şükela:  tümü | bugün
 • üniversite giriş sınavına başvururken lisede hocaların el kadar webcam'e bakarak çektirdikleri fotoğraftır. o kimlik kartı istenmeyen ellere geçtikçe o hocaların da az kulağı çınlamadı zaten. hayır bir de üniversitedesin, ikili ilişkilerin en yoğun yaşandığı yer. birinden hoşlanıyorsun sonra bir şekilde adam senin kimlik kartını görüyor ve lal oluyor. nice ilişki bu şekilde başlamadan bitti.

  bu sen misin gerçekten gibi soruların yanında, bak doğru söyle estetik operasyon mu geçirdin yoksa yüz nakli mi oldun gibi acımasız sorulara da zemin hazırlıyor.

  hani nüfus cüzdanı aracılığı ile maymun olmak denilmiş ya, en azından dünya üzerinde bulunan bir canlıya benzetilmiş. bazen bu kartlarda öyle fotoğraflar oluyor ki; yaşayan herhangi bir canlıya benzetilemeyen.

  tabii bir de bu fotoğrafla ilgili korkutucu hikayeler dolaşır ara sıra koridorlarda. bir keresinde diplomada fotoğraf olacağı ve o fotoğrafın da bu olacağı gibi ürkünç bir dedikodu duyuldu da bölümde; on dört arkadaş kalp krizi geçirdi, dokuzu felç oldu, beşi okulu bıraktı.
 • babamın bile görünce kızım niye böyle tuhaf çıktın sen dediğiği fotoğraf. o kadar kötü yani tanımlayamıyorum. neyse mezun olurken iade ettik okula da kullanım gereğinden kurtulmuş olduk.
 • isteğe bağlı olarak değiştirilmesi mümkün olan fotoğraf. ancak yeni kart ücreti alıyorlar. o da 30 lira mıydı neydi. tabi üniversitesine göre değişebilir.
 • çimlenmiş patates gibi bir yaşlı kadından, piç sırıtışlı bir oğlan çocuğuna dönüştürdüğüm fotoğrafımdır.

  kartımızı alıyoruz, ikiye katlıyoruz, sonra da kart parçalarımızla birlikte öğrenci işlerine başvuruyor ve fotoğraf olarak da vesikalığımızı veriyoruz. işlem tamamlanıyor.

  ahaha.
 • genelde saklanan ve dalga konusu olan fotoğraftır.net
 • poz veren bi mantar gibi çıkmıştım.
  şenlik girişlerinde güvenlik kimliğe bakıp, bu sen misin diye inanmayıp az daha almıyordu.
 • üniversite biterken, yeni fotoğrafla kıyaslanması şart olandır. fakülte* kapısından içeri girdiğim ilk günlerde, bir öğrenci yanıma yanaştı. dersler çok kasıyor falan derken cebinden öğrenci kimliğini çıkardı. "kimlik fotoğrafına dikkatli bak, okul biterken bambaşka biri olacaksın" dedi. ulan adamın fotoğrafa baktım saçlı maçlı genç çocuk. yüzüne baktım tipi kaymış namussuzun. saçlar dökülmüş, surat muşmula gibi olmuş. lise sonda gaza gelip uzatığım* saçlarımda lüle lüle o sıralar. koreliler eminönünde fotoğraf çektiriyor amk, ilhan mansız diye. "hassktir ordan" dedim içimden.

  6. senenin sonunda saçlar önden arkadan açılmış, suratımda lahmacuna dönmüştü. ne bilge insanmış tipini siktiğim. o kadar öğrenci var geldi beni buldu felaket tellallığı yaptı.
 • ekşi sözlük nicki gibidir. ilk farkına vardığında değiştiririm ya dersin ama değişmez onunla yaşamayı öğrenirsin.
 • flört edilen kişiden özenle saklanmalıdır.
 • 4 sene taşıdıktan sonra tam da kurtuldum diye sevinirken mezun kartında da gördüğüm hayal kırıklığı sebebim.
hesabın var mı? giriş yap