şükela:  tümü | bugün soru sor
  • niye ikisini bir anda yapamıyorsunuz hem ticaret hem okul hemde bi ömür boyu.
  • üniversite okumaya salt maddi kazanç ekseninden bakanların girdiği tuhaf ikilem. ondan sonra kroyum ama para bende tarzında gezinen heriflere buradan sayfalarca küfürler yağdıranlar da bunlar.

arkadaşlar, üniversite -her ne kadar yarak kürek bir yükseköğretim kalitesine sahip olsak da- size zengin olmayı vadetmez, size eğitilmeyi vadeder. ticareti okuyarak da yapabilirsiniz, hatta ticaret okuyarak çok daha güzel yapabilirsiniz.

he bu herif bunları söylüyor, galiba tuzu kuru diyen arkadaşlar varsa söyleyeyim, hayatında 2 kadın sevmiş ve ikisini de fakirliği yüzünden kaybetmiş biri olarak yazıyorum, inanın metrobüste yanımdan geçen evim büyüklüğündeki range rover'lara baktıkça içim hırs ve hüzünle kaplanıyor, istanbul kartımı götüme sokarak intihar etmek istiyorum.

wellhasıl kelam, zengin olmak da eğitimli olmak da sizin elinizde. önemli olan bu ikisini de aynı anda yaparken medeniyeti kaybetmemek.
  • öncelikle her iki seçenek birden tercih edilebileceği için kıyaslama şartları doğru değil.

üniversite insanı meslek sahibi yapmaz, insanı sadece profesyonelleştirir. üniversiteden mezun olan kişi bir çok sektörde iş bulabilir. mesela maden mühendisi pazarlamacı olup maden ocaklarına makineler satabilir. belki ticarete atılır ve yurt dışına mermer blokları satabilir. belki de altın madeninde cevher zenginleştirmede çalışır ya da benim gibi alakasız bir sektörde hayatını sürdürebilir.

meslek lisesi ya da yüksek okullarından mezun olanlarsa yalnızca belirli sektörlerde uzman olduğundan çalışacakları alan daha sınırlıdır.

düz lise mezunları ise uzmanlaşacakları bir konu olmadığından çalışma alanları çok daha sınırlıdır. ancak gerçek yaşam ve para ile daha erken tanışmak zorunda oldukları için de daha yırtık olurlar.

burada cevap kişinin kendisinde. tavsiyem erken yaşta bir yerlerde çalışmaya başlayın. ilgi alanlarınız hangi yöndeyse onun üzerine uzmanlaşın, çünkü o işi muhtemelen yıllarca yapacaksınız.

haydi hayırlı forumlar.