şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insanın sinirlerini bozan yıl.bütün arkadaşlarının belli etmeseler de gergin ve stresli olduğu,uyumamak ayakta kalababilmek için ve çeşitli stres kaynaklı hastalıklardan kurtulmak için ilaçlara dayanılan yıldır.hatta bitip geçtikten sonra ben bütün sene nasıl dolaşmışım ortalıkta diye düşündürtebilir.sürekli ders çalışmak zorundasındır(bir hedefin varsa),sürekli şurdan şu kadar net yapsam burdan da bu kadar olsa okuldan da şu kadar puan gelse diye hesap yaparsın.şuraya buraya kapağı bir atsam off var ya diye hayaller kurarsın ki hepsi yalandır asıl dertler buradan sonra başlayacaktır.
 • hayatı cehenneme çevirip sadece derse yoğunlaşılması "gerekmeyen" yıldır.

  hayatınızı gayet verimli yaşayabildiğiniz, duygu karmaşasının bol olduğu planlı programlı yıldır.
  ders çalışmayı bana sevdiren yıldır. (gerçi mezun olduktan 1 sene sonra girmiş olsam da)

  hazırlanacak kardeşlere önerimdir ki: hayatınızı planlı programlı yapın, derslerinize öz çalışın bu durumda az çalıştığınızda bile işe yarıyor. aktivite ve etkinliklerden uzak kalmayın, facebook ve twitter gibi sosyal ağlarınızı kapatmayın çünkü çalışmayan adam bu mecralar kapalı dahi olsa çalışmıyor.

  olmazsa da üzülmeyin bir sonraki sene için yine yukarıda söylediğim gibi çalışırsınız, kazanırsınız.
 • çevrenizdeki bir bok biliyormuş gibi görünen ama hiçbir bok bilmeyen amcık ağızlı hoca sürüsüne mecburen tahammül ettiğiniz yıldır. türkiye'deki gençlerin hayatındaki en boktan ve en sıkıntılı dönemdir aynı zamanda. gerçi türkiyedeki gençlerin hayatında rahat oldukları bir yıl var mı o da şüpheli. belki üniversite hazırlık.
 • "istediğim yeri kazanamazsam tekrar sınava girerim"le başlanan, sonuna doğru, "nereyi tutturursam orayı yazarım"a dönülen sene. lise son.
 • her şeyin insanın üstüne üstüne geldiği yıldır.

  her şey belirsizdir her şey karmakarışıktır. hayat sanki normalden 20 kat hızlı akıyormuş da kişi normal yaşam seyrinde devam ediyormuş gibidir. üstelik herkes bu kişiye düşman gibidir o yıl. herkes kendisine eziyet etmeye çalışıyordur adeta. hele ki lise son sınıf değil de liseden sonraki bekleme senesiyse her şey daha da berbattır. bütün o hengame ve çaresizlik içerisinde kişi tek başına gibidir aynı zamanda. zira belki de tüm arkadaşları üniversiteye yerleşmiş, yeni hayatlarına adapte olmaya çalışıyorlardır. lisede başlanmadıysa, sigaraya başlanan yıldır aynı zamanda bu. ha öyle ha böyle, yok light içerim, yok yemekten sonra içerim diye diye tiryakiliğe giden yolda sağlam adımların atıldığı.

  hayat bu belli olmaz. nadir verilebilecek bir sıfattır ama belki de aynı yıl en sağlamından bir dost edinmiş de olabilir kendine. bu en buhranlı günleri birlikte geçirmiş, tüm "badire"leri atlattıktan sonra keyfini de birlikte çıkarmış olabilirler.

  bu yılın en berbat, en kabuslarla dolu zamanı, ağustos ayına denk gelen tercih dönemi denilen lanet haftalardır. o birkaç haftalık sürede anlaşılır tüm yılın derdini tasasını çöpe atmanın mümkün olduğu. zira bu tercih dönemi, dananın kuyruğunu koparacak olan dönemdir ve esas karabasan budur.

  sonra büyük ihtimalle bu yıl, üniversiteye yerleşilen yıl olur. yıllar yılları kovalar, anlaşılır ki kazın ayağı öyle değildir. "öss dönemi, tercih dönemi neymiş ki..." demeye başlar kişi.

  artık allah yardımcısı olsun.
 • sonucunda başlanılan hedeften bambaşka yerlere gidilen yıl.(hem iyi hem kötü olarak hepsi mümkün)
 • en güzel yıldır.çünkü;ileride çok özleyeceğiniz üniversite hayatı henüz başlamamıştır.
 • ideali olmayıp da çevre baskısından ötürü bir yerler kazanmak isteyen insanlar için çileli geçen yıldır.

  ideali olmayıp da umurunda olmayan adam zaten kasmaz.

  ideali olup bir yerler isteyen adam o uğurda çalışmak, çabalamak gibi bir şeyden zaten kaçınmaz.

  sırf popüler mesleğe gitmek, çevresinin söylediği puanı yapmak için uğraşan insana ise zehir gibi gelir. yani kendinize bir ideal belirledikten sonra hiçbir sıkıntı kalmaz; önce bir ideal belirleyin. önce yaşam tarzı ve felsefesi, sonra meslek, sonra da üniversite belirleyin. gerisi ip söküğü gibi gelecektir eğer gerçekten inandıysanız seçimlerinize.
  ha eğer idealleriniz olduğu halde, onları gerçekleştirmek için çabalamak, çalışmak yerine sadece gezip tozup yatıyorsanız; o zaman ağır malsınız. bir an önce kendinize çeki düzen verin.
 • insanlıkta çıkılıp bütün konuları son seneye yetiştirilmeye çalışılan yıl . doğru düzgün uyku uyunmazz ders çalışmaktan baska bişey yaptığınızda vaktinizi harcadığınızı düşünüp vicdan azabı bile yaparsınız.arkadaşlarınızla iki dakika sohbet ettiğinizde bile herkesin ne kadar psikolojisinin bozuk olduğunu farkedersiniz . ve hep keşke dersiniz .tabi daha önce düzenli ders çalışmadıysanızzz
 • kilo aldıran yıl.