şükela:  tümü | bugün
 • elzemdir. 6 ayda bir yapılması gerekliliği şu pandemi şartlarında daha da ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymuştur.
  ancak bundan daha fazla gerekçe ile, yılda bir kez yerine daha fazla sayıda sınav hakkı vererek öğrenci seçmek, girecek adaylar için büyük kolaylık sağlayacaktır. istediği bölümü kazanamayan aday için bir sene beklemek gibi bir zaman kaybı ile gelecek endişesi ve stresi yaşaması bir nebze azaltılır, osymnin yükü hafifler. mezuna kalan adaylar için bekleme süresi kısalır vs..
 • ilk dönemde aldığı puanı yeterli görecek öğrenci olacak diyelim o nasıl beklememiş olacak mezuna kalmış öğrenci kadar? ara dönemde tercih mi yaptıracaklar? kaldı ki kimse aldığı puanla yetinip oturmaz, tüm sene çalışır bi şekilde. ayrıca milletin hakkına göz diken adamlar bir de ek sınavın maliyetini mi göze alcak? olması imkan dahilinde olamayan istektir.
 • elzemdir. 6 ayda bir değil de daha kısa süreler içerisinde yapılması puanların hesaplanması ve tercihlerin yapılabilmesi için daha uygundur. sınavların 1 ay içerisinde yılda iki kez yapılmasının nedeni adayın bazı nedenlerden ötürü sınava girememesi, sınav esnasında yaşadığı olumsuzluklar, daha iyi puan alabileceğine olan inancı vs. gibi nedenler gözetilerek yapılması gerekir. hem öğrenciye faydalı olur hem de ösym'y ek kaynak olur. her aday yeniden bu sınava girebilir.
  detaylı açıklama için
 • üniversite sınavı saçmalıktır. madem sistemi değiştiriyoruz adam akıllı kabul sistemine geçelim.
 • daha doğrusu n defa yapılmasıdır, hatta her üniversitenin kendi sınavını dilediği sayıda ve zamanda kendisinin yapması ama gel gör ki, sürüye çoban gerek.
 • amerikan sisteminin uygulanması vatanın milletin hayrına olacaktır. amerikan sınav sistemi sat yani scholastic assessment test yani eğitim yetenek testi yılda 7 kez 7 farklı ayda yapılır ve öğrenci birinden düşük puan alırsa bizdeki gibi koca bir yıl beklemek zorunda kalmaz kısa süre içinde tekrar alıp üniversitelere başvurabilir.

  böylece tüm hayatı yılda bir yapılan bir sınava endekslemek yerine, 1 yıl sonraki bir hedefe odaklanmanın zorluğuyla boğuşmak yerine yılda 7 şansı olduğunu bildiği sınavlara girerek hayaline kavuşabilir.

  ama yok biz yılda 1 yapar ama öz yaparız ya da gençliğin hayatına sokarız. huyumuz kurusun. yükseldim biraz kusura bakmayın. ben bu öss illetini ilk seferde kazandım ama bu ülkedeki milyonlarca gencin hayatını mahveden sistem aklıma geldikçe cinler tepeme çıkıyor.

  peşin edit: amerikadaki gibi üniversitelere bireysel başvuru olayına gerek yok. güz/bahar olmak üzere iki dönemimiz var. koyarsın onların önüne başvuru süreci. yaparsın merkezi atamanı yine ösym'nin halihazırda yaptığı gibi. dileyen dilediği döneme dilediği sınavdan aldığı puanlarla başvurur. ales ile lisansüstü aşamasında zaten yapılan bir şey bu. yabancılık çekmez kurumlarımız.
 • üniversiteler belli kriterlere göre kendi sınavlarını da yapabilirler veya üniversite sınavı toptan kaldırılıp lise boyunca her dönem sonu yapılacak sınavlarla öğrencilerin dereceleri belirlenebilir. okullarında girdikleri normal sınavlar yerine merkezi sınava girerler. resim, beden eğitimi gibi uygulamalı dersler için farklı bir sınav yöntemi belirlenebilir. belirlenmiş puanları aşamayanlar sene tekrarı yapar mesela... bu şekilde önemli ders, önemsiz ders ayrımı da kalkar. öğrencilerin aldıkları puanlar üzerindeki kişisel etkiler de (öğretmen etkisi) minimuma iner, öğrencinin kendi başarısı ön plana çıkar. her bir üniversite bölümü için o bölüme uygun derslerin puanlarının ağırlığı artar. mesela makine mühendisliği için fizik, matematik, geometri gibi derslerin ağırlığı esas alınır, bunun için o bölüme has bir puan türü belirlenir. resim öğretmenliği için resim dersinin ağırlığı öne çıkar.

  üniversiteler de bu derecelere göre tercih yapmış öğrenciler arasından kendilerinin belirledikleri kriterlere ve taban puanlara göre öğrenci alırlar. bunun için üniversiteleri de düzenlemek gerekir tabii.