şükela:  tümü | bugün
  • "art du spectacle" derslerinin çoğunun alındığı kampüsüne gitmeye çalıştığımda insanın gece rahat yürüyemeyeceği 1 yerde olduğunu farkettiğim, metro istasyonundan çıktıktan kısa süre kaybolmanın kaçınılmaz(!) olduğu, büyük 1 önyargıyla hazzetmediğim üniversite.

zaman tüneli editi :

ise bak ! eski esek kafamla yazdigim o entry'den on yil sonra, söz konusu üniversitede ders veriyorum bugün. acayip bir hismis...
  • eski profesörleri arasında , deleuze , foucault, guattari, lacan, chomsky, negri, marcuse gibi isimlerin bulunduğu, hatta foucault'nun felsefe departmanının kurucusu olduğu , zizek'in de öğrencilik eylediği kutsal mekan.
    hayallerimin ( en azından master için) mabedi.
    bekle beni paaaariii viiit.

edit: ben geldim, sizi de beklerim.
  • monokl'un kurucusu volan çelebi'nin dönem itibarıyla siyaset felsefesi doktorasını sürdürdüğü üniversite.

http://www.univ-paris8.fr/
  • mimarisi panopticon'u andıran, aşırı solcu üniversite. jacques chirac'ın belediye başkanı olduğu dönemde, burjuva bir semt olan vincennes'den fransa'nın en fakir komünü olan ve banliyö isyanlarının başladığı st.denis'ye sürülmüştür.
    her 4 öğrencisinden 1si yabancıdır. geçen yıl kampüsünde kağıtsız göçmenleri barındırıyordu öğrencilerinin yardımıyla.