sonudur.

aman oğlum bir bölüm bitir yeter, aman kardeşim elinde diploman olsun yeter laflarının sonucudur.

üniversite okumak bir zorunluluk değildir, okuduğu bölüm üzerine tutkusu, amacı ve yapmak istediği şeyler olan kişiler okumalı. yoksa bir meslek sahibi olmak için meslek lisesi, veya çeşitli akademilere gidilebilir.

ama ülkemizde üniversite okumak yan gelip yatmak için bir mazeret olarak kullanılmaktadır. kolay okulların siktirboktan bölümlerinde okuyan (bakın hepsi demiyorum) veya açık öğretim fakültesine "öylesine" giden, veya veya iyi bir üniversitede olmasına rağmen sadece sınavlara yönelik eğitim alan gençler kariyerleri için bir bok yapmayıp, ailesi tarafından beslenmeye devam etmektedirler. bu sayede hayatlarının 4-6 yılını daha "abi öğrenciyiss yaa" diyerek paytak paytak geçirmek için fırsat yaratmakta, daha sonra ellerindeki ne olacağı belli olmayan diploma ve cv ile, abuk subuk her yere başvuru yapmatadırlar. bu insanların içinde eli yüzü düzgün olanları bankalar satış elemanı olarak işkence yapmak için aralarına almakta, bir kısım diğerini ise meydanlara "ingilizce eğitim almak ister misiniz?" el ilanı dağıtırken görmekteyiz.

diyeceğim şudur ki, yan gelip yatmak üzerine kurulu bir mantalitenin içerisinde mezun olanlr tabii ki iş bulamazlar.
  • bir ülkenin başbakanı tarafından -senin oğlun da işsiz kalsın.
    şeklinde açıklama yapmasıyla kendilerine ne kadar değer verildiği acı bir şekilde ortaya çıkan kesim.
  • kendilerini işsiz diye nitelendirenlerin oranı genelde çok düşüktür...bu gruptakiler durumlarını daha çok ben kpss ye hazırlanıyorum, benim master yapma planların var, 80 puan aldım atanamadım şeklindeki cümlelerle örtbas etmeye çalışırlar...

ama gerçek şu ki oranları azımsanamayacak kadar çoktur...
  • işsiz değillerdir aslında, işe karşı hassas*tırlar.
  • yakında içine dahil olacağım grup.
  • iş seçerlerse daha çok işsiz olurlar.
  • bunun için okudum bunca sene işime yarayan yaramayan onca şeyi öğrenerek.
    bunun için okudum sinavlara girdim saatlerce kafamın ısındığını fiziksel olarak hissedeyim diye.
    bunun için okudum annem babam sevinsin diye.
    bunun için okudum güzel bir işim olsun diye.
    bunu. için okudum arkadaşlarım aptal demesin diye.
    bunun için okudum aylarca iş basvurularina gideyim diye ki hayatimda bu kadar şehir gezmemistim.
    bunu için okudum menfi müspet döneriz diyenleri duymak için ama kim döndü hiç.
    bunu için okudum herhalde birileri vergilerimi sömürsün diye.
    bunun için okudum herhalde söyleyemediğim susturulduğum onca şey için.bunun için okudum herhalde (kocaman bir ünlem işareti)