şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • rehber öğretmenleri dinlemeyin, aslında hiç birşey bilmezler.yüreğinizin götürdüğü yere gidin. okumak istediğiniz şeyi okuyun; bu işte çok para var diye zevk almayacığınız bir mesleğe sahip olmayın.
 • once hangi bolumu okuyacaginiza karar verin. yaptiginiz tercihlerde ilk tercih bolumle sonra sehirle, sonra da universite ile ilgili tercihler olmali.
  1.a universitesi elektronik muhendisligi
  2.b universitesi bilgisayar muhendisligi
  3.c teknik universitesi insaat muhendisligi
  4.d universitesi tıp fakultesi
  5.e universitesi cevre muhendisligi
  6.g universitesi tarih
  .
  .
  seklinde gidiyorsa muhtemelen siz ya elinden her is gelen super bir insansiniz, ya da ne olacaginia karar verememis bir zir cahilsiniz.
 • öncelikli hedefiniz doğru bölümü bulabilmek olsun; yok ben önce üniversite seçicem milletten fikir alıcam diyorsanız, hangi üniversite öğrencisine sorarsanız sorun kendi üniversiteleri ya zordur, ya pahalıdır, ya kıllıdır, ya tüylüdür..sevmediğiniz bir bölümde okuduktan sonra okulun önemi o kadar da kalmaz, mezun olsanız bile diplomanızla alakasız bir iş yaparsınız; veyahut okulu bitiremezsiniz; aynı öss muhabbetini bir kere daha yaşamak istemezsiniz herhalde..

  tercih yaparken, kulaktan dolma bilgilere fazla kulak asmamaya çalışın ; üniversitede kızlar teklif ediyormuş masallarına inanmayın*, hangi okulun hangi bölümü olursa olsun girdiğini gibi işiniz hazır durumu yoktur, kendi göbeğinizi kendiniz keseceksiniz yani..

  yerleştirme sistemine göre sizin istediğiniz bölümün 1 kontenjanı açık kalsa, sizden 1 sıra üstteki son tercihine kadar hiçbir yeri tutturamasa ve o yer onun son tercihi, sizin ilk tercihiniz olsa bile, bu bölüme siz değil o yerleştirilecektir; yani yerleştirme algoritmasına göre sırasıyla öğrenciler yerleştirilir, bu arada tercihleri sırayla kontrol edilir açık kontenjan kalmış mı diye, ilk açık kontenjan bulunan tercihine yerleştirilir, sonra sıra bir alttaki öğrenciye geçer..

  ölü tercih ise genellikle düşük puanlı tercihten sonra yazılan yüksek puanlı bölüme denir.olaki düşük puanlı tercihinizi kazanamadınız , altta bulunan tercihin muhtemel taban puanı daha yüksek olacağı için bu tercihinizi %99 kazanamayacaksınızdır..tabi "abi bu sene bu bölümün puanı 10 puan düşer" diye müneccimlerle alakalı olanlarınız varsa yazabilir, ama istisnalar kaideyi bozmaz..

  bulunduğunuz şehirden başka bir şehre gitmeyi düşünüyorsanız, fazla ürkmenize gerek yok, yalnız değilsiniz bu konuda; ayrıca herkes birbirine yabancı başlar üniversitede, gerçekten istediğiniz bir bölümse ve hakkında iyi duyumlar aldıysanız rahatlıkla tercihlerinize yazınız ..

  en başta da dediğim gibi sonuçta bu kendi tercihiniz, kendi hayatınız; başkalarının dolduruşuna gelip
  "doktorlukta iyi para var " lafına kanıp tıp yazmayın , hele hele bünyeniz sağlam değilse (tıp öğrencilerinin büyük çoğunlupu bu hatayı yaptığını itiraf etmektedir )

  son olarak her üniversiteli kendi üniversitesini kötüler demiştim ya ; haklılar , fite gelmeyin ... gelirseniz de
  (bkz: 8 yıllık zorunlu eğitim)
 • internette arayıp bulunabilen; bu işle profesyönel olarak uğraşan insanlara gitmeleri önemle tavsiye edilir.. lakin, ileride kişiyi yanlış yönlendirmiş arkadaşa bütün soyunu elden geçiren küfürler hiç bir şeyi geri getirmez..ve bir de olmayacak duaya amin demek kısa süreli ego tatmininden başka bir şeye yaramaz*..
 • etrafta manyak manyak konuşan bir sürü denyo size o an mantıklı gelen bir sürü tavsiye verecektir, sakın sikinize takmayın, ağır avuçlarsınız. sevdiğiniz bildiğiniz istikametten şaşmayın. bir meslek seçerken "çok para kazandırır mı?" dan önce "lan ben bunu yapabilir miyim?" sorusunu göz önünde bulundurun. tarih ve felsefe hayranı ama beş kere yediyi hesap makinesiz beceremeyen bir adamken gidip inşaat mühendisi olmaya filan kalkmayın, sonra çok acıyo. ben yaptım oradan biliyorum.
 • icinde: "sadece ne olmak istiyorsaniz onu yazin." kuralinin en büyük ve en önemli yeri kapladigi tavsiyeler listesidir.
  daha yuksek puan falan almis olunabilir. o sadece sans eseridir kic tavana vurdugu icin isletme istiyorken gidip de aa bu puana yazik bari ... mühendisi olayim demek yanlistir hayatin geri kalanini kendine zehir etmekten baska birseye yaradigi gorulmemisdir. (bkz: kendimden biliyorum)
  daha dusuk puan alinmis olunabilir o zaman istenilen bolumun en dusugu yazilir eğer universite ismi önemli degil ise ama önemli ise en dogrusu bir kere daha denemektir.
 • eğer fırsatınız varsa tercih yapmadan önce potansiyel üniversitelere gidin, ortamları görün, hocalarla öğrencilerle konuşun.
 • en süper hatunlar mimarlıktadır.

  (bkz: bakmayin bana oyle)
 • yeni açılan bölümleri tercih ederken iki kez düşünün.
 • diyelim ki tercihlerinizi yaptınız, istediğiniz bölümleri sıraladınız; lakin tüm tercihleri dolduramadınız; içinize de "acaba açıkta kalır mıyım?" korkusu düştü ... gaflete düşüp daha düşük puanlı ve asla okumak istemeyeceğiniz bölümleri "aman açıkta kalmayayım" diyerek yazmayın sonlara ..sonra össye girebilmek için 1 değil 2 sene beklersiniz, yazık gençliğinize...istekli olduktan ve eksikler bilindikten sonra, bir sonraki sene daha düşük puan alabilmeniz için ancak büyük bir ailevi veya özel problem yaşamanız gerekmektedir... bırakınız bu sene biryeri kazanmayın, gitmeyeceğiniz yeri tercih edip kazanmayın;yazarak belki de o bölümü isteyen birinin hakkını gaspetmiş olursunuz..
hesabın var mı? giriş yap