şükela:  tümü | bugün
 • her zaman ilk seferine göre daha iyi bir puan alınacağı anlamına gelmez. çok büyük kumardır.
 • yorucudur, sıkıcıdır, bir de ekstradan bir stres yükler insana:

  'ya bu sene de kazanamazsam?'

  yine de bir daha hazırlanma korkusuyla istenmeyen bölümler okumak akıl karı hiç değildir. nitekim 2 sene okuyup, 'ben buraya ait değilim' demektense bir sene daha hazırlanmak daha makuldür.
 • ilk sene calışmayan öğrencinin denemesi gereken şeydir.aldığınız puanın önemi yoktur eğer ilk sene calısıp kendinizi yorduysanız en fazla 5-10 puan arttırabilirsiniz o da belki.ama ilk senenizde kendinizi nadasa bıraktıysanız ikinci sene tarlanız verimli olacaktır.
 • üniversite sınavına 7. sene hazırlanmaktan iyidir*.

  aptal olduğumdan değil, ilk girişimde kazandım üniversiteyi. okuduğum bölüm, insan olmayanlardan oluşuyor* o yüzden. yeni sistemle ilgili en ufak bir bilgim yok, hatta nasıl başvurulur onu bile bilmiyorum. daha önce hiç denemememe rağmen, giricem bu sene sınava. gittim bu yaşımda ygs test kitabı aldım, konulara baktım. doğal sayıların bile ne olduğunu hatırlamıyormuşum meğersem. negatif bir sayıyı negatif bir sayıya bölüp negatif bile buldum. hayır gerçekten aptal değilim, ama ben 7 yıldır, liseden fen mezunu olmama rağmen, sözel ders görüyorum. gördüğüm toplamda 3 sayısal derste de hep hesap makinesi kullanıyorum. beynim fonksiyonlarını yitirdi. o fencilere özel analitik düşünme yeteneğim falan yok artık. aptal değilim ben, bu sene hakkında en ufak bir bilgimin olmadığı o lanet sınava girip, defolup gidicem bu okuldan.
 • -yıllarca boşuna okumuşum,buraya ait değilim triplerine girmeye sebeb olur.
  -sinir stres sahibi yapar,beklentileri yükseltir.
  -iki kelimeyi bi araya getiremeyenler nerde der kafayı çizersin.

  +hırs başarı getirebilir.
  +tek odak noktan odur okul,ortam vb yoktur
  +hedef yükseltir.

  2. senede hazırlansan 5. senede hazırlansan olay sende biter.ders almadığın sürece durumundan aynısın aynısın aynısın....
 • daha kötüsü için (bkz: kpss 'ye ikinci sene hazırlanmak)
 • gerçekleştirdiğim ve sonucunda geçen sene ile aynı puanı aldığımdır.
  boşu boşuna bir sene kaybetmiş oldum yani açıklası, başka da bir anlamı olmadı.
 • okul konusunda aldığım en mantıklı karardı. sadece puan konusunda değil her şekilde insana katkısı oluyor.

  üçüncü senede girdim o ayrı.
 • zamanında yapmıştım ve sayısalda 28000' lerden 3000 küsürlere kadar yükselmiştim sıralama olarak. bunu yaptıktan sonra keşke ilk sene tembellik etmeyip çalışsaymışım da dedirtmiştir bana.
 • gerçekten ne istediğinizi biliyorsanız kayıp değil kazançtır. ilk sene sıralamam 100binlerdeyken ikinci senemde 30binlerdeydi. yeter ki kendinizi düzenli olarak motive edin ve ilk sene eksik olduğunuz kısımları iyi bilip eksiklerinizi tamamlayın. sonrası geliyor zaten.