• (bkz: nash dengesi)
  • "2 ile 6 puan mı lan it oğlu it, iki puanı ben sana vereyim böyle salak işlerle uğraşma" diye cevaplayacağım soru.
  • klasik bir oyun teorisi sorusu. cevabı şöyle:

2'yi seçtiğimiz duruma bakalım,
    eğer ben 2'yi seçersem ve sınıf da %10'un altında 6 seçerse, 2 alırım.
    eğer ben 2'yi seçersem ve sınıf da %10'un üzerinde 6 seçerse, 0 alırım.

6'yı seçtiğimiz duruma bakalım,
    eğer ben 6'yı seçersem ve sınıf da %10'un altında 6 seçerse, 6 alırım.
    eğer ben 6'yı seçersem ve sınıf da %10'un üzerinde 6 seçerse, 0 alırım.

yani çözüm açık, eğer sınıf %10'ün üzerinde seçerse, ne seçtiğimin bir önemi kalmıyor, zaten 0 alıyorum. ama sınıf %10'un altında seçerse, ben 6 demem durumunda 6, 2 demem durumunda 2 alırım. dolayısıyla ben herhalükarda 6 seçerim.

(bkz: game theory)

edit: birçok itiraz geldi, peki ya bizim kararımızla sınıf %10'u aşıyorsa diye. bu durum bir şey değiştirmez. çünkü soruyu koyan hoca, en sona şu ibareyi koyuyor "kimse diğerlerinin cevabını göremeyecek" diye. bu uyarı bu durum için var zaten. sınıfın ne seçtiğini bilmiyoruz, dolayısıyla kabul edilebilir iki strateji var (sınıfın %10'un altını seçmesi ya da üzerini seçmesi, eğer benim seçimimle zaten yüzde 10'u geçiyorsa bile, sonuçta sınıf %10'u aşmış durum içinde sayıyoruz.

bir de şu itiraz var, herkes birbirinin 6 diyeceğini düşünüp, 2 seçer diye. hayır seçmez. sonuçta sen 2 alırken bazıları 6 almış olacak. konuyla alakalı olarak (bkz: nash equilibrium)

son olarak, sınıfı tek bir kişiymiş gibi çözüm yaptığım itirazı geldi. ben anlatması kolay olsun diye öyle anlattım. isteyenler "n" kişiye kadar çözümü genişletebilir. sonuç değişmiyor. 6'yı seçmek her zaman "weakly dominant strategy". gene meraklısı için (bkz: weakly dominant strategy) (bkz: strictly dominant strategy)
  • sınıf mevcudu ile beraber, sınıfın overall quality'sine göre de karar verilebilir; zira türk olduğumuzdan gelirse 6 puan gelsin, 2 puanın amk diyerek çoğunluk 6'yı işaretleyecektir ve herkes babayı alacaktır.

ben de boş bırakanlardan olurdum, senin ekstrana ihtiyacım yok koçum minvalinde.

soruyu şu haliyle sormak düşünme açısından daha mantıklı, arkadaşlar ya hepinize 2 puan vereceğim ya %10'unuza 6 puan kalanınıza 2 puan vereceğim ya da hepiniz babayı alacaksınız. ama kimsenin kimseden haberi olmayacak.
  • sosyoloji dersinin finalinde soruyu sormuş, soğuk viski ve puro eşliğinde cevapları okuyarak keyiflenecek profesördür.
  • 6yı koy de ki banane ben 2 aldığımda millet 6 alacaksa hiç kimse almasın daha iyi bu kadar basit en azından kimse senin önünde ekstra 4 puan avantaj sağlamaz ama 2 puanı seçersen senin puanın 2 artarken milletin 6 artar noldu -4tesin
  • birkaç kişi, "%10 kişi 6'yı seçmiş olursa ben ne seçersem onu alırım" diyerek her halükarda 6'yı işaretlerim demiş. iyi de %10 kişi böyle düşünürse herkes kesinlikle sıfır alacaktır.

yani 6'yı seçmek riski arttırıyor, oysa 2'yi seçmek -6 seçen sayısını bizzat ben düşürdüğüm için- riski düşürüyor. bu durumda öğrencilerin 2'yi seçmeye eğilmli olması, insanların en az 2 puan almasını sağlayacak.

ayrıca risk ağırlığını düşünürsek, %10*6+%90*2=2.4 değerine en yakın seçenek en mantıklısı olur gibi geldi. bu da 2'dir.
  • 2 puanımı alır bakarım dalgama ne kasıcam lan diğer sorularla uğraşırım
hesabın var mı? giriş yap