şükela:  tümü | bugün
 • yaklaşık bir kaç gün önce ösym başkanı prof. dr. mahmut özer tarafından açıklanan olay. ileride olacak üniversite sınavları ezbere dayalı değil, pisa testinde olduğu gibi mantığa dayalı olacakmış. hatta ilk etapta matematik sorularının formüllerinin verilmesi düşünülüyormuş.

  "belki ales’in lise versiyonu denebilir. pısa gibi, tımss gibi yaklaşımlar geliştirebiliriz. pısa’da, formül sorunun içerisinde gömülü oluyor, adayın çıkarım yapması isteniyor; öğrencinin verilen ile istenen arasındaki bağıntıyı kurması bekleniyor. biz de, bununla ilgili soruları sistemin içerisine gömeceğiz. bu uygulama, ilk etapta iki testi kapsayacak, yani türkçe ve temel matematik testlerinde bu yapıyı uygulayacağız. ortalama bir öğrenciyse, müfredatı takip ediyorsa, muhakeme yapma, analitik düşünme kazanımları güçlüyse, ekstra bilgilere ihtiyacı olmadan çok daha rahat bir şekilde yapabileceği bir sınav olacak. ygs’de de kısmen vardı bunlar, ancak şimdi yoğunluğu artacak."

  http://m.milliyet.com.tr/…a-formule-gundem-2565440/
 • bireysel olarak onaylamadığım durumdur.

  üniversite okumak belli bir bilgi birikimi gerektirir. sadece yeteneğe bağlı olsa sadece yetenek sınavı, sadece zekaya bağlı olsa sadece iq testi yaparlardı. ama sen lisede temel calculus görmediysen üniversitede mühendislik nasıl okuyabilirsin mesela, bilmen gerekiyor çünkü. ayrıca üniversite okumak belli bir bilgi birikimi gerektirmeseydi herkes 7-8 yaşında sınava girip başlardı böylece iş tecrübeleri daha çok olurdu.

  üniversite sınavının sadece ezbere dayalı olmasını da onaylamıyorum.
 • hayvan gibi çalışkan ve hırslı mongollara şimdiden geçmiş olsun, sinir krizlerinizi görür gibiyim. bir diğer yandan; bizim ülkemizde böyle bir açıklama yapılıyorsa, pi sayısını son basamağına kadar sorarlar.