şükela:  tümü | bugün
 • vergi de vermeyeceklerse seve seve kabul edeceklerini düşündüğüm öneri.
 • bu sefer de “herkesi üniversite mezunu yapıyoruz” diyip herkesin oy kullanmasını tekrardan sağlarlar.

  kısaca işe yaramayacaktır...
 • ıq testi yapılsın. sonra ülkesini ve yurttaşlarını sevip sevmediğini öğrenebileceğimiz testlerden uzman gözetiminde geçsin. bunlar beraber değerlendirilip hak verilebilsin ve tabiki sonrasında alınabilsin madem.
 • üniversite mezunlarının aklı selim, rasyonel seçimler yapan, doğruyu bilimle arayan insanlar olduğu düşüncesi gerçek dışı olduğu kadar da tehlikelidir. türkiye'de üniversite mezunlarının çok büyük bir kısmı sünepe, işe yaramaz, okuduğu bölümden çakmayan tiplerdir. bunun yanına anormal sayıda üniversitenin ülkeyi işgal etmiş olduğu gerçeği eklenince durumun ne kadar vahim olduğunu anlamak için herhangi bir salak olmanız yeterli olacaktır.

  (bkz: il başına iki üniversite düşmesi)

  o "cahil kesim" kendi emeklerine ve ülkelerine karşı seçimler yapıyorsa bunun nedeni okumuşlardır zaten, üniversite mezunlarıdır. esas sorun yüksek okul bitirmemişler değil, yüksek okul bitirip memleketini sikebileceğini zanneden omurgasız hainlerdir. yani yüzlerce senedir hiçbir şey değişmedi, biz hala burjuvazi ile çatışma halindeyiz. zannediyoruz ki burjuvazinin kışkırttığı köylüler problemimizin kaynağı. hayır. ülkenin buhranlara girip çıkmasının, siyasi çalkantıların, darbelerin, katliamların ve toplumsal paranoyanın ardında hep zenginler ve "servet düşmanısınız" diye ağzını çemkire çemkire bağıran zıbışlar vardı ve bu insanlar modern dünyanın kanserli hücreleri oldular. işin kötü yanı, geçmiş çağların problemlerini de bu şerefsizler yaratıyordu. hiçbir şey değişmedi, sadece cebimize çok ince bilgisayarlar girdi.
 • her ile bir üniversite denen oy tuzağıyla pek de fark yaratmayacak uygulama. fakat eğitim ile demokrasi neticede kardeştir. eğitimli insan ile eğitimsiz insanın oyu bence de bir tutulmamalı. burada kim eğitimli onu ayırt etmek zor. bence bütün seçmenler bir genel kültür testinden geçmeli ve insanların oyunun değeri genel kültür seviyesi ile doğru orantılı değer kazanmalı. (mesela taban sonuç alanın oyu 1, tavan sonuç oyu 8 oy sayılabilir)
 • kardeşim bu yüzden hala dışlanıyor ve hor görülüyorsunuz siz böyle düşündükçe çok sikilmeye mahkumuz karşı taraf olarak düşündüğünüz siyasetçiler sizleri kucaklar gibi yapıp oyları alırken. diğer tarafta elit kesimin partileri karşıtlığı savunduğu için ülke bu halde.
 • aysun kayacı reis sen misin?
 • burada universite mezunundan kastimiz; ataturk ilke ve inkilaplarini bilen, neyin dogru, neyin yanlis oldugunu ayirabilecek kitleden bahsediyoruz. bence cok mantikli, boyle bir sey olsa ne sonuc cikacagini yine kestiremiyorum acikcasi ama denemeye deger bir fikir. ayni zamanda asla gerceklesmeyecek olan fikir cunku ulkenin cahil olan kesimi iktidari destekliyor.
 • üniversite mezunu olan herkesin analitik düşünme kabiliyeti kazanacağı fikri yanlış. bunun yerine mezun veya değil fark etmeksizin tüm seçmenlerin seçim öncesinde elbette akademik düzeyde olmayan tarih, genel kültür ve kişinin doğru karar verebilme mekanizmasını ölçen birtakım testlerden geçmeleri daha uygun olur. testi geçenler oy kullanabilme hakkı kazansın, geçemeyenler seçime de gidemesin. bu sistem ülkede uygulanmayacağı için tartışmaya çok da gerek yok aslında, boş konuştum.
 • katılmadığım öneri. bir insanın dünyayı etrafındaki insanlardan ibaret sayması kadar büyük bir gaflet yoktur. ne üniversite mezunu öküzler var, bir bilseniz... bir gör(ebil)seniz....