şükela:  tümü | bugün
  • istediğin okulu, bölümü seçebileceğin anlama gelir.

4 sene önce başarmıştım çok şükür.
  • ben kaclik dilimdeydim acaba lan diye dusunmeme vesile olmustur.

edit: %0.15 ciktim. iq testi gibi ehe.
  • sınava giren herkesin başardığı şey. tek başına %3 kaplayan falan görmedim daha ben.
  • sorulari calmis olabilir de..uçar adimlarla bogazici ne gitsinler
  • istediği bölümü değil %0.1, %0.05 lik bile secemez. bazı bölümlere ilk 200'ün harici giremez. istediğiniz bölüm en iyi 2-3'den biri değilse o ayrı tabii...

yine de bu dilime girmek başarıdır, havanı basarsın. yalnız dikkat edin, o hava ilk sınıfın ilk yarısında tarihe karışıyor, girdiğin bölümde herkes aynı durumda çünkü
  • vakıf üniversitesindeysen ilk sınıfın yarısında tarihe karışmayacak bir hava katar insana. zira sınıf arkadaşlarının birçoğu %30'lardan gelmiştir.
  • istediğin okulu/bölümü değil o puanın sana dayattığı okulu/bölümü seçmek zorunda bırakır.

ikisi arasında büyük fark var, sırf ilk 200'e girdi diye odtü elektrik elektronik mühendisliğinde okuyan mutsuz insanlar biliyorum.
  • %0.1'lik dilimin kaçıncı kişiye tekabül ettiğini bilmediğim için demek ki zamanında bu dilime girememişim..

ayrıca niye ‰ 1 değilde %0.1 da ayrı bir soru işareti..
  • akıllı bir insansan istediğin bölüme gidebilmeni sağlar. puanın dayattığı "daha iyi" bölümlere gitmezsin, istediğin yere gidersin, olur biter.
  • matematik-fen çıkışlıysanız, etrafınızdakilerin "salak mısın, fizik/biyokimya okunur mu? git tıp/mimarlık/mühendislik oku."; türkçe-matematik çıkışlıysanız "salak mısın, ne iktisadı/uluslararası ilişkileri? git hukuk/pdr/psikoloji oku." demek suretiyle kafanızı sikmelerine sebep olacak eylem. türkçe-sosyal çıkışlılar için revaçta olan bölümleri bilmediğim için yorum yapamıyorum.