şükela:  tümü | bugün
 • ekstra 2 ya da 6 puan için böyle atraksiyonlara değmez.

  sınavımı yapar, çıkarım. o soruyu da boş bırakırım.

  edit: başlık bana kalmış. soru şuydu; "here you have the opportunity to earn some extra credit on your final paper grade. select whether you want 2 points or 6 points added onto your final paper grade. but there's a small catch: if more than 10% of the class selects 6 points, then no one gets any points. your responses will be anonymous to the rest of the class, only ı will see the responses."
 • klasik bir oyunlar teorisi sorusudur, akıl almaz falan değildir, finallerde değil de quizlerde sınıfı birbirine kırdırmak için sorulur ve sınıftaki inek öğrenci nüfusu sağ olsun genellikle ekstra puan alınamaz.

  edit: bu olayı çok seven hocamızı da verelim
  (bkz: mehmet ahlatçıoğlu)
 • sorduğum soruları yüzde yüz yapamayacaksınız zaten, hırsınıza yenilmezseniz alın size üç beş puancık dedirten soru
 • öncelikle sınıf mevcuduna bakmak lazım. eğer 20-30 kişilik bir sınıf ise olasılık daha da düşüyor çünkü en fazla 2-3 kişi 6 puanı işaretleyebilir. ama 80 kişilik bir sınıfta 8 kişi işaretleyebileceğinden 20 kişilik sınıfa oranla 4 kat fazla şansın var. bu durumda 20 kişilik sınıfta 2 puanı işaretlerken 80 kişilik sınıfta 6 puanı işaretlerdim.
 • sosyal medyanın bu denli yaygın olduğu ve bilgi paylaşımının basitleştiği bir ortamda yapılacak şey bellidir. 100 kişilik bir sınıfta nota en çok ihtiyacı olan 10 kişi ortak kararla belirlenir ve bunların 6 puanı seçmesi sağlanır, kalanlar da 2 puanı seçer ve kazanılan toplam puan maksimize edilmiş olur. 2 puan seçmesi gereken biri piçlik yapıp 6'yı seçerse hem kendisi 0 puan alır ve alabileceği 2 puandan olur, hem de sınıfın geri kalanı tarafından tespit edilip itina ile dövülür.
 • türkiye'de bir hoca böyle bir sınavı internet üzerinden yapmaya kalksa, öğrenciler birbirleriyle whatsapp vs üzerinden haberleşerek hangi %10'uñ 6 puanı işaretleyeceğini belirleyerek tüm sınıfıñ o ekstraları almasını sağlardı.

  (bkz: puan için yaptığından hiçbir şey öğrenememek)
 • tabi ki puan değerlendirme sistemine göre değişir. eğer çan uygulaması varsa 6'yı işaretlemek mantıklı. sonuçta 2 işaretlenip amaçlanan şey gerçekleşirse, ortalamanın daha da yükseleceği ve 2 verenlerin çan sistemine daha düşük not alabileceği bir durum oluşur. 6 işaretlenip kafa rahatlatılır. ama not baremleri varsa, 50 üstü c alır gibi, bu durumda 2'yi işaretlemek mantıklı, fazladan ne alırsan kar demek.